Apple Pay – czy płatności telefonem są bezpieczne?

Płatności mobilne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wszystko, co ułatwia i przyspiesza proces płatności za zakupy, przyjmuje się w naszym kraju niemal od ręki. Podobnie było z płatnościami Apple Pay, które wprowadzono w drugiej połowie czerwca 2018 roku. Oto najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem tych transakcji.

Apple Pay – na czym polega nowa metoda płatności?

Apple Pay to metoda dostępna dla posiadaczy telefonów iPhone wyposażonych w chip NFC, która działa w najpopularniejszych polskich bankach. Dzięki specjalnej aplikacji można wykorzystywać telefon jak kartę płatniczą – wystarczy zbliżyć go do terminalu, wcześniej autoryzując płatność. W zależności od modelu dokonuje się tego przez:

  • przytrzymanie palca na przycisku Home z Touch ID (iPhone 8 lub starszy),
  • dwukrotne przyciśnięcie przycisku blokady i zeskanowanie twarzy przez Face ID (iPhone X),
  • dwukrotne naciśnięcie przycisku bocznego (zegarek Apple Watch).

Aby zacząć korzystać z Apple Pay, należy posiadać odpowiednie urządzenie z najnowszą wersją systemu operacyjnego i kartę płatniczą banku, który obsługuje ten rodzaj płatności. Karta dodawana jest do Apple Pay w ramach aplikacji Wallet. Terminale, w których można płacić za pomocą Apple Pay, oznaczone są specjalnym znakiem z charakterystycznym ‘jabłuszkiem’. Apple Pay można używać również do płacenia online, na zasadach podobnych do PayU czy PayPal.

Zabezpieczenia stosowane podczas płatności Apple Pay

Każda karta płatnicza, której używamy w ramach Apple Pay, ma dedykowany sobie układ służący do bezpiecznego przechowywania danych wewnątrz urządzenia – Secure Element. Układ ten nadaje karcie unikalny numer – DAN, który wysyłany jest do Apple. Rzeczywisty numer karty nie jest nigdzie przekazywany ani składowany.

Sama transakcja odbywa się z zastosowaniem numeru DAN i tokenu autoryzującego, który powstał zgodnie z uznawanym w środowisku bankowym standardem EMV. Z samego tokenu nie można uzyskać numeru karty kredytowej – nie jest on widoczny dla żadnej ze stron uczestniczącej w płatności.

Specjaliści twierdzą, że korzystanie z Apple Pay jest bezpieczniejsze niż płatność kartą zbliżeniową, ponieważ gdy płacimy smartfonem, terminal nie ma dostępu do numeru konta. Warto zauważyć też, że zagubioną lub skradzioną kartą można wykonać wiele transakcji na kwoty do 50 zł, podczas gdy przed niepowołanym użyciem smartfona chroni konieczność odblokowania go, co przy użyciu obecnych metod, m.in. biometrycznych, jest coraz trudniejsze.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z aplikacji do płatności

Mimo wysokiego bezpieczeństwa transakcji Apple Pay i innych, realizowanych za pomocą smartfonów, warto trzymać się kilku zasad zmniejszających prawdopodobieństwo przejęcia naszych danych, takich jak:

  • korzystanie wyłącznie z zaufanych sieci, unikanie otwartych i nieznanych sieci Wi-Fi,
  • unikanie wprowadzania wrażliwych danych w trakcie korzystania z sieci publicznych,
  • ochrona telefonu przed złośliwym oprogramowaniem za pomocą oprogramowania antywirusowego,
  • używanie wieloskładnikowego uwierzytelniania.

Podobne wpisy

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi