Jak brać pożyczki z głową?

W sytuacji, gdy sfinansowanie określonej potrzeby nie jest możliwe bez zaciągnięcia pożyczki, należy starannie sprawdzić dostępne oferty, aby wybrać opcję najbardziej dopasowaną do oczekiwań, a także uniknąć finansowych pułapek.

Długoterminowa umowa bankowa czy finansowanie ze źródeł pozabankowych?

Banki wzbudzają największe zaufanie w kwestii udzielania pożyczek, ale nie zawsze ich oferta odpowiada aktualnym potrzebom danej osoby. Przede wszystkim ci, którzy zawarli już umowy kredytowe mają problem z uzyskaniem kolejnego zastrzyku finansowego. W takiej sytuacji wiele osób korzysta z usług pozabankowego rynku firm pożyczkowych. Sytuacja, w której brakuje niewielkiej kwoty lub pieniądze są potrzebne natychmiast, również sprzyja zawieraniu umów finansowych z firmami niepodlegającymi nadzorowi państwa. Wybór pomiędzy bankiem a placówką niebankowego rynku pożyczkowego zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Firmy pożyczkowe, w przeciwieństwie do banków, nie wymagają przedstawienia określonej dokumentacji. Co więcej, pożyczkę za pośrednictwem strony internetowej można otrzymać nawet w kilkanaście minut. Bez względu na wybór placówki należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi i mocno obciążającymi budżet konsekwencjami.

Jak sprawdzić wiarygodność firmy?

Przed podpisaniem umowy o pożyczkę koniecznie należy sprawdzić wiarygodność danej firmy. Wszystkie tego typu podmioty muszą być oficjalnie zarejestrowane z uwagi na prowadzoną działalność gospodarczą. Dlatego należy je sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – jeśli mamy do czynienia ze spółką – a także w rejestrze Związku Firm Pożyczkowych.

Koszt pożyczki – policz przed podjęciem decyzji

Nadal wśród wielu osób panuje przekonanie, że firmy pożyczkowe udzielają finansowego wsparcia obarczonego wysokim oprocentowaniem. Tymczasem coraz częściej spłata pożyczonej sumy w określonym przez pożyczkodawcę terminie nie wiąże się z żadnymi opłatami. Jeśli przekracza ten termin, wówczas oprocentowanie jest zróżnicowane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba dokładnie przeliczyć koszt pożyczki.

Umowa pod lupą – najważniejsze informacje, które powinny się w niej znaleźć

Przed podpisaniem umowy, trzeba najpierw sprawdzić, czy znajdują się w niej wszystkie wymagane informacje. W każdej umowie muszą znaleźć się następujące dane:

  • kwota kredytu,
  • wysokość oprocentowania,
  • caÅ‚kowita kwota do zapÅ‚aty,
  • czas trwania umowy,
  • termin kolejnych wpÅ‚at i ostatecznej spÅ‚aty,
  • sposób spÅ‚aty (wpÅ‚ata do kasy, przelew itp.).

Absolutnie nie wolno podpisywać żadnych dokumentów in blanco. W przypadku składania wniosku online również należy zwrócić uwagę na wymienione kwestie. Rozważne podejście do korzystania z pożyczek to podstawa bezpiecznych transakcji.

Źródło: infoKonsument.pl we współpracy z ID Finance Poland

Podobne wpisy

Zanim weźmiesz kredyt gotówkowy – jak przygotować siÄ™ do pożyczenia pieniÄ...

Kredyt gotówkowy bywa bardzo pomocny w nagłych sytuacjach takich jak konieczność naprawy lub wymiany sprzętu po awarii, przeprowadzenie kosztownych badań, czy wyjątkowa okazja do jakiegoś zakupu, która nigdy się nie powtórzy. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że taki kredyt otrzymamy, warto upewnić się, że spełniamy wymagania banku. Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystÄ…pienie do Zasad Dobrych Praktyk

UrzÄ…d Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin ZarzÄ…dzania Danymi