Z przepychem albo skromnie. Jak oszacować koszty wesela?

Dla wielu narzeczonych wesele to największa impreza, jaką przyjdzie im organizować w życiu. Korzystając z porad starszych małżeństw i rodziców, można z góry założyć mniej więcej wysokość kwoty, jaką trzeba będzie wydać na przyjęcie z okazji ślubu. Jak to jednak zrobić precyzyjnie i uniknąć niespodziewanych kosztów wesela?

Koszty wesela, czyli konkretnie…

Planowanie wesela warto zacząć jak najwcześniej. Oprócz pewnych kosztów, takich jak cena wynajmu sali, jedzenia dla określonej liczby gości, strojów państwa młodych oraz fotografa, podczas przygotowywania kosztorysu trzeba przewidzieć także mniej oczywiste wydatki. Makijaż próbny panny młodej, koszyczki z podstawowymi artykułami higienicznymi dla gości czy ozdobienie kościoła to tylko kilka przykładów.

Rozpoczynając przygotowania do ślubu, poproście o pomoc małżeństwo, które niedawno przechodziło przez to samo. Usiądźcie wspólnie i spróbujcie stworzyć tabelę z wszystkimi niezbędnymi kosztami wesela. Wiedza praktyczna, którą posiadają doświadczeni znajomi, będzie w tym przypadku niezastąpiona.

Jak ograniczyć koszty wesela?

Są dwie szkoły: pierwsza radzi, by oszczędzać na każdym, nawet najdrobniejszym wydatku. Zawsze szukać tańszej i bardziej opłacalnej oferty. Drugim sposobem jest ograniczanie najważniejszych, głównych kosztów: wynajmu sali, jedzenia i alkoholu, sukni ślubnej i garnituru oraz wynagrodzenia zespołu muzycznego, fotografa i kamerzysty. Według wielu par młodych, jest on bardziej przyjazny – nie wymaga tyle czasu, energii i skrupulatności, a pozwala zredukować koszty wesela w sposób porównywalny.

Od czego zależą największe koszty wesela?

  • Wynajem sali będzie kosztować mniej, jeśli datę ślubu wyznaczymy poza sezonem. Dowiedzcie się w domu weselnym, w jakie weekendy można liczyć na zniżki.
  • Koszt sali weselnej będzie też zależał od odległości od kościoła. Jeśli wybierzecie lokal w pobliżu świątyni, zaoszczędzicie na transporcie gości.
  • Jedzenie i alkohol. Tu musicie uważać. Catering może nieść ze sobą wiele dodatkowych, ukrytych kosztów. Ustalcie, czy dla dzieci obowiązują zniżki, ile kosztuje obsługa kelnerska, czy zimne napoje są wliczone w menu i kto będzie odpowiedzialny za tort. Spotkajcie się z kucharzem. Być może niektóre dania można zastąpić tańszą propozycją. Co do alkoholu: zastanówcie się, czy rzeczywiście jest on niezbędny. Coraz częściej zdarza się też, że państwo młodzi całkowicie rezygnują z wódki i kolorowych, drogich likierów, zastępując je winem.
  • Strój pary młodej. Choć te koszty wesela są kwestią bardzo indywidualną, również można je ograniczyć. Sama suknia ślubna (bez dodatków, takich jak welon czy biżuteria) kosztuje co najmniej 1500 zł. Zaoszczędzić można wypożyczając ją już za 800 zł. Podobnie można postąpić w przypadku garnituru.

Zapewnienie gościom odpowiedniej rozrywki to także duży koszt. Pamiętajcie jednak, że zamiast zespołu żywych instrumentów można wynająć dobrego DJ-a, a zamiast kamerzysty, doinwestować w profesjonalnego fotografa, który uchwyci najpiękniejsze momenty lepiej niż najlepsza kamera.

Podobne wpisy

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi