Zima – czas wydatków. Jak zmniejszyć rachunki?

Nadejście zimy oznacza mróz, śnieg i długie wieczory. Wszystkie te czynniki powodują, że suma rachunków znacznie wzrasta o tej porze roku. W takiej sytuacji warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na zmniejszenie wydatków za prąd i ogrzewanie.

Jak oszczędzić na oświetleniu?

Im wcześniej zapada zmierzch, tym szybciej trzeba zapalać światło. Zimowe wieczory trwają długo i sprawiają, że oświetlenie domu czy mieszkania staje się kłopotliwe ze względów finansowych. Co można zrobić, żeby nie martwić się zbyt wysokim rachunkiem za prąd? Przede wszystkim warto wymienić tradycyjne żarówki na ich energooszczędne odpowiedniki, np. świetlówki kompaktowe czy też coraz popularniejsze żarówki LED. Choć koszty związane z wymianą żarówek mogą początkowo wydawać się zbyt wysokie, pozwolą zaoszczędzić na rachunkach i w perspektywie kilku miesięcy inwestycja się zwróci, a nawet przyniesie korzyści. Poza tym można wiele zaoszczędzić, pamiętając o gaszeniu światła przy wychodzeniu z pokoju. Taki prosty zabieg pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o kilkadziesiąt procent.

Tańsze ogrzewanie

Terminowe płacenie rachunków będzie łatwiejsze, gdy koszty ogrzewania zostaną obniżone. Jak to zrobić? Najłatwiej zacząć od ustawienia temperatury na termostacie o stopień niżej – domownicy nawet nie zauważą różnicy, a opłaty na pewno spadną. Trzeba też mieć na uwadze, że sposób ogrzewania ma kluczowe znaczenie dla wysokości rachunków. Najmniej opłacalne są grzejniki elektryczne – sprawdzą się jedynie jako dodatkowe źródło ciepła. Jednak bez względu na to w jaki sposób budynek będzie ogrzewany, należy zadbać o jego dokładną izolację. Przez nieszczelne okna i drzwi ucieka ciepło, dlatego powinno się je starannie zabezpieczyć, uszczelniając luki za pomocą pianki, silikonu albo uszczelek. Dodatkową warstwą, skutecznie zatrzymującą ciepło wewnątrz budynku, będą zasłony oraz rolety. Z tego powodu należy je spuszczać na noc. Warto również pamiętać o odpowietrzeniu grzejników. Ogrzewanie będzie wtedy jeszcze bardziej efektywne.

Stosując powyższe porady można znacznie zmniejszyć wysokość kwot należnych za ogrzewanie i oświetlenie, które zimą są często wyższe niż w innych porach roku.  Wtedy na pewno rachunki przestaną być nadmiernym obciążeniem finansowym i z łatwością będzie można je spłacać na czas.

Podobne wpisy

Dzień Informacji Pozytywnej po raz trzeci

Świadomość finansowa na temat korzyści płynących z posiadania pozytywnych informacji gospodarczych wzrasta. Aby to sprawdzić, z okazji tegorocznego święta zapytaliśmy przypadkowych przechodniów, czy uważają się za wiarygodnych klientów i co to znaczy być rzetelnym  w oczach firm i usługodawców. Sprawdź, co odpowiedziały przypadkowo napotkane osoby.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi