Jak przygotować się przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki?

Banki i firmy pożyczkowe działają w oparciu o własne regulaminy, dlatego złożenie wniosku o udzielenie pożyczki wiąże się z uzupełnieniem właściwego formularza, a czasami również dołączeniem wymaganych dokumentów. W przypadku firm pożyczkowych zwykle dopełnienie formalności jest mniej skomplikowane, ale należy upewnić się u źródła, co faktycznie będzie potrzebne, aby móc ubiegać się o otrzymanie środków finansowych.

Zastanów się, jaką kwotę potrzebujesz

Zanim rozpoczniesz składanie wniosku o udzielenie pożyczki, zastanów się na jakie cele jest Ci potrzebna i w jakiej wysokości. Przemyśl również kwestię okresu spłaty. Weź pod uwagę realne możliwości, uwzględniając, że zawsze może wydarzyć się coś nieoczekiwanego. Porównaj ze sobą kilka ofert i wybierz najlepszą dla Ciebie pod kątem oprocentowania, czasu spłaty oraz dodatkowych bonusów oferowanych przez firmę. Na przykład w firmie MoneyMan za terminową spłatę otrzymuje się punkty bonusowe. Sprawdź dokładnie, czy wymagane jest wyłącznie złożenie wniosku czy też potwierdzenie zatrudnienia i wysokości dochodów.

Warunki, jakie należy spełniać, aby uzyskać pożyczkę

Nawet w przypadku firm pożyczkowych podstawowym warunkiem uzyskania dodatkowego finansowania jest posiadanie obywatelstwa Rzeczpospolitej Polskiej i adresu zamieszkania na terenie kraju. Właśnie dlatego niezbędne jest posiadanie dowodu osobistego. Ponadto osoba starająca się o pożyczkę musi być pełnoletnia (to jedyne ograniczenie wiekowe) i w pełni zdolna do podejmowania czynności prawnych. Z kolei większość banków nie udziela pożyczek osobom powyżej 75. lub 78. roku życia i niestety również inne instytucje finansowe nie mają zbyt wielu ofert dla ludzi w tym wieku. Jeśli starasz się o otrzymanie dodatkowych środków finansowych z banku, musisz uzyskać pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Konieczna jest zdolność do spłaty zobowiązań.

Warto również wiedzieć, że zwykle pożyczka nie jest udzielana, gdy konsument w momencie ubiegania się o nią, ma zaległości dotyczące spłaty innych zobowiązań względem tej samej instytucji.

Ubiegając się o środki pieniężne, należy zgłosić wniosek na aktualnym formularzu. W formie papierowej należy go uzyskać w siedzibie danej instytucji. Niekiedy jest też dostępny za pośrednictwem strony internetowej – wystarczy go pobrać, wydrukować i wypełnić. Naturalnie wiele wniosków można złożyć również online. Wszelkie wymagane dokumenty w postaci papierowej należy dostarczyć wraz z wnioskiem do danego banku lub firmy. Wnioski i załączniki należy parafować lub podpisać w zależności od wymogów.

Co jest niezbędne do uzyskania pożyczki

Firmy udzielające szybkich pożyczek online nie wymagają dostarczania pliku dokumentów, dzięki czemu czas oczekiwania na ich uzyskanie znacząco się skraca. Przykładem firmy działającej na przejrzystych i przyjaznych dla klientów zasadach jest MoneyMan. Instytucje pozabankowe tego rodzaju wymagają jedynie posiadania ważnego dowodu osobistego, aktywnego telefonu komórkowego, adresu e-mail i dysponowania rachunkiem bankowym w Polsce. Dzięki temu przepływ informacji jest sprawny, a przelew może zostać wykonany natychmiast po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Źródło: infoKonsument.pl we współpracy z ID Finance Poland

Podobne wpisy

Na czym polega ocena zdolności kredytowej przez bank?

Ocena zdolności kredytowej jest kluczową kwestią zarówno dla przyszłych kredytobiorców, jak i dla banków. Żaden z nich nie podejmuje pochopnej decyzji o tym, komu powierzyć swoje środki. Czym dokładnie jest zdolność kredytowa oraz na jakiej podstawie jest wyliczana? Odpowiedzi w poniższym poradniku.

Czytaj więcej

Kredyt dla studenta – najważniejsze informacje

Kredyt dla studenta jest jak najbardziej możliwy, ale oczywiście nie każdy żak może na niego liczyć. Podpowiadamy, jakie sposoby finansowania mają do dyspozycji osoby studiujące, a także co muszą wiedzieć, by móc z nich korzystać w bezpieczny i opłacalny sposób.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi