doc

Zmiany w ustawie BIG pomogą przedsiębiorcom

Przełom roku 2017 i 2018 przynosi przedsiębiorcom prawdziwą „prawną rewolucję”. Wpłynie ona na prowadzenie ich działalności. W życie wchodzi wiele nowych przepisów, które doprowadzą do istotnych zmian w obrocie gospodarczym. Na przykład nowelizacja ustawy dotyczącej działalności biur informacji gospodarczej (czyli BIG) poprawi sytuację wielu polskich właścicieli firm. 

17-01-2018 Zmiany w ustawie BIG pomogą przedsiębiorcom
doc

Polacy częściej niż Polki zalegają z opłatami. Rekordzista ma do spłacenia dług w wysokości aż 46 mln zł

Na początku października 2017 r. 1,8 mln Polaków posiadało 3 mln długów o łącznej wartości niemal 25 mld zł – wynika z danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. To prawie o 1,4 mld więcej niż na początku tego roku. Jak pokazał raport ERIF BIG S.A., zdecydowanie częściej i na większe kwoty, zadłużają się mężczyźni (19 mld zł zaległych zobowiązań) niż kobiety (5,5 mld zł). Tak duże kwoty to wynik przeterminowanych zobowiązań alimentacyjnych, niespłaconych pożyczek, ale również zasądzonych grzywien.

23-10-2017 Polacy częściej niż Polki zalegają z opłatami. Rekordzista ma do spłacenia dług w wysokości aż 46 mln zł
doc

Jak uchronić się przed niepłacącym najemcą mieszkania?

Na koniec II kwartału br., w bazie ERIF BIG S.A. znajdowało się ponad 1,6 mln informacji o zadłużeniu dotyczącym konsumentów w grupie wiekowej, w której najwięcej osób wynajmuje mieszkania. Problem z opłacaniem rachunków na czas dotyczy 417 tys. młodych osób. W tej grupie 64% stanowią kobiety, a 36% to mężczyźni. Łączna suma zadłużenia na koniec II kwartału br., wyniosła ponad 1,4 mld zł.

19-09-2017 Jak uchronić się przed niepłacącym najemcą mieszkania?
doc

Ponad 11 mld zł wynoszą długi alimentacyjne Polaków

Jak wynika z raportu ERIF BIG S.A. przygotowanego na koniec II kwartału 2017 r., łączna kwota długów alimentacyjnych Polaków wyniosła 11,1 mld zł. Wśród topowych tytułów prawnych zaległości, dominują te dotyczące świadczeń z funduszu alimentacyjnego (5,94 mld zł), zobowiązań dłużnika alimentacyjnego (4,37 mld zł), a także zaliczki alimentacyjnej (800 mln zł). W obliczu zbliżającego się roku szkolnego, tak duża skala zaległości alimentacyjnych, to problem dotykający zwłaszcza wielu rodziców samotnie wychowujących swoje dzieci, których pod koniec tego miesiąca czekają wydatki związane z edukacją swoich pociech.

08-08-2017 Ponad 11 mld zł wynoszą długi alimentacyjne Polaków
doc

Najbardziej zadłużony wobec sądów Polak ma do spłacenia ponad 45 mln zł

W lipcu mijają 2 lata od nowelizacji Kodeksu Karnego Wykonawczego, oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., Poz. 396). Na mocy wprowadzonych zmian, polskie sądy zostały zobowiązane do przekazywania wszystkim BIG-om danych o zobowiązaniach dotyczących nieuiszczonych grzywien, kosztów sądowych, pieniężnych kar porządkowych, nawiązki orzeczonej na rzecz Skarbu Państwa oraz kwot pieniężnych stanowiących przedmiot przepadku. Po zmianie przepisów, sądy przekazały do bazy ERIF BIG S.A. informacje o ok. 350 tys. spraw.

17-07-2017 Najbardziej zadłużony wobec sądów Polak ma do spłacenia ponad 45 mln zł