PIT na ostatnią chwilę? Wybierz rozliczenie online

48% Polaków składa swoje zeznania przez internet, 37% z nich nadal ustawia się w kolejki do Urzędów Skarbowych, a 8% wysyła PIT pocztą. Pierwsza z opcji bardzo zyskała na popularności w ostatnich latach. I nie ma w tym nic dziwnego – rozliczenie online pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i stanowi ratunek w przypadkach, kiedy na wysyłkę PIT zdecydujemy się na ostatnią chwilę. W tym roku urzędowy termin składania zeznań podatkowych mija 30 kwietnia o 23:59.

Rozliczenie online – na czym polega?

Rozliczenie PIT online po raz pierwszy stało się możliwe w 2008 roku, kiedy to powołano do życia system e-Deklaracje. Jako jeden z elementów informatyzacji Polski, wprowadził możliwość przesyłania i przechowywania deklaracji podatkowych. Może z niego korzystać każdy podatnik i płatnik, który posiada dostęp do internetu.  Dostępny jest na stronie www.e-deklaracje.gov.pl (po zarejestrowaniu) oraz za pośrednictwem programów do rozliczania PIT, które łączą się z nim w momencie przesyłania zeznania do urzędu skarbowego. Wypełnienie PIT w takiej formie jest dużo prostsze, niż uzupełnianie każdego pola papierowego formularza – system prowadzi użytkownika przez wybór właściwej deklaracji, każde z jej pól, a następnie automatycznie dokonuje obliczeń i podsumowań.

Co jest potrzebne, by rozliczyć PIT online

Jak przygotować się do rozliczenia PIT, by zajęło to jak najmniej czasu? Przede wszystkim warto zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty – formularze PIT otrzymane od pracodawców i informacje na temat przychodów z innych źródeł, uzyskanych w trakcie roku podatkowego. Dodatkowo potrzebne będą dane osobowe z numerem PESEL lub NIP oraz kwota przychodu wykazanego w PIT złożonym w zeszłym roku. Stanowi ona zamiennik podpisu składanego na koniec zeznania i potwierdza tożsamość podatnika.

Korzyści z rozliczania się przez internet

Rozliczenie PIT przez internet jest wyjątkowo szybkie i dostępne w każdym momencie – choćby 30 kwietnia o godzinie 23, co z pewnością doceniła niejedna osoba zostawiająca ten obowiązek na ostatnią chwilę. Dodatkowe korzyści, jakie mogą odczuć osoby składające PIT tą drogą to między innymi możliwość wstępnego sprawdzenia poprawności wprowadzonych danych. Rozliczenie online niweluje też ryzyko najczęściej popełnianych błędów, takich jak brak podpisu czy pominięcie niektórych obowiązkowych pól.  Największą zaletą wysyłki PIT przez internet jest jednak możliwość szybszego otrzymania zwrotu podatku, jeśli taki nam przysługuje. Urzędnicy honorują w ten sposób osoby, które przesyłają elektroniczny PIT, ponieważ przyczyniają się one do ograniczenia ilości pracy związanej z wprowadzaniem danych do systemu.

Nie zapomnij o UPO (urzędowe potwierdzenie odbioru)

Świadectwem złożenia rocznego zeznania podatkowego przez internet jest plik UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na rozliczenie przez program czy stronę Ministerstwa Finansów, po wysłaniu deklaracji będziemy mogli pobrać wspomniany plik. Na wypadek kontroli warto przechowywać go w pamięci komputera nawet przez 5 lat (bo tyle trwa obowiązek przechowywania dokumentów podatkowych). Będzie on podstawą do dochodzenia swoich praw w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

Podobne wpisy

Umowa o zakazie konkurencji – czy warto ją podpisać?

Firmy, która przetwarzają poufne lub wartościowe informacje, starają się na różne sposoby zabezpieczać przed ich przekazaniem osobom niepowołanym. Dla pracowników oznacza to często konieczność podpisania umowy o zakazie konkurencji. Z czym wiąże się taka umowa i jakie są jej konsekwencje, przedstawiamy w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi