Jak zwiększyć zdolność kredytową?

W kształtowaniu zdolności kredytowej bierze udział wiele czynników. Mimo że niektóre z tych parametrów nie zależą od Ciebie, to wciąż istnieje kilka sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej.

Poniżej kilka rad, które wpłyną na Twoją wiarygodność płatniczą, a tym samym dzięki nim poprawisz swoją zdolność kredytową.

1. Zadbaj o historię w BIK i BIG

Jeśli chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, zacznij od budowania pozytywnej historii płatniczej w BIK i BIG. Historia ta stanowi swego rodzaju referencje, które poświadczają Twoją rzetelność w opłacaniu wszelkich zobowiązań finansowych.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja gromadząca i udostępniająca dane na temat historii kredytowej klientów banków oraz SKOK-ów. W swojej bazie posiada informacje zarówno o opóźnieniach lub zaniechaniu spłaty rat kredytu, jak i o terminowym regulowaniu tych zobowiązań. W celu poprawienia swojej zdolności kredytowej, warto zadbać o pozytywną historię w BIK. Dlatego rozważ wzięcie niewielkiego kredytu, lub zrób zakupy na raty, i sumiennie go spłacaj, budując tym samym własną wiarygodność finansową. Pamiętaj również, że informacja zawarta na Twój temat w BIK może widnieć w jego bazie nawet 5 lat.

Z kolei BIG to skrót od biura informacji gospodarczej, czyli instytucji, która przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze zarówno na temat dłużników (informacje negatywne),  jak i o płatników regulujących terminowo swoje zobowiązania finansowe (informacje pozytywne). W Polsce funkcjonuje pięć BIG-ów: ERIF, BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG. Chcąc zwiększyć swoją zdolność kredytową, zadbaj o to, by w żadnym z wymienionych BIG-ów nie widniały informacje negatywne na Twój temat. Postaraj się także o zgromadzenie jak największej liczby informacji pozytywnych. Możesz je otrzymać m.in. za spłacone rachunki za: prąd, gaz, Internet, TV, kablówkę, telefon, czy nawet czynsz. Jeśli chcesz sprawdzić, czy posiadasz już jakieś wpisy pozytywne, możesz to zrobić za pośrednictwem serwisu infoKonsument.pl.

Reasumując, zanim zaczniesz rozglądać się za kredytem na mieszkanie czy samochód, sprawdź na własną rękę, co mówią o Tobie raporty w BIK i BIG. Jeśli posiadasz informacje negatywne, jak najszybciej postaraj się spłacić długi, natomiast gdy w bazach BIK i BIG widnieją informacje pozytywne, to sukcesywnie powiększaj ich liczbę.

2. Poszukaj współkredytobiorcy

Wpływ na zwiększenie zdolności kredytowej może mieć również chęć zaciągnięcia kredytu z drugą osobą. Przy czym nie musi być to wcale osoba spokrewniona, ale taka, która faktycznie podniesie Twoją zdolność. Jeżeli osoba ta posiada też inne zobowiązania kredytowe – efekt może być odwrotny niż zamierzony, szczególnie gdy nie spłaca ich regularnie. Dodatkowo współkredytobiorcą jest osoba starsza, może okazać się, że okres maksymalnego kredytowania ulegnie skróceniu.

3. Zadbaj o stabilność dochodów

Banki częściej przyznają kredyt osobom, których zarobki pochodzą z tytułu umowy o pracę. Jeśli zatem taką umowę posiadasz, zwiększasz tym samym swoją zdolność kredytową. Nie oznacza to jednak, że jeżeli pracujesz na umowę zlecenie lub o dzieło, nie możesz starać się o kredyt. Istotne jest w tym przypadku udokumentowanie stabilności dochodów, bank weźmie je pod uwagę.

4. Zlikwiduj debet na koncie osobistym i kartę kredytową

Tutaj obowiązuje prosta zasada: przestałeś korzystać z karty kredytowej, zwróć ją bankowi. Nie jest potrzebny Ci debet, pozbądź się go. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez tych udogodnień, pamiętaj, że przy obliczaniu zdolności kredytowej przyznany Ci limit zostanie wzięty pod uwagę. A ewentualne opóźnienia w spłacie kredytu zaciągniętego za pomocą karty kredytowej mogą negatywnie odbić się na Twojej zdolności kredytowej.

5. Rozlicz się z innych zobowiązań

Pamiętaj, że przed złożeniem wniosku o kredyt, musisz najpierw uregulować wszystkie wcześniejsze zobowiązania płatnicze: raty już zaciągniętego kredytu, ewentualne opóźnienia w opłacaniu stałych rachunków, czy poważniejsze długi. Jeśli masz taką możliwość, zastanów się również nad wcześniejszą spłatą zaciągniętego już kredytu. To pomoże w odciążeniu Twojego domowego budżetu. Ponadto dobrze przemyśl każdy kolejny, większy zakup, np. jeśli planujesz zakup mieszkania z kredytu hipotecznego, wstrzymaj się z wymianą telewizora. Jednoczesne opłacanie rat kredytu i tak poważny zakup mogą mocno nadszarpnąć Twoje domowe finanse. Z kolei gdy telewizor chcesz kupić na raty, musisz pamiętać o tym, że nawet drobne raty, w trakcie spłacania, mogą znacząco obniżyć Twoją wiarygodność kredytową.

6. Daj się poznać

Jak jeszcze możesz przekonać bank do siebie? Załóż w nim konto. W ten sposób pomożesz bankowi poznać lepiej Twoje przyzwyczajenia finansowe: regularność wpływów, terminowość regulowanych zobowiązań oraz sukcesywne oszczędzanie.

Podobne wpisy

Jak przygotować się przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki?

Banki i firmy pożyczkowe działają w oparciu o własne regulaminy, dlatego złożenie wniosku o udzielenie pożyczki wiąże się z uzupełnieniem właściwego formularza, a czasami również dołączeniem wymaganych dokumentów. W przypadku firm pożyczkowych zwykle dopełnienie formalności jest mniej skomplikowane, ale należy upewnić się u źródła, co faktycznie będzie potrzebne, aby móc ubiegać się o otrzymanie środków finansowych.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi