Czy wcześniejsza spłata kredytu jest opłacalna?
Wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa! Ale czy opłacalna? To wszystko zleży od kredytobiorcy i kredytu.
Czytaj więcejOtrzymanie mandatu za złamanie przepisów ruchu drogowego nie jest niczym przyjemnym. Warto pamiętać, że na uregulowanie należności kierowca ma 7 dni – licząc od daty otrzymania mandatu. Zdarza się jednak, że nie pamiętamy, które mandaty mamy jeszcze do uregulowania. Podpowiadamy, gdzie sprawdzić zaległe mandaty.
Jeszcze do końca 2015 r. kwestią mandatów drogowych zajmowały się urzędy wojewódzkie, jednak po zmianach w przepisach, które zostały wprowadzone 1 stycznia 2016 r., kompetencje te przejęły Urzędy Skarbowe. Główną rolę pełni tu Urząd Skarbowy w Opolu, który jest instytucją właściwą do obsługi płatności dla całego kraju. Nie ma więc znaczenia nasze miejsce zamieszkania czy też popełnienia wykroczenia – mandat zapłacimy wyłącznie w Opolu lub dokonując przelewu na konto bankowe opolskiego urzędu.
Nie musimy jednak jechać aż do Opola, żeby sprawdzić, czy mamy jakieś niezapłacone mandaty. Można dowiedzieć się tego we właściwym dla nas Urzędzie Skarbowym.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyszło naprzeciw oczekiwaniom kierowców, którzy nie wiedzieli jak sprawdzić niezapłacone mandaty. Dzięki stronie internetowej www.obywatel.gov.pl możemy sprawdzić, ile punktów karnych jest zgromadzonych na naszym koncie. Nie sprawdzimy tu jednak wysokości kwoty, którą musimy uregulować – w tym celu musimy udać się do Urzędu Skarbowego.
Korzystając z portalu www.obywatel.gov.pl należy założyć swój indywidualny profil, aby zweryfikować, czy nikt się pod nas nie podszywa. Portal daje wgląd wyłącznie do naszych punktów karnych – nie można sprawdzać w ten sposób osób trzecich. Za założenie konta oraz sprawdzenie informacji na swój temat nie musimy nic płacić – jest to usługa całkowicie darmowa.
Jeżeli jeszcze zastanawiamy się, gdzie sprawdzić zaległe mandaty, warto wybrać się do najbliższego komisariatu policji. Tutaj sprawdzimy wyłącznie zgromadzone punkty karne. Możemy też poprosić o wystawienie zaświadczenia o liczbie punktów karnych, za które trzeba jednak zapłacić 17 zł. Taki dokument może się przydać przede wszystkim tym kierowcom, których zawód związany jest z prowadzeniem samochodu lub tym, którzy korzystają z samochodu firmowego, aby okazać je pracodawcy.
Jest jeszcze jedna możliwość. Jeżeli trafią się nam mandaty z tytułu złego parkowania lub zajęcia pasa drogi, możemy wykorzystać serwis internetowy www.erif.pl, pobierając raport na własny temat. Dowiemy się dzięki temu, czy na naszym koncie znajduje się jakiś zadłużenie i z jakiego tytułu.
Kategoria: Zadłużenie Udostępnij na:
Wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa! Ale czy opłacalna? To wszystko zleży od kredytobiorcy i kredytu.
Czytaj więcejHistoria kredytowa to wizytówka finansowa każdego z nas. Na jej podstawie banki podejmują decyzję o przyznaniu kredytu i warunkach jego spłaty. Podpowiadamy, jak najlepiej o nią zadbać.
Czytaj więcejNadzoruje działalność BIG
Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk
Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi