Zanim podpiszesz umowę – jak sprawdzić przedsiębiorcę

Niezależnie od tego, czy prowadzimy biznes i rozważamy współpracę z kontrahentem, czy jesteśmy osobami fizycznymi, które zastanawiają się nad skorzystaniem z usług jakiegoś przedsiębiorstwa, powinniśmy brać pod uwagę, że wcześniejsze sprawdzenie przedsiębiorcy może uratować nas przed wieloma nieprzyjemnościami i przede wszystkim – stratami finansowymi. Jak sprawdzić przedsiębiorcę w kilkanaście minut, bez wychodzenia z domu?

Jak sprawdzić, czy przedsiębiorstwo działa legalnie

Każdy, kto wchodzi w relacje z podmiotami gospodarczymi, czy to biznesowe, czy konsumenckie, powinien zapoznać się z możliwościami dwóch rejestrów: KRS i CEIDG.

Strona Krajowego Rejestru Sądowego pozwala sprawdzić wiarygodność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacji i stowarzyszeń. Rejestr stanowi potwierdzenie ich istnienia, informuje o rodzaju prowadzonej przez nie działalności, wielkości kapitału i właścicielu. Znajdują się tam również informacje o ewentualnych postępowaniach upadłościowych czy niespłaconych zobowiązaniach wobec ZUS lub US.

Osoby, które zastanawiają się, jak sprawdzić przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność lub spółkę cywilną, mają taką możliwość dzięki Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Do wyszukiwarki na stronie firma.gov.pl wystarczy wpisać nazwę, NIP lub REGON podmiotu. W tej sposób można dowiedzieć się, czy firma jest zarejestrowana, czy nie została zawieszona lub wykreślona z rejestru oraz czy dane, które prezentuje np. na swojej stronie internetowej, są zgodne z tymi, które zostały zapisane w CEIDG.

Jak sprawdzić przedsiębiorcę w VAT

Od kilku lat na stronach Ministerstwa Finansów możliwe jest sprawdzenie przedsiębiorcy w VAT. Fakt, że przedsiębiorca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, stanowi dodatkowe potwierdzenie, że jego działalność jest legalna, ponadto umożliwia skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi, jeśli nie ureguluje on wobec nas należności. Jest też kluczowa dla tych podatników, którzy korzystają z procedury odwrotnego obciążenia VAT (dotyczy sprzedawców takich towarów jak złoto, wtórne surowce metalowe czy sprzęt elektroniczny w hurtowych ilościach).

Sprawdzenie VAT może zwrócić trzy wyniki.

Brak rejestracji w Urzędzie Skarbowym z reguły oznacza, że podmiot jest zwolniony z płacenia VAT i nie wysłał do urzędu zgłoszenia rejestracyjnego – w takiej sytuacji nie jest to obowiązkowe.

Status „podatnik zwolniony z VAT” oznacza, że wartość sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku nie przekroczyła u niego 200 000 zł (jest to zwolnienie podmiotowe) albo że wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT, bez względu na wartość sprzedaży (zwolnienie przedmiotowe).

Status „podatnik czynny” jest najczęściej spotykany i oznacza, że podmiot dokonał sprzedaży opodatkowanej na kwotę wyższą niż 200 000 zł, prowadzi działalność w branży, która jest objęta takim obowiązkiem, albo siedziba jego działalności znajduje się poza terytorium kraju.
Jak sprawdzić, czy przedsiębiorca jest wypłacalny i czy posiada długi

Kolejnym sposobem na sprawdzenie przedsiębiorcy, z którym chcemy nawiązać współpracę, jest pobranie raportu na jego temat z biura informacji gospodarczej. Pozwoli to zweryfikować jego wiarygodność płatniczą, dowiedzieć się, czy płaci na czas faktury i jak wygląda jego obecna sytuacja finansowa.

Jak sprawdzić przedsiębiorcę w BIG? Wystarczy zarejestrować się w serwisie wybranego biura, podać dane przedsiębiorstwa (wystarczy NIP) i pobrać raport, który dostępny jest od razu. Dla osób, które planują długofalową współpracę z jakimś podmiotem, ciekawą opcją może być również stałe monitorowanie jego sytuacji. Po zamówieniu takiej usługi za każdym razem, kiedy pojawią się nowe informacje gospodarcze na temat przedsiębiorcy, otrzymuje się powiadomienie. Pozwala to reagować na pierwsze oznaki finansowych kłopotów danej firmy – przez wycofanie się z współpracy lub zmianę jej warunków na bezpieczniejsze. Warto też pobrać raport jednolity, który zapewnia pełne informacje o danym przedsiębiorcy ze wszystkich biur informacji gospodarczej, zebrane w jednym miejscu.

Podobne wpisy

Wiarygodność kredytowa. Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Otrzymanie kredytu ciągle nie jest łatwe. Bank pożyczy nam pieniądze wyłącznie wtedy, gdy będzie pewien, że je spłacimy. Niezależnie od tego, czy staramy się o kredyt na cele konsumpcyjne czy też kredyt hipoteczny, musimy mieć na uwadze, że bez wiarygodności i zdolności kredytowej nic nie osiągniemy. Warto dowiedzieć się, jak banki oceniają te wskaźniki i aktywnie zadbać o to, by była to jak najlepsza ocena.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi