Nowy Rok – nowe podejście do finansów

Tradycyjnie już wejście w nowy rok to dobry moment na dokonanie życiowych zmian. A ponieważ często takie decyzje wiążą się z wydatkami warto też zastanowić się nad sposobami kontrolowania własnych finansów.

Finansowy sukces możesz osiągnąć wtedy, gdy wyznaczysz sobie konkretny cel, nie zapominając przy tym o swoich zobowiązaniach i przychodach. Dobrze jest tu skorzystać z ludowej mądrości, która mówi: mierz siły na zamiary.

1. WYZNACZ CEL, REALIZUJ I WERYFIKUJ

Entuzjazm to bardzo dobry element w stawianiu sobie wyzwań. Jednak jego nadmiar może prowadzić do braku kontroli nad rozsądkiem. Dlatego wszystko należy robić z rozwagą. Jeżeli wiesz, że Twoje przychody nie pozwalają Ci odłożyć dużej sumy miesięcznie, nie zakładaj tego w swoich planach.

Dobrze jest zapisać swoje postanowienia. Słowa przelane na papier zobowiązują. Np. w każdym miesiącu odłożę 10% swoich przychodów.

Pomocne jest również rozpisanie działań krok po kroku. Dzięki temu łatwiej będziemy mogli zweryfikować, czy dążymy prosto do osiąganego celu, czy czegoś nie warto zmodyfikować. Np. Aby zaoszczędzi 10 % przychodów:

  1. Znajdę tańszego dostawcę kablówki.
  2. Ograniczę wydatki na wyjścia z kolegami.
  3. Po opłaceniu wszystkich stałych zobowiązań od razu pozostałą kwotę przeleję na otwarte konto oszczędnościowe.
  4. …..

Nie zapomnij też o określeniu ram czasowych. To zawsze pozytywnie wpływa na motywację w realizacji założeń. Czyli np. wyznacz sobie, że co miesiąc odłożysz określoną kwotę, lub w każdym miesiącu inną, ale określ ile w sumie zaoszczędzisz do końca kwartału lub półrocza.

2. ZARZĄDZAJ SWOIM DOMOWYM BUDŻETEM

W efektywnym zarządzaniu domowym budżetem z pewnością pomogą następujące działania:

1. Podlicz obecny stan swojego budżetu.

Podsumuj swoje stałe, miesięczne przychody. Nie zapomnij również dodać gotówki, jaką dysponujesz i oszczędności, jakie masz na koncie lub w skarbonce.

2. Zweryfikuj stałe wydatki miesięczne.

Podsumuj wszystkie swoje miesięczne wydatki. Wypisz kwoty rachunków, za które płacisz co miesiąc, np. za czynsz, prąd, gaz, telefon, ewentualne raty kredytów. To pozwoli zabezpieczyć środki na zapłatę cyklicznych zobowiązań. Następnie zapisuj swoje codzienne wydatki na zakupy, by dowiedzieć się, jaką kwotę przeznaczasz na przykład na zakupy jedzenia i innych produktów. Nie wyrzucaj paragonów. Dzięki przejrzeniu swoich miesięcznych wydatków będziesz mógł zastanowić się, czy są rzeczy, które kupiłeś niepotrzebnie.

Nie zapomnij o uwzględnieniu w swoich rozliczeniach biletów do kina, czy zakupu ubrań.

3. Dokonuj świadomego wyboru

Na podstawie wcześniej przeprowadzonej analizy swoich wydatków przygotuj listę i podziel ją na wydatki cykliczne (np. wszystkie comiesięczne opłaty), nieoczekiwane, które musisz ponieść (np. wizyta u dentysty), przyjemności. Wszystko zgodnie z hierarchią ważności. To działanie pokaże Ci, z którymi wydatkami powinieneś się wstrzymać. Każda złotówka powinna mieć swoje przeznaczenie, o którym sam zadecydujesz. W ten sposób będziesz świadomie zarządzać swoimi finansami.

4. Modyfikuj i ulepszaj swój budżet

Jeśli uda Ci się zaoszczędzić zastanów się, jak możesz zainwestować swoje pieniądze. Może warto skorzystać z lokaty bankowej, albo odłożyć je do skarbonki? Aktualizuj swoje wydatki, nie ulegaj chwili i słowom „promocja, wyprzedaż, wietrzenie magazynów”. Zastanów się najpierw nad swoimi potrzebami. Bądź wytrwały. To z pewnością zaowocuje i pozwoli na realizację nowych planów i marzeń, czego życzymy Ci w Nowym Roku.

Podobne wpisy

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi