Zadłużenie

Sprawdzenie firmy po NIP – jakie informacje o firmie możesz uzyskać?

NIP jest niepowtarzalnym numerem nadawanym polskim przedsiębiorstwom. Dzięki niemu możesz sprawdzić, czy firma, z którą podejmujesz współpracę, istnieje naprawdę i czy jest wypłacalna. Współpraca z nowym kontrahentem lub firmą może być ryzykowna. Dobra wiadomość jest… Czytaj więcej

Coraz większe zadłużenie branży turystycznej, jak bezpiecznie podróżować?

Branża turystyczna jest jedną z tych, które najdotkliwiej odczuły pandemię koronawirusa. Na koniec lipca 2020 roku w bazie ERIF BIG znajdowały się informacje o zadłużeniu 384 biur podróży, podczas gdy w analogicznym okresie 2019 roku było ich 250.

Czytaj więcej

Jak sprawdzić i zapłacić mandat przez internet?

Mandat karny za przekroczenie prędkości, wymuszenie pierwszeństwa czy inne wykroczenie, można opłacić od razu gotówką lub kartą płatniczą, albo w późniejszym terminie przelewem bankowym. Jak zapłacić mandat przez internet? Gdzie znaleźć informacje na jego temat?… Czytaj więcej

Zadłużenie komornicze – wszystko co należy wiedzieć o długach u komornika

Gdy wierzyciel lub firma windykacyjna nie jest w stanie ściągnąć zaległej należności, sprawa dłużnika trafia zwykle na drogę postępowania komorniczego. Jak sprawdzić zadłużenie u komornika? Z jakich narzędzi może on korzystać? W jaki sposób uchronić… Czytaj więcej

Czy alimenty ulegają przedawnieniu? Sprawdź co musisz wiedzieć o roszczeniach alimentacyjnych

Przedawnienie alimentów stanowi istotne zagadnienie zarówno dla osób zobowiązanych do ich płacenia, jak i pokrzywdzonych dzieci, rodziców czy małżonków. Przedstawiciele obydwu tych grup powinni wiedzieć, czy polskie prawo dopuszcza możliwość przedawnienia długu alimentacyjnego, a jeśli tak, to kiedy i na jakich zasadach.

Czytaj więcej

Jak sprawdzić, czy firma ogłosiła upadłość i ustrzec się przed stratami

Według statystyk w ciągu ostatnich lat liczba upadłości wzrosła, a specjaliści szacują, że ta tendencja będzie się jeszcze przez pewien czas utrzymywać. To ważna informacja nie tylko dla przedsiębiorców, którzy chcą ocenić ryzyko prowadzenia biznesu, ale także dla konsumentów, korzystających z usług różnych podmiotów. Jak sprawdzić, czy firma ogłosiła upadłość i ustrzec się przed niekorzystną współpracą?

Czytaj więcej

Bezpieczne wakacje – jak sprawdzić zadłużenie firm z branży turystycznej

Zadłużenie firm z branży turystycznej może przełożyć się na spore problemy dla ich klientów. Aby zmniejszyć ryzyko nieudanych wakacji, warto dmuchać na zimne i sprawdzić dokładnie, w jakiej kondycji jest biuro podróży, z którego chcemy skorzystać.

Czytaj więcej

Historia kredytowa – jak ją zbudować?

Historia kredytowa to wizytówka finansowa każdego z nas. Na jej podstawie banki podejmują decyzję o przyznaniu kredytu i warunkach jego spłaty. Podpowiadamy, jak najlepiej o nią zadbać.

Czytaj więcej

Zmiany w ustawie o BIG – co to oznacza dla konsumentów i wierzycieli?

13 listopada 2017 roku weszła w życie zmiana w ustawie o udostępnieniu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. 2010 nr 81 poz. 530, późn. zm.). Wprowadza ona kilka modyfikacji istotnych zarówno dla wierzycieli, jak i konsumentów. Warto śledzić przepisy, by przez samą nieświadomość nie zostać wpisanym na listę dłużników.

Czytaj więcej

Jak sprawdzić mandaty?

Otrzymanie mandatu za złamanie przepisów ruchu drogowego nie jest niczym przyjemnym. Warto pamiętać, że na uregulowanie należności kierowca ma 7 dni – licząc od daty otrzymania mandatu. Zdarza się jednak, że nie pamiętamy, które mandaty… Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi