OFERTY FIRST MINUTE
Stoisz przed wyborem wakacyjnej podróży? Zapoznaj się z prawami, które Ci przysługują.
Czytaj więcejPłatność gotówką, kartą płatniczą, czy kartą kredytową? Przed takim wyborem stajesz w różnych sytuacjach życiowych, m.in. w czasie urlopu za granicą. Warto przemyśleć, która opcja będzie dla Ciebie wygodniejsza, bardziej bezpieczna, a przede wszystkim tańsza. Świadomy wybór pozwoli uniknąć mało przyjemnego zaskoczenia, gdy po powrocie z wakacji sprawdzisz stan swojego konta. Świadomy wybór pozwoli uniknąć mało przyjemnego zaskoczenia, gdy po powrocie z wakacji sprawdzisz stan swojego konta.
Jadąc za granicę najczęściej decydujemy się na wymianę złotówek jeszcze przed podróżą. Nawet, jeśli nie mamy pewności, ile pieniędzy będzie nam ostatecznie potrzebne, staramy się wziąć ze sobą jakąś kwotę w gotówce. Bywa, że decydujemy się zabrać całą sumę przeznaczoną na wakacyjne wydatki, pozostawiając nasze karty płatnicze w domach. Bierzemy pod uwagę to, że nie wszystkie miejsca na świecie, zwłaszcza w małych miastach, posiadają dobrze rozwiniętą sieć banków i bankomatów. Decyzję podejmujemy również w obawie, o obciążenie nas sporymi kosztami za użycie karty za granicą.
Kiedy płacisz kartą za granicą, musisz liczyć się z tzw. przewalutowaniem. Jest to proces przeliczenia danej kwoty na walutę rozliczeniową po kursie organizacji płatniczej (Visa lub Mastercard), a następnie jej kolejne przeliczenie na złotówki po kursie banku. Na każdym przewalutowaniu tracisz, a wielkość tej straty zależy od wielkości transakcji. Tak dzieje się w przypadku płatności w walucie innej niż euro. Jeżeli dokonasz transakcji w walucie Unii Europejskiej, będziesz miał do czynienia wyłącznie z jednym przewalutowaniem po kursie Twojego banku obowiązującym w danym dniu. Proces przewalutowania powoduje, że nie masz pewności, co do ostatecznego kosztu, do momentu aż nie zobaczysz go na wyciągu bankowym. Dlatego przed wyjazdem do innego kraju warto sprawdzić informacje na temat jego sytuacji ekonomicznej i wahań kursu lokalnej waluty. Przykładowo w Argentynie kurs peso zmienia się codziennie, więc walutę najrozsądniej kupować za dolary amerykańskie u lokalnych przedsiębiorców.
Warto nie tylko zapoznać się z tabelą opłat banku, ale również dowiedzieć się, jakie zwyczaje płatnicze panują w kraju, do którego planujesz wyjechać. Są miejsca, gdzie do płatności kartą doliczana jest prowizja. Tak jest chociażby na brazylijskiej wyspie Ilha Grande, gdzie dodatkowy koszt sięga nawet 20%. Są i takie kraje, w których zapłacisz jedynie konkretną kartą. I tak na przykład w gwatemalskiej Antigui w niektórych lokalach honorowana jest tylko Visa. Jeśli często podróżujesz, rozważ założenie rachunku walutowego. Dzięki temu bez dodatkowych opłat będziesz mógł korzystać z karty płatniczej dedykowanej rachunkowi w miejscu, gdzie dana waluta jest honorowana.
Jeśli na wyjazd nie zabierzesz ze sobą gotówki, to rozwiązaniem jest wypłata z zagranicznego bankomatu. Dzięki temu będziesz mieć gotówkę i unikniesz płacenia kartą oraz kosztu przewalutowania. Niestety wypłata z bankomatu zostanie obciążona prowizją kwotową lub procentową od pobranej sumy. W pierwszym przypadku będzie to stała suma, którą bank potrąci za wypłatę gotówki, w drugim zaś będzie to procent od wypłacanej kwoty. Często prowizje procentowe mają również swoją minimalną wysokość, np. 10 zł. Zapłacisz ją nawet wtedy, gdy obliczona prowizja okaże się niższa od tej kwoty. A co w przypadku posłużenia się w bankomacie kartą kredytową? Upewnij się, czy Twój bank oferuje klientom możliwość bezprowizyjnego pobierania gotówki z własnych bankomatów za granicą. Jeśli nie, to przez taką wypłatę – podobnie jak w Polsce – poniesiesz dodatkowy koszt odsetek od zaciągniętego kredytu. Nie obowiązuje wtedy 50-kilkudniowy okres bezodsetkowy tak, jak ma to miejsce w przypadku transakcji bezgotówkowych.
Jeśli planujesz podróż, dopytaj w swoim banku, czy Twoja karta jest honorowana w kraju, do którego wyjeżdżasz. Dowiedz się, z jakimi opłatami musisz się liczyć i z jakich bankomatów najkorzystniej wypłacisz pieniądze. Pamiętaj też, by zabezpieczyć kartę płatniczą lub kredytową przed złodziejami. Jak o to zadbać? Przeczytaj w artykule: „O tym, czy Twoje dokumenty są bezpieczne na wakacjach”.
Kategoria: Wakacje Udostępnij na:
Stoisz przed wyborem wakacyjnej podróży? Zapoznaj się z prawami, które Ci przysługują.
Czytaj więcejKilka dni temu firma Millennium Travel International oznajmiła, że jest niewypłacalna. Co to oznacza dla klientów tego biura podróży? Dowiesz się u nas!
Czytaj więcejNadzoruje działalność BIG
Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk
Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi