Kredyt gotówkowy bywa bardzo pomocny w nagłych sytuacjach takich jak konieczność naprawy lub wymiany sprzętu po awarii, przeprowadzenie kosztownych badań, czy wyjątkowa okazja do jakiegoś zakupu, która nigdy się nie powtórzy. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że taki kredyt otrzymamy, warto upewnić się, że spełniamy wymagania banku. Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu.
Zdolność kredytowa
To jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy kredyt dostaniemy, czy nie. Na zdolność kredytową wpływają: wysokość dochodów, kwota zobowiązań (raty obecnie posiadanych kredytów, koszty prowadzenia gospodarstwa domowego) i stosunek jednych do drugich. Bank sprawdza w ten sposób, czy po uregulowaniu stałych kosztów życia zostanie nam wystarczająca suma na spłatę kredytu.
Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową można próbować zreorganizować domowy budżet – pozbyć się kart kredytowych lub zmniejszyć ich limity, pozamykać te kredyty, w których zostało mało do spłaty, lub skonsolidować je, tak by kwota miesięcznego zobowiązania była niższa. Jeśli chodzi o koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, można wpłynąć na ich postrzeganie przez bank, płacąc za nie gotówką, lub z innych kont niż to, na które wpływa główne wynagrodzenie.
Potrzebne dokumenty
Już przed wizytą w banku warto zgromadzić dokumenty, o których przedstawienie zostaniemy najprawdopodobniej poproszeni. Są to przede wszystkim dokumenty, które potwierdzają nasze dochody i obrazują wydatki.
Podstawą jest zaświadczenie o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach – warto poprosić pracodawcę, by wystawił nam dokument wskazujący rodzaj zawartej umowy, termin jej obowiązywania i wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia.
Jeśli główny rachunek rozliczeniowy mamy w innym banku niż ten, w którym wnioskujemy o kredyt, być może potrzebny będzie wyciąg z wpływami wynagrodzenia lub pełnymi danymi na temat wpływów i wydatków za pewien okres – od 3 do 12 ostatnich miesięcy.
Sprawdzenie siebie w BIG
Przed złożeniem wniosku o kredyt warto też sprawdzić, jakie informacje na nasz temat znajdują się w biurze informacji gospodarczej. Każdy bank i większość instytucji pożyczkowych sprawdza dane kredytobiorcy w BIG i od znalezionych tam wpisów uzależnia decyzję o udzieleniu kredytu.
W BIG znaleźć można dwa rodzaje informacji – negatywne, o długach, opóźnionych spłatach zobowiązań i pozytywne – o spłacie należności w terminie.
Zgodnie z prawem każdy konsument może raz na 6 miesięcy bezpłatnie sprawdzić siebie w BIG. Aby to zrobić, wystarczy zarejestrować się w serwisie infoKonsument.pl. W ten sposób zyskujemy dostęp do bazy ERIF BIG S.A. i możemy pobrać raport na swój temat lub włączyć usługę stałego monitoringu swoich danych, by szybko reagować na pojawiające się wpisy i zmiany. W ERIF BIG S.A. można również sprawdzić informacje z pozostałych biur informacji gospodarczej w Polsce, zamawiając raport jednolity, który zapewnia kompleksowy wgląd w stan własnych zobowiązań.
Przygotowujesz się do wzięcia kredytu? Załóż bezpłatne konto już dzisiaj.