W sytuacji, gdy sfinansowanie określonej potrzeby nie jest możliwe bez zaciągnięcia pożyczki, należy starannie sprawdzić dostępne oferty, aby wybrać opcję najbardziej dopasowaną do oczekiwań, a także uniknąć finansowych pułapek.
Długoterminowa umowa bankowa czy finansowanie ze źródeł pozabankowych?
Banki wzbudzają największe zaufanie w kwestii udzielania pożyczek, ale nie zawsze ich oferta odpowiada aktualnym potrzebom danej osoby. Przede wszystkim ci, którzy zawarli już umowy kredytowe mają problem z uzyskaniem kolejnego zastrzyku finansowego. W takiej sytuacji wiele osób korzysta z usług pozabankowego rynku firm pożyczkowych. Sytuacja, w której brakuje niewielkiej kwoty lub pieniądze są potrzebne natychmiast, również sprzyja zawieraniu umów finansowych z firmami niepodlegającymi nadzorowi państwa. Wybór pomiędzy bankiem a placówką niebankowego rynku pożyczkowego zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Firmy pożyczkowe, w przeciwieństwie do banków, nie wymagają przedstawienia określonej dokumentacji. Co więcej, pożyczkę za pośrednictwem strony internetowej można otrzymać nawet w kilkanaście minut. Bez względu na wybór placówki należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi i mocno obciążającymi budżet konsekwencjami.
Jak sprawdzić wiarygodność firmy?
Przed podpisaniem umowy o pożyczkę koniecznie należy sprawdzić wiarygodność danej firmy. Wszystkie tego typu podmioty muszą być oficjalnie zarejestrowane z uwagi na prowadzoną działalność gospodarczą. Dlatego należy je sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – jeśli mamy do czynienia ze spółką – a także w rejestrze Związku Firm Pożyczkowych.
Koszt pożyczki – policz przed podjęciem decyzji
Nadal wśród wielu osób panuje przekonanie, że firmy pożyczkowe udzielają finansowego wsparcia obarczonego wysokim oprocentowaniem. Tymczasem coraz częściej spłata pożyczonej sumy w określonym przez pożyczkodawcę terminie nie wiąże się z żadnymi opłatami. Jeśli przekracza ten termin, wówczas oprocentowanie jest zróżnicowane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba dokładnie przeliczyć koszt pożyczki.
Umowa pod lupą – najważniejsze informacje, które powinny się w niej znaleźć
Przed podpisaniem umowy, trzeba najpierw sprawdzić, czy znajdują się w niej wszystkie wymagane informacje. W każdej umowie muszą znaleźć się następujące dane:
- kwota kredytu,
- wysokość oprocentowania,
- całkowita kwota do zapłaty,
- czas trwania umowy,
- termin kolejnych wpłat i ostatecznej spłaty,
- sposób spłaty (wpłata do kasy, przelew itp.).
Absolutnie nie wolno podpisywać żadnych dokumentów in blanco. W przypadku składania wniosku online również należy zwrócić uwagę na wymienione kwestie. Rozważne podejście do korzystania z pożyczek to podstawa bezpiecznych transakcji.
Źródło: infoKonsument.pl we współpracy z ID Finance Poland