Google Pay – co trzeba wiedzieć o nowej formie płatności

Rewolucyjna metoda płatności Google Pay to ułatwienie, dzięki któremu nie trzeba mieć przy sobie portfela, by zrobić zakupy – wystarczy mieć telefon lub smartwatch. Twórcy tej metody do zabezpieczenia danych stosują najnowsze technologie, a dodatkowo umożliwiają zarządzanie swoim kontem zarówno przez internet, jak i przy pomocy aplikacji. Jak działa Google Pay i jak chroni dane swoich klientów?

System Google Pay dostępny jest w Polsce od 2016 roku. Można używać go do płatności internetowych (przez stronę) lub zbliżeniowych (w tym celu należy zbliżyć telefon lub smartwatch do terminala obsługującego takie płatności). Aby zacząć z niego korzystać, wystarczy pobrać aplikację ze strony producenta, uzupełnić swoje dane oraz dodać karty płatnicze.

Aktualnie w Polsce już ponad 20 banków i organizacji płatniczych oferuje opcję płatności zbliżeniowych Google Pay. Pełną listę instytucji można znaleźć na stronie aplikacji. System ten umożliwia płacenie za zakupy również za granicą, prawie na całym świecie.

Czy płatności Google Pay są bezpieczne?

System ten posiada automatyczne funkcje zabezpieczeń, takie jak:

  • ochrona danych – dane karty klienta są zaszyfrowane i przechowywane na zabezpieczonych serwerach;
  • nadawanie kont wirtualnych VAN – konto wirtualne to rodzaj alternatywnej nazwy (tokeny – numery zastępujące prawdziwe numery kart debetowych i kredytowych) służącej do identyfikacji prawdziwego numeru konta. Oznacza to, że podczas płacenia sprzedawca nie otrzymuje prawdziwych danych płatnika, ale te wirtualne. Dzięki temu prawdziwe informacje dotyczące konta klienta są chronione;
  • blokowanie ekranu – by dokonać płatności zbliżeniowej na wyższą kwotę, klient musi odblokować ekran telefonu. Nie musi tego robić w przypadku niektórych mniejszych zakupów. Jeżeli opcja blokady jest nieaktywna, Google Pay usuwa z telefonu numer konta VAN, by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Dzięki temu niepowołane osoby, które nie znają sposobu na odblokowanie ekranu, nie będą mogły wykorzystać cudzego telefonu do płatności;
  • usługa znajdź moje urządzenie – pozwala na zlokalizowanie skradzionego lub zgubionego telefonu. Umożliwia także zablokowanie albo usunięcie danych, które się w nim znajdują. Dzięki takiej blokadzie korzystanie z płatności Google Pay nie jest możliwe, nawet gdy telefon będzie odblokowany.

Na jakich urządzeniach działa Google Pay?


Google Pay
stworzono z myślą przede wszystkim o urządzeniach mobilnych.  Z aplikacji można korzystać na:

  • smartfonie, jeśli ma on system Android (oprogramowanie z certyfikatem Play Protect) i obsługuje komunikację technologię NFC (Near Field Communication), która przekazuje informacje na odległość ok. 20 cm;
  • zegarku typu smartwatch, jeśli użytkownik:

– przebywa na terenie: Australii, Kanady, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch lub Polski,

– używa smartwatcha, który jest obsługiwany przez aplikację Google Pay (najczęściej jest ona wtedy już zainstalowana w urządzeniu, wystarczy przejrzeć listę dostępnych aplikacji),

– korzysta z karty, która jest obsługiwana przez ten mobilny system płacenia (lista obsługiwanych kart znajduje się na tej samej liście co instytucje finansowe umożliwiające korzystanie z aplikacji Google Pay).

Podane wymogi dotyczą zarówno zegarków typu smartwatch z systemem Wear OS (dawniej Android Wear) wyposażonych w technologię NFC, jak i urządzeń iPhone i iPad.

Firma Google nie podaje listy wspieranych urządzeń, dlatego jeśli chcesz kupić zegarek, który będziesz wykorzystywać do płacenia w systemie Google Pay, sprawdź, czy w jego specyfikacji jest informacja o takiej możliwości.

Należy pamiętać, że Google Pay nie autoryzuje i nie przetwarza transakcji. Jest to tylko narzędzie, które za pośrednictwem tokenów karty użytkownika przekazuje informacje o kliencie do sieci, w której znajduje się jego karta płatnicza. Dzięki temu systemowi wszystkie operacje finansowe przebiegają szybko i bezpiecznie.

Podobne wpisy

Rękojmia, gwarancja, reklamacja – czym się od siebie różnią

W momencie zakupu towaru lub usługi konsument nabywa też pewne prawa. Przysługuje mu prawo do pełnej informacji na temat kupowanego towaru, prawo do stwierdzenia niezgodności towaru z umową, a także do skorzystania z gwarancji. Pojęcia z tym związane często są ze sobą mylone – nie tylko przez konsumentów, ale i przez sprzedawców. Podpowiadamy, czym jest reklamacja, gwarancja i rękojmia oraz w jakich warunkach można z nich skorzystać.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi