Sprawdź, z kim Twoje dziecko wyjeżdża na ferie

Jak upewnić się, że dziecko będzie bezpieczne podczas wyjazdu na ferie zimowe? To prostsze, niż może się wydawać. Aby ocenić program obozu czy zimowych kolonii, sprawdzić stan techniczny autokaru i płynność finansową organizatora, wystarczy zajrzeć na kilka stron internetowych.

Sezon na ferie i zimowiska trwa w najlepsze. Wielu rodziców stara się wypełnić czas dzieci różnymi zajęciami i atrakcjami tak, by nie nudziły się w dni wolne od szkoły i mogły skorzystać z pogody sprzyjającej zimowym sportom i zabawom. Jak wskazują wyniki badania „Wydatki na ferie zimowe 2019”, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Grupy KRUK, prawie co trzecia osoba planuje wyjechać na ferie, a co piąta waha się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nie jest ona łatwa, bo zorganizowane formy wypoczynku, przystosowane do potrzeb dzieci lub całych rodzin, często są dość kosztowne. Kwestią, która równie mocno zaprząta głowy rodziców, jest bezpieczeństwo takich wyjazdów. Na szczęście można je szybko zweryfikować.

Czy wyjazd został zgłoszony do MEN?

Kolonie zimowe, półkolonie, zimowiska i obozy przeznaczone dla dzieci i młodzieży powinny być zgłoszone do kuratorium oświaty. Organizacja tego rodzaju wypoczynku objęta jest bowiem przepisami, które mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo uczestników, zapewnić im opiekę wychowawczą oraz rozszerzyć zakres informacji udostępnianych rodzicom.

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: wypoczynek.men.gov.pl/ dostępna jest wyszukiwarka, dzięki której można szybko sprawdzić, czy dany wyjazd został zatwierdzony przez właściwe dla siedziby organizatora kuratorium. Organizator musi zrobić to najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem turnusu, a w przypadku półkolonii i wyjazdów zagranicznych – przynajmniej 14 dni wcześniej.

Czy autokar jest bezpieczny?

Wiele zimowych wyjazdów rozpoczyna się od przejazdu autokarem. To zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza dla dużych grup forma komunikacji. Jeśli dziecko podróżuje autobusem, pod adresem: BezpiecznyAutobus.gov.pl można sprawdzić, czy jest on w pełni sprawny. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu strona zwraca zestaw informacji:

  • datę ważności ubezpieczenia OC,
  • datę ważności badań technicznych,
  • masę pojazdu i dopuszczalną liczbę miejsc,
  • status pojazdu w bazie (czy nie jest oznaczony jako wycofany z ruchu, wyrejestrowany lub kradziony).

Można także poprosić o dodatkową kontrolę autokaru przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego.

Jak sprawdzić wiarygodność organizatora?

Bezpieczeństwo podczas zimowych wyjazdów to nie tylko program dopasowany do potrzeb i możliwości dzieci, czy techniczna sprawność autokaru. To także pewność, że firma organizująca kolonie czy obóz jest wypłacalna i reguluje swoje należności na czas. Można to sprawdzić, pobierając raport na jej temat z bazy biura informacji gospodarczej: infokonsument.pl/dla-ciebie/sprawdz-firme. Jeśli z raportu wynika, że organizator ma zaległości płatnicze (czyli od 30 lub więcej dni zalega ze spłatą należności w wysokości min. 500 zł), istnieje pewne ryzyko, że odwoła wyjazd lub w jego trakcie ogłosi upadłość. Lepiej skupić się na ofertach firm, które nie są zadłużone.

Ferie zimowe są tylko raz do roku – zadbajmy o to, by ten okres dostarczył naszym dzieciom wyłącznie przyjemnych wspomnień. Dokładne sprawdzenie organizatora wyjazdu możliwe jest bez konieczności wychodzenia z domu czy żmudnego przeszukiwania opinii. Warto skorzystać z możliwości, jakie stwarzają powyższe strony internetowe.

Podobne wpisy

Bezpieczne wakacje z biurem podróży. Czy na pewno?

Planując wyjazd wakacyjny, na ogół koncentrujemy się na miejscu wyjazdu i na cenie. Rzadziej zwracamy uwagę na formalności, które zapewnią nam nasze bezpieczeństwo i komfort wypoczynku. Warto znać prawa, jakie nam przysługują w przypadku, gdyby nagle okazało się, że wybrane przez nas biuro podróży ma kłopoty finansowe.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi