Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Kupiłeś mieszkanie na kredyt, jednak chcesz się przeprowadzić? Taka zmiana jest możliwa! Z tego artykułu dowiesz się, jak sprzedać mieszkanie z kredytem.

Kredyt na mieszkanie

Większość osób w celu zakupu mieszkania stara się o kredyt hipoteczny. Jest to już znacząca kwota, najczęściej kilkaset tysięcy złotych. Aby go otrzymać, trzeba mieć też niemały wkład własny. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w styczniu 2017 roku, potrzebne jest aż 20% wkładu własnego. Kredyt hipoteczny jest rozłożony na wiele lat – maksymalny okres kredytowania to obecnie 35 lat. Właśnie dlatego dla wielu osób zakup mieszkania wydaje się być decyzją na całe życie. To jednak pisze różne scenariusze, dlatego dobrze jest wiedzieć jak sprzedać mieszkanie z kredytem.

Poinformowanie banku

W pierwszej kolejności o zamiarze sprzedania mieszkania trzeba poinformować bank, który udzielił nam kredytu hipotecznego. Otrzymamy wówczas od banku zaświadczenie na temat obecnego stanu zadłużenia wraz odsetkami. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, by na takim zaświadczeniu znalazła się zgoda banku na jednorazową spłatę kredytu w całości.

Promesa od banku

Promesa to zobowiązanie na piśmie, które wystawia bank. Najczęściej dotyczy ono zgody na przyznanie kredytu, jednak w przypadku sprzedaży mieszkania z kredytem bank powinien zobowiązać się, że odciąży hipotekę po spłacie całego kredytu. Promesa wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami – trzeba za nią zapłacić od 100 do nawet kilkuset złotych.

Wystawienie mieszkania

Po uzyskaniu od banku zaświadczenia o wysokości kredytu oraz promesy możemy wystawić mieszkanie na sprzedaż. W tej chwili najbardziej popularną formą jest dodanie ogłoszenia w Internecie, np. na portalu OLX, Otodom lub Allegro. Dobrym pomyłem jest także skorzystanie z usług biura nieruchomości, jednak trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami w postaci prowizji dla biura.

Warto dobrze zastanowić się nad skonstruowaniem ogłoszenia – powinno ono przyciągnąć uwagę potencjalnych nabywców. Niezwykle istotne są dobre jakościowo zdjęcia prezentujące mieszkanie w możliwie najatrakcyjniejszy sposób. Dobrym pomysłem jest też podkreślenie w treści anonsu wszelkich zalet nieruchomości: balkonu, dużych okien, pięknego widoku z okna, bliskiej odległości do szkoły czy dobrych połączeń komunikacyjnych. Nie można zapomnieć jednak o tym, żeby dodać informację o obciążonej hipotece. Po opublikowaniu ogłoszenia pozostaje nam czekać na nabywcę.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Sprzedając mieszkanie z kredytem hipotecznym mamy kilka opcji, aby zrobić to sprawnie. Jedną z nich jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że może się to wiązać z koniecznością opłacenia dodatkowych kosztów, o których informacje można znaleźć w umowie zawartej z bankiem. Po spłaceniu kredytu można złożyć w sądzie rejonowym wniosek do wydziału ksiąg wieczystych w celu usunięcia z księgi wieczystej wpisu o hipotece.

Podobnie sytuacja wygląda także wówczas, gdy nabywca mieszkania płaci za nie gotówką. Wówczas część kwoty przeznacza się na spłatę kredytu, a pozostała część trafia w ręce sprzedającego. Po spłacie obciążenie zostaje wykreślone z księgi wieczystej. Nowy właściciel może jednak chcieć wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie. W takiej sytuacji musi on spłacić pozostały kredyt hipoteczny, a resztę pieniędzy przekazać sprzedającemu. Po tym hipoteka zostaje przepisana na nowego właściciela mieszkania.

Podobne wpisy

Co sprawdzić przed kupnem działki?

Zakup działki budowlanej to nie tylko duże przedsięwzięcie, ale także pierwszy krok do budowy własnego domu. Nie należy jednak decydować się na wybór pod wpływem impulsu, dać się skusić pięknemu widokowi czy atrakcyjnej cenie. Istotnych kwestii związanych z taką inwestycją jest znacznie więcej. Zobacz, co sprawdzić przed kupnem działki.

Czytaj więcej

Kupno mieszkania krok po kroku – poradnik dla kupujących

Któż nie zna słynnego, angielskiego powiedzenia „Home, sweet home”. Własne M to marzenie wielu z nas. By je spełnić trzeba się jednak nieźle natrudzić. Po drodze czeka mnóstwo procedur, a nawet pułapek. Staranne przygotowania pomogą w realizacji planu. Bo na pytanie „jak kupować mieszkanie na rynku pierwotnym?” właściwa jest tylko jedna odpowiedź: rozsądnie!

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi