Inwestycja w przyszłość, czyli jak spędzić wakacje po maturze

Egzaminy maturalne za Tobą? Z pewnością marzysz o chwili relaksu i zabawy. Wakacje są do tego doskonałą okazją. W końcu jednak przyjdzie ta myśl: „co teraz”? Staniesz przed wyborem: uczyć się dalej, czy iść do pracy.

Dziś samo wykształcenie nie wystarczy. Na rynku pracy coraz bardziej liczą się umiejętności. Możesz zainwestować w edukację na najwyższym poziomie i dyplom dobrej uczelni. To z pewnością atut, który będzie się liczył wtedy, gdy zaczniesz rozglądać się za pracą. Musisz pamiętać, że przyszły pracodawca zwróci uwagę również na Twoje doświadczenie. To ono podpowie mu, jakim możesz być pracownikiem.

Krok do samodzielności

Nie marnuj wolnego czasu. Wakacje możesz spędzić na kilka różnych sposobów.

Praca dorywcza. W sezonie urlopowym na witrynach sklepów i restauracji pojawiają się ogłoszenia: „Zatrudnię na okres wakacji”. Praca jako kelner/kelnerka, barman/barmanka, hostessa w galeriach handlowych, czy kasjer/kasjerka w sklepie pozwoli Ci zarobić pierwsze pieniądze. Co więcej, będziesz miał okazję poznać realia pracy na etacie. To prawdziwa szkoła życia. Jeśli masz pomysł na to, w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać, warto poszukać takiego miejsca, w którym poznasz specyfikę danego stanowiska i będziesz mógł z bliska przyjrzeć się obowiązkom. Być może będzie to bezpłatna praktyka, jednak w ten sposób pozyskasz przydatną wiedzę na temat pracy w dziedzinie, którą się interesujesz.

Wolontariat. Nie zarobisz w ten sposób pieniędzy, ale mimo wszystko są powody, dla których warto zostać wolontariuszem. Najważniejsze są przede wszystkim nowe znajomości i współpraca w grupie. Dodatkowo motywująca jest satysfakcja z tego, że robisz coś pożytecznego i wartościowego dla innych. Zadania, z jakimi zetkniesz się w organizacji pozarządowej będą początkowo mniej skomplikowane, a z czasem bardziej odpowiedzialne. Niewykluczone, że to, czego nauczysz się działając jako wolontariusz, wykorzystasz w późniejszej pracy zawodowej.

Kursy zawodowe i specjalistyczne. Obejrzyj konkretne oferty praktyk i pracy. Sprawdź stawiane w nich wymagania. W zależności od tego, czym chciałbyś się zajmować w przyszłości, mogą być konieczne określone umiejętności, np. obsługa specjalistycznych programów komputerowych. Jeśli zajmiesz się zdobywaniem tych umiejętności już teraz, jest duża szansa, że wyprzedzisz swoich konkurentów w wyścigu o dobrą pracę.

Prasa, książki, blogi. Po prostu czytaj. Dobieraj takie źródła, w których znajdziesz praktyczne informacje nie tylko w dziedzinie, którą się interesujesz, ale również w tematyce przedsiębiorczości, świadomego planowania swojej ścieżki kariery czy poruszania się na rynku pracy. Może zainspiruje Cię czyjaś biografia lub mądra wypowiedź.

Doświadczenie zdobyte w podróży

Poszukując sposobu na pracowicie spędzone wakacje, nie musisz wcale rezygnować z podróży. Potraktuj wyjazd wakacyjny jako czas na odnalezienie pomysłu na siebie. Wyjeżdżasz do obcego kraju? Warto zabrać ze sobą słownik, rozmówki i spróbować nauczyć się choćby podstaw nowego języka. Praca za granicą ma swoje atuty, nie tylko finansowe. Będąc daleko od domu, nauczysz się samodzielności i nabierzesz pewności siebie, która przyda Ci się w późniejszych wyzwaniach, z jakimi zetkniesz się na studiach czy w pracy. Nieważne jak, nieważne gdzie. Podróżowanie to najlepszy sposób na poznanie samego siebie. Zaplanuj wyjazd, samo jego zorganizowanie to dokonałe doświadczenie. Każda zmiana otoczenia pozwala zrewidować cele i dojrzeć nowe możliwości. Spojrzysz na siebie z dystansem. Dowiesz się przy okazji, co naprawdę lubisz, co Ci nie odpowiada, co Cię denerwuje, a co sprawia, że jesteś w swoim żywiole. Sprawdź, jak żyją ludzie o podobnych zainteresowaniach do Twoich, ale w innym kraju, w innej rzeczywistości. Rozglądaj się, rozmawiaj. Może wrócisz z głową pełną pomysłów na przyszłość.

Pamiętaj, że zawsze masz wybór. Gdy kończy się czas kartkówek, sprawdzianów i obowiązków szkolnych, możesz spocząć na laurach. Możesz też zainwestować ten czas w zdobycie swoich pierwszych doświadczeń zawodowych. Przy okazji poszukaj inspiracji, by podjąć świadomą decyzję, która zaowocuje w przyszłości.

Podobne wpisy

Bezpieczne wakacje z biurem podróży. Czy na pewno?

Planując wyjazd wakacyjny, na ogół koncentrujemy się na miejscu wyjazdu i na cenie. Rzadziej zwracamy uwagę na formalności, które zapewnią nam nasze bezpieczeństwo i komfort wypoczynku. Warto znać prawa, jakie nam przysługują w przypadku, gdyby nagle okazało się, że wybrane przez nas biuro podróży ma kłopoty finansowe.

Czytaj więcej

Jaki środek płatniczy za granicą?

Początek wiosny to dobry czas na planowanie wakacji za granicą, szczególnie jeśli chce się trochę zaoszczędzić. W ramach ofert first minute można wykupić wyjazd w niższej cenie niż w sezonie. Nie zapominajmy jednak o kwestii płacenia w obcej walucie, gdy wyjedziemy na urlop.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi