Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to jeden z rodzajów karty płatniczej. Wiąże się ona z przyznaniem przez bank limitu kredytowego na określoną kwotę. Zastanawiasz się jak działa karta kredytowa? Po tym artykule będziesz umiał podjąć decyzję, czy taki rodzaj płatności jest dla Ciebie.

Okres bezodsetkowy

Okres bezodsetkowy jest jedną z największych zalet karty kredytowej. Zazwyczaj wynosi około 50 dni i dzieli się na dwa inne okresy: cykl rozliczeniowy oraz okres na spłatę zadłużenia.

Cykl rozliczeniowy zwykle zamykany jest tego samego dnia każdego miesiąca. Wówczas otrzymuje się zbiorczy wyciąg z karty kredytowej, na którym znajdują się informacje o wysokości zadłużenia, wymaganej minimalnej kwocie zapłaty oraz terminie uregulowana należności.

Z kolei okres na spłatę zadłużenia to czas, który pozostał z przyznanego przez bank okresu bezodsetkowego, po odliczeniu cyklu rozliczeniowego. Jeżeli zadłużenie na karcie zostanie spłacone w tym terminie, wówczas bank nie nalicza za to odsetek. Płaci się dokładnie tyle, ile wydało się na transakcje bezgotówkowe, co jest zdecydowanym plusem tego, jak działa karta kredytowa.

Termin spłaty zadłużenia

Chcąc zrozumieć jak działa karta kredytowa, z pewnością trzeba poznać definicję terminu spłaty zadłużenia. Jest to dzień, w którym pieniądze powinny zostać przelane na rachunek karty kredytowej. Datę tę wybieramy na samym początku, przy składaniu wniosku o założenie karty. Warto pamiętać wówczas o tym, kiedy na konto wpływa wypłata i z tą datą lub tuż po niej powiązać termin spłaty zadłużenia. Takie rozwiązanie daje zabezpieczenie przed sytuacją, gdy staje się w obliczu niezbyt wysokiego stanu konta, np. pod koniec miesiąca.

Opłaty za kartę kredytową

Analizując jak działa karta kredytowa, nie sposób nie wspomnieć o kosztach, jakie się z nią wiążą. Mogą się one pojawić już przy jej założeniu. Istnieje jednak szansa, że zostaną one zniesione, o ile spełnione zostaną określone w umowie warunki (np. dokonanie transakcji na określoną kwotę w wyznaczonym terminie). Jeśli jednak założenia nie zostaną zrealizowane, wówczas trzeba liczyć się np. z opłatami za wydanie karty, za dodatkową kartę, opłatę czasową (miesięczną lub roczną), obowiązkowe ubezpieczenie, opłatę za przekroczenie określonego limitu, za zmianę okresu rozliczeniowego, za wydanie duplikatu czy za postępowanie windykacyjne (w razie takiej konieczności).

Karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które są w stanie spłacić zadłużenie w terminie. W przeciwnym razie trzeba będzie zapłacić znacznie więcej. Jest to bowiem najdroższa forma kredytu, który ma zwykle dość wysokie oprocentowanie. Istnieje zatem spore ryzyko wpadnięcia w zadłużenie – tym większe, im większy jest limit na karcie.

Osobną kwestią są transakcje gotówkowe dokonywane przy użyciu karty kredytowej. Okres bezodsetkowy dotyczy bowiem wyłącznie transakcji bezgotówkowych. Jeżeli karta zostanie użyta jak zwykła karta debetowa i posłuży do wyciągnięcia gotówki z bankomatu, doliczone zostaną do tego dodatkowe opłaty. Pierwszą z nich jest prowizja, która wynosi ok. 3-4% od kwoty, która jest wyciągana. Kolejną sprawą są odsetki naliczane już od dnia pobrania gotówki.

Podsumowując, jeżeli korzysta się z karty w nieodpowiedzialny sposób, to już sam fakt jej posiadania może generować koszty rzędu kilkuset złotych rocznie.

Karta kredytowa a bezpieczeństwo

Temat bezpiecznego korzystania z karty kredytowej jest bardzo obszerny. Oto kilka najważniejszych kwestii, o których należy zawsze pamiętać:

  • Warto ustalić dzienny limit transakcji – dotyczy to zarówno transakcji bezgotówkowych, jak i gotówkowych – szczególnie wówczas, gdy nie używamy karty do tego typu realizacji.
  • Karty nie można spuszczać z oka, także wówczas, gdy trafia do rąk sprzedawcy – bezwzględnie nie wolno zgadzać się na udanie się sprzedawcy z kartą na zaplecze!
  • Dobrze jest ustawić automatyczną spłatę z rachunku bankowego – to także dbanie o bezpieczeństwo, finansowe. Dzięki temu zadłużenie będzie spłacane w terminie.
  • Dane karty należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, bowiem są one wystarczające, aby wykonać transakcję przez internet.
  • Warto mieć przy sobie numer telefonu do centrum zastrzegania kart i zastrzec ją jak najszybciej po jej zgubieniu.

To bez wątpienia niezwykle interesujący produkt finansowy – wystarczy wiedzieć jak działa. Karta kredytowa może być bowiem dużym ułatwieniem w codziennym życiu. Stosując się do zasad poprawnej obsługi oraz dbając o bezpieczeństwo, można cieszyć się wygodą jaką daje.

Podobne wpisy

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi