Jak brać pożyczki z głową?

W sytuacji, gdy sfinansowanie określonej potrzeby nie jest możliwe bez zaciągnięcia pożyczki, należy starannie sprawdzić dostępne oferty, aby wybrać opcję najbardziej dopasowaną do oczekiwań, a także uniknąć finansowych pułapek.

Długoterminowa umowa bankowa czy finansowanie ze źródeł pozabankowych?

Banki wzbudzają największe zaufanie w kwestii udzielania pożyczek, ale nie zawsze ich oferta odpowiada aktualnym potrzebom danej osoby. Przede wszystkim ci, którzy zawarli już umowy kredytowe mają problem z uzyskaniem kolejnego zastrzyku finansowego. W takiej sytuacji wiele osób korzysta z usług pozabankowego rynku firm pożyczkowych. Sytuacja, w której brakuje niewielkiej kwoty lub pieniądze są potrzebne natychmiast, również sprzyja zawieraniu umów finansowych z firmami niepodlegającymi nadzorowi państwa. Wybór pomiędzy bankiem a placówką niebankowego rynku pożyczkowego zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Firmy pożyczkowe, w przeciwieństwie do banków, nie wymagają przedstawienia określonej dokumentacji. Co więcej, pożyczkę za pośrednictwem strony internetowej można otrzymać nawet w kilkanaście minut. Bez względu na wybór placówki należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi i mocno obciążającymi budżet konsekwencjami.

Jak sprawdzić wiarygodność firmy?

Przed podpisaniem umowy o pożyczkę koniecznie należy sprawdzić wiarygodność danej firmy. Wszystkie tego typu podmioty muszą być oficjalnie zarejestrowane z uwagi na prowadzoną działalność gospodarczą. Dlatego należy je sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – jeśli mamy do czynienia ze spółką – a także w rejestrze Związku Firm Pożyczkowych.

Koszt pożyczki – policz przed podjęciem decyzji

Nadal wśród wielu osób panuje przekonanie, że firmy pożyczkowe udzielają finansowego wsparcia obarczonego wysokim oprocentowaniem. Tymczasem coraz częściej spłata pożyczonej sumy w określonym przez pożyczkodawcę terminie nie wiąże się z żadnymi opłatami. Jeśli przekracza ten termin, wówczas oprocentowanie jest zróżnicowane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba dokładnie przeliczyć koszt pożyczki.

Umowa pod lupą – najważniejsze informacje, które powinny się w niej znaleźć

Przed podpisaniem umowy, trzeba najpierw sprawdzić, czy znajdują się w niej wszystkie wymagane informacje. W każdej umowie muszą znaleźć się następujące dane:

  • kwota kredytu,
  • wysokość oprocentowania,
  • całkowita kwota do zapłaty,
  • czas trwania umowy,
  • termin kolejnych wpłat i ostatecznej spłaty,
  • sposób spłaty (wpłata do kasy, przelew itp.).

Absolutnie nie wolno podpisywać żadnych dokumentów in blanco. W przypadku składania wniosku online również należy zwrócić uwagę na wymienione kwestie. Rozważne podejście do korzystania z pożyczek to podstawa bezpiecznych transakcji.

Źródło: infoKonsument.pl we współpracy z ID Finance Poland

Podobne wpisy

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju

Reguluje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi

Secured By miniOrange