Pandemia a biura podróży, hotele i linie lotnicze – sprawdź z kim spędzasz wakacje

Sytuacja związana z pandemią znacząco wpłynęła na branżę turystyczną, ale także na nasze plany urlopowe. Zamiast planować i cieszyć się upragnionym urlopem zastanawiasz się pewnie, dokąd jechać, dokąd nie jechać, jak i czy odwołać zaplanowane wyjazdy, jak uniknąć zakażenia i przede wszystkim w jaką stronę rozwinie się sytuacja. Gdzie zatem spędzać wakacje?

Usługi turystyczne w pandemii – jak koronawirus wpłynął na hotele, linie lotnicze i biura podróży?

Z naszych danych wynika, że już w samym lipcu tego roku długi dopisane z branży turystycznej wyniosły ponad 437 tys. zł – gdzie dla porównania w lutym 2020 wartość długów z tej branży wyniosła 140 tys. zł. Z kolei w okresie od stycznia do lipca 2020 roku łączna wartość wszystkich długów biur podróży dopisanych do ERIF wyniosła ponad 2 mln 470 tys. zł, co oznacza podwojenie zadłużenia tej branży w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. To jednak nie koniec. Wzrosła również liczba zadłużonych organizatorów wypoczynku. Na koniec lipca 2020 roku w bazie ERIF BIG znajdowały się informacje o zadłużeniu 384 biur podróży, podczas gdy w analogicznym okresie 2019 roku było ich 250.

Najczęstszym powodem zadłużenia biur podróży jest nieuregulowana opłata z tytułu umowy ubezpieczenia. Łączne zadłużenie tour operatorów z tego tytułu wynosi ponad 1,2 mln zł jest sygnał o kłopotach finansowych wybranej firmy, dlatego nim zdecydujesz się na zakup wycieczki lub wczasów, przemyśl swoją decyzję i przede wszystkim sprawdzaj dostępne na rynku informacje dot. firmy.

Usługi turystyczne w pandemii

Kondycja finansowa firm turystycznych a jakość świadczonych usług

Trudna sytuacja w branży turystycznej wywołana przez pandemię oprócz tego, że wpłynęła na to, że część organizatorów wypoczynku musiała zamknąć swoją działalność, część z nich popadła w długi, a Ci co przetrwali starają się zapewnić najlepsze standardy usług turystycznych, ale czy tak się dzieje? Problemy finansowe wpływają na to, że każdy przedsiębiorca poszukuje oszczędności, jest to zachowanie zrozumiałe pod warunkiem, że nie wpływa to na standard hoteli, jakość przewozu (w kontekście linii lotniczych i  innych przewoźników), czy sposób serwowania jedzenia. Najczęściej organizatorzy wypoczynku mają problem z zapewnieniem standardu zamówionego hotelu – odbiega on od opisu w ofercie.

Do innych problemów touroperatorów zaliczyć można zmianę terminów wylotu, niewliczanie opłat obligatoryjnych w cenę podaną na umowie, narzucanie stałej opłaty manipulacyjnej w sytuacji, gdy dokonasz zmiany warunków umowy. Do najmniej przyjemnych przypadków zaliczyć możemy brak ciepłe i/lub zimnej wody, czy wątpliwy stan czystości obiektu.

Sprawdź swój hotel przed wyjazdem na wakacje

Wyżej wymienione przykłady chodź wydają się nieprawdopodobne mają miejsce. Wydaje się to niemożliwe, bo przecież Ty wywiązałeś się z umowy opłacając wczasy. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, które należy sprawdzić przed zakupem usługi turystycznej. Informacja o problemach finansowych wybranej przez Ciebie firmy powinna być sygnałem do negocjacji umowy lub rezygnacji z niej.

Aby sprawdzić, czy biuro podróży ma dług wpisany do naszej bazy, wystarczy że bezpłatnie zarejestrujesz się w naszym serwisie w sekcji dla konsumentów, następnie zalogujesz się i wpiszesz NIP wybranej firmy turystycznej. Jeśli ma ona zadłużenie, wtedy należy rozważyć jej zmianę.

Warto też szukać organizatorów wypoczynku, którzy mają w BIG-u informacje pozytywne o terminowo regulowanych płatnościach. Usługa sprawdzenia biura podróży, ale też innego przedsiębiorcy, organizatora usług turystycznych, czy przewoźników kosztuje w ERIF Biurze Informacji Gospodarczej 49,99 zł. Weryfikacja dostępna jest on-line, można z niej skorzystać przez siedem dni w tygodniu o dowolnej porze.

Sprawdź hotel

Baza dłużników przydatna nie tylko w dobie kryzysu

Baza zadłużonych firm jest dostępna nie tylko w kontekście branży turystycznej. Korzystać z niej możesz również w innych przypadkach, np. robiąc zakupy przez Internet – często nie znamy firmy, z którą podejmujemy współpracę, dlatego warto sprawdzić jej kondycję finansową. Innym przykładem może być zakup mieszkania. Tu powierzasz deweloperowi ogromną sumę pieniędzy, często spłacając kredyt przez lata, dlatego warto upewnić się, że jego sytuacja finansowa jest stabilna i nic nie grozi Twojej inwestycji.

Kolejnym przykładem może być zakup biletów na różnego typu wydarzenia, mając pełny obraz firmy, u której taki bilet chcesz zakupić możesz uchronić się przed fałszywym sprzedawcą. Przed zakupem zawsze sprawdzaj i czuj się dzięki temu bezpiecznie zawierając każdą transakcję.

lub

zaloguj się na swoje indywidualne konto w naszym systemie i sprawdź dowolną firmę z branży turystycznej.

Podobne wpisy

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi