Jak nie marnować jedzenia i zarazem oszczędzać
Jak nie marnować jedzenia? Sposoby na oszczędzanie pieniędzy dzięki racjonalnemu podejściu do zakupów spożywczych i wykorzystywaniu zapasów żywności.
Czytaj więcejJak często wchodzisz do sklepu z zamiarem kupna podstawowych produktów, a wychodzisz z pełnym koszykiem? Jak często ulegasz sklepowym okazjom, przez które wydajesz więcej, niż powinieneś? Jeśli prowadzisz już zeszyt, w którym zapisujesz wydatki, jesteś na dobrej drodze.
Naucz się myśleć ekonomicznie. Bilans zerowy w Twoim budżecie zapewnia przetrwanie, ale nie gwarantuje poczucia bezpieczeństwa finansowego, bo nie chroni przed nieoczekiwanymi wydatkami. Dostosuj je do przychodów. Policz, ile wydajesz na rachunki, jedzenie, komunikację oraz rozrywkę. Zastanów się, które kategorie produktów sprawiają, że tracisz z konta najwięcej pieniędzy. I wreszcie, poszukaj profesjonalnego narzędzia, które pomoże Ci zapanować nad budżetem.
Wraz z rozwojem nowych technologii pojawiło się sporo aplikacji umożliwiających kontrolowanie wydatków za pomocą smartfona. To wygodne, bo telefon masz zazwyczaj pod ręką, więc w każdej chwili możesz zapisać poniesiony właśnie wydatek. Nie musisz zbierać wszystkich paragonów. Nie wylatują Ci z pamięci drobne zakupy. Warto przetestować kilka aplikacji i wybrać tę, która będzie dla Ciebie najbardziej wygodna w obsłudze. Aplikacje PFM – Personal Finance Management, bo o nich mowa, w prosty sposób kategoryzują i zliczają wszystkie wydatki. Twój zakup przypiszą automatycznie (np. do kategorii „chemia”, gdy na paragonie widnieje proszek, szampon czy pasta do zębów) lub pozwolą Ci na samodzielny wybór kategorii (np. gdy na paragonie, który otrzymałeś w hipermarkecie widnieje kilkanaście pozycji zakupowych). Ustawiając miesięczne limity poszczególnych kategorii, otrzymasz alerty o przekroczeniu budżetu. Masz również możliwość wygenerowania zestawień i statystyk związanych z przepływem środków. Niektóre z aplikacji pozwalają kontrolować stan wielu kont i kart kredytowych jednocześnie. Wśród bezpłatnych narzędzi, za pomocą których wyrobisz nawyk oszczędzania, znajdują się m.in.: MoneyZoom, HandWallet, Monefy, czy Kontomierz.
Przeciwnicy oprogramowania zewnętrznego, które łączy się z Twoim kontem, zwracają uwagę na wątpliwe bezpieczeństwo przekazywanych danych finansowych. Tym, którzy mają takie obawy, z pomocą przyszły banki. Bezpłatne aplikacje zintegrowane z systemami bankowości on-line, które pomagają w zarządzaniu budżetem domowym, pojawiły się kilka lat temu. Narzędzia, takie jak: Meritum Planer, Finansometr, Asystent Finansowy, czy Menedżer Finansów, są dostępne dla klientów posiadających konta indywidualne. Pozwalają na łatwe planowanie i analizowanie wydatków. Ich niewątpliwą zaletą jest brak konieczności eksportu danych do zewnętrznych programów, ponieważ dane te pobierane są z rachunku bankowego klienta. Niektóre z nich posiadają funkcjonalność, która wskazuje stan zebranych środków, brakującą kwotę oraz czas, w jakim jesteś w stanie zebrać pieniądze na określony cel.
Po pierwsze – celowe konta oszczędnościowe, dostępne dla klientów posiadających osobiste rachunki internetowe. Pieniądze na nich odłożone mają konkretne przeznaczenie i atrakcyjne oprocentowanie. Rachunki te są dobrowolne i bezpłatne, wiążą się zazwyczaj z brakiem możliwości wypłaty gotówki w oddziale. Niektóre z tego typu kont posiadają innowacyjne paski postępu informujące, jaka odległość dzieli Cię od wymarzonego zakupu. Motywujące?
Innym ciekawym rozwiązaniem są karty przedpłacone, tzw. prepaid, które uniemożliwiają dokonywanie zakupów na kwotę wyższą od tej ustalonej na karcie. To doskonała propozycja, jeśli obawiasz się, że przy dokonywaniu płatności tradycyjną kartą, stracisz kontrolę nad wydatkami. Rachunek ma charakter techniczny, co oznacza, że stworzony został wyłącznie w celu prowadzenia rozliczeń dokonywanych za pomocą karty. Nie można realizować na nim innych operacji bankowych takich jak np. zakładanie lokat czy rozliczanie kredytów. Aby otrzymać kartę przedpłaconą, nie trzeba posiadać rachunku osobistego w banku.
Ze względu na wygodę oraz automatyzację pracy, aplikacje do zarządzania budżetem z pewnością zasługują na uwagę. Zapewniają ciągły dostęp do szczegółowych raportów, wykresów, analiz, za pomocą, których możesz przewidywać i planować przyszłe wydatki. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na wykorzystanie tego narzędzia, poświęć czas na wybór metody odpowiedniej dla Ciebie. Wysiłek włożony w umiejętne zarządzanie finansami nie będzie czasem straconym. Jak bardzo się opłaci, przekonasz się gdy oszczędności zebrane na konkretny cel będziesz mógł… wydać 🙂
Kategoria: Oszczędzanie Udostępnij na:
Jak nie marnować jedzenia? Sposoby na oszczędzanie pieniędzy dzięki racjonalnemu podejściu do zakupów spożywczych i wykorzystywaniu zapasów żywności.
Czytaj więcejŚwiadomość finansowa na temat korzyści płynących z posiadania pozytywnych informacji gospodarczych wzrasta. Aby to sprawdzić, z okazji tegorocznego święta zapytaliśmy przypadkowych przechodniów, czy uważają się za wiarygodnych klientów i co to znaczy być rzetelnym w oczach firm i usługodawców. Sprawdź, co odpowiedziały przypadkowo napotkane osoby.
Czytaj więcejNadzoruje działalność BIG
Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk
Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi