Jaki środek płatniczy za granicą?

Początek wiosny to dobry czas na planowanie wakacji za granicą, szczególnie jeśli chce się trochę zaoszczędzić. W ramach ofert first minute można wykupić wyjazd w niższej cenie niż w sezonie. Nie zapominajmy jednak o kwestii płacenia w obcej walucie, gdy wyjedziemy na urlop.

Karta walutowa

Korzyści płynące z korzystania z danego środka płatniczego zależą w dużym stopniu od kraju, do którego się wybieramy i rodzaju posiadanego przez nas konta. Najbardziej wygodnym dla nas rozwiązaniem jest płatność kartą. Jednak w takim razie jak płacić kartą za granicą, żeby zminimalizować koszty transakcji? Możemy otworzyć rachunek w jednej z walut rozliczeniowych (EUR albo USD). Przyda się on w państwach, gdzie na co dzień płaci się euro bądź dolarami. Wtedy ani organizacja płatnicza (Visa lub MasterCard), ani bank nie będą przeprowadzali przewalutowania, dzięki czemu nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Nieco inaczej będzie to wyglądało w krajach, gdzie obowiązuje inna waluta. Wtedy transakcja (np. w rublach czy koronach czeskich) zostanie przewalutowana na EUR/USD, co niestety będzie się już wiązało z dodatkowymi opłatami.

Karta do konta w PLN

Druga możliwość wiąże się z wykorzystaniem karty do rachunku w PLN. W państwach spoza strefy EURO oraz tych, gdzie nie korzysta się z USD, będzie miało miejsce przewalutowanie. Lokalna waluta zostanie zmieniona na rozliczeniową przez organizację płatniczą. Dodatkowo, we wszystkich krajach nastąpi jeszcze przewalutowanie na PLN, którym zajmie się bank albo ponownie Visa lub MasterCard. Poza tym, warto pamiętać, że wiele banków pobiera za tę operację prowizję.

Płatność gotówką

Oczywiście istnieje możliwość całkowitej rezygnacji z karty na rzecz gotówki. Biorąc pod uwagę potrzebę jej wymiany w kantorze, jest to jednak o wiele mniej opłacalne rozwiązanie. Wynika to z faktu, że kantory pobierają większą prowizję. Posiadanie gotówki wiążę się też z większym ryzykiem w razie ewentualnej kradzieży. Jeżeli stracimy kartę, dostęp do niej można sprawnie zablokować i nie utracić zgromadzonych środków. W przypadku portfela znalezienie złodzieja i odzyskanie pieniędzy jest dość mało prawdopodobne. Mimo to warto mieć przy sobie przynajmniej niewielką sumę pieniędzy, na wypadek gdyby w niektórych sklepach czy instytucjach nie można było płacić kartą.

Podobne wpisy

Sprawdź, z kim Twoje dziecko wyjeżdża na ferie

Jak upewnić się, że dziecko będzie bezpieczne podczas wyjazdu na ferie zimowe? To prostsze, niż może się wydawać. Aby ocenić program obozu czy zimowych kolonii, sprawdzić stan techniczny autokaru i płynność finansową organizatora, wystarczy zajrzeć na kilka stron internetowych.

Czytaj więcej

Kolonie – pomysł na udane wakacje dla dzieci

Wiosna to dobry moment, żeby zacząć planować letni wypoczynek. Nie tylko dla nas, ale też dla dzieci. Im wcześniej zaczniemy myśleć o wakacyjnych wyjazdach, tym lepiej możemy się do nich przygotować. Nie tylko zwiększamy swoją szansę na znalezienie ciekawej i taniej oferty, ale również na zapewnienie naszym dzieciom bezpiecznych wakacji.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi