Kupno mieszkania od dewelopera

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Podpowiadamy co zrobić, aby decydując się na kupno mieszkania od dewelopera, wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Dlaczego warto kupić własne mieszanie?

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa, a także możliwość urządzenia go według własnych planów. Jest to także niemała oszczędność, jeśli chodzi o codzienne wydatki –  koszt utrzymania własnego mieszkania jest dużo niższy, niż wynajem. Jednak od kupna mieszkania do opłacania pierwszych rachunków jest daleka droga, wiodąca przez wiele wyzwań. To zadanie wymaga dobrego przygotowania i sporych nakładów pieniężnych – dla wielu osób jest to pierwsza w życiu tak poważna inwestycja. Podpowiadamy co zrobić, aby decydując się na kupno mieszkania od dewelopera, wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Krok pierwszy – kierunek: bank

Niewiele osób może pozwolić sobie na sfinansowanie zakupu mieszkania wyłącznie za pomocą własnych środków pieniężnych, dlatego często pierwszym krokiem jest złożenie w banku wniosku o kredyt. Zanim jednak zostaną nam przyznane dodatkowe środki pieniężne, bank sprawdzi naszą zdolność kredytową. Określana jest ona na podstawie wysokości zarobków i  rodzaju umowy zawartej z pracodawcą. Miejmy również na uwadze fakt, że bank z pewnością zwróci się o opinię na nasz temat do Biura Informacji Kredytowej i biur informacji gospodarczej. Te bazy danych zawierają zarówno informacje negatywne o długach, jak i informacje pozytywne, potwierdzające terminową spłatę zobowiązań. Warto zadbać wcześniej o pozytywne wpisy w BIK oraz BIG, bo to podnosi poziom naszej płatniczej wiarygodności.

Krok drugi – zadbanie o swoje finanse i wkład własny

Kolejną kwestią jest zadbanie o swoje sprawy finansowe. Trzeba w tym miejscu pamiętać o oszczędnościach, bowiem uzyskanie kredytu będzie wiązało się z koniecznością wniesienia tzw. wkładu własnego. Od stycznia 2017 roku Komisja Nadzoru Finansowego zwiększyła jego wysokość do 20% wartości mieszkania. Przykładowo, jeżeli planujemy kupno mieszkania w cenie 250 tys. zł, bank będzie wymagał od nas wkładu własnego w wysokości 50 tys. zł.

Dla banku duże znaczenie ma nie tylko nasz wkład własny, ale również współczynnik LTV. Jest to współczynnik między wysokością kredytu a wartością jego zabezpieczenia hipotecznego, np. mieszkania. Im jest on niższy, tym lepiej. 
W tym momencie należy także przeanalizować swój budżet, wydatki i zobowiązania. Warto sprawdzić ile miesięcznie jesteśmy w stanie odłożyć pieniędzy – to pomoże oszacować wysokość raty kredytu, a tym samym okres spłaty. Pamiętajmy też, żeby odłożyć pieniądze na nieprzewidziane sytuacje, takie jak naprawa samochodu czy choroba. Może nie jest to łatwe zadanie, ale tak dużą inwestycję, jak kupno mieszkania od dewelopera należy dokładnie zaplanować.

Krok trzeci – określenie naszych preferencji

Kiedy znamy już nasze możliwości finansowe, pora zastanowić się nad naszymi preferencjami. Jednym z kryteriów wyboru jest zwykle cena mieszkania. Musimy przeanalizować jak dużo chcemy i możemy wydać na mieszkanie, ile będziemy w stanie wydać na jego urządzenie, a także – na ile lat planujemy brać kredyt. Pamiętajmy, że im dłużej chcemy spłacać, tym bank wyżej oceni naszą zdolność kredytową – zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez Komisję Nadzoru Finansowego nie może to być jednak więcej niż 35 lat.

Kolejną istotną sprawą jest powierzchnia. Zakup mieszkania nie oznacza oczywiście, że nie możemy go sprzedać i kupić innego, jednak dla wielu osób jest to inwestycja na przyszłość. Jeżeli więc planujemy za klika lat powiększyć rodzinę, weźmy to pod uwagę i szukajmy większego, kilkupokojowego mieszkania.

Nie zapominajmy także o lokalizacji – powinna być ona dopasowana do naszego trybu życia. Osoby, które lubią miejskie życie, z pewnością lepiej odnajdą się mieszkając w pobliżu centrum. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest bliskość wszystkich potrzebnych instytucji – urzędów, szkół, przychodni – oraz łatwy dostęp do miejskich rozrywek. Jeżeli wolimy spokojniejszą okolicę, mieszkania zlokalizowane na obrzeżach miasta, blisko terenów zielonych i rekreacyjnych, będą lepszym wyborem. Niezależnie od naszych preferencji, pamiętajmy jednak o dobrym dojeździe do miejsca pracy, szkoły czy uczelni.

Krok czwarty – zakup mieszkania

Kupno mieszkania od dewelopera daje nam pewność, że wszystkie elementy są nowe i nie będziemy musieli ponieść ukrytych kosztów, takich jak np. wymiana instalacji elektrycznej. Poza tym od podstaw możemy je urządzić według własnego gustu.

Pamiętajmy także, że kupno mieszkania to duża inwestycja i zobowiązanie na przynajmniej kilka lat. Żądajmy więc zawsze wszystkich niezbędnych dokumentów i potwierdzeń, np. prospektu informacyjnego inwestycji. Dzięki temu od początku będziemy mieć jasną sytuację dotyczącą przebiegu budowy, kosztów inwestycji oraz terminów przekazania mieszkań właścicielom. Warto także sprawdzić przedsiębiorcę w biurze informacji gospodarczej. Jeżeli uznamy, że wszystko jest w porządku, możemy podpisać umowę deweloperską, która jest jednocześnie aktem notarialnym. Tym samym deweloper przenosi na nas prawo własności do nieruchomości, a my jesteśmy zobowiązani do zapłaty. Po tych formalnościach już niewiele nas dzieli od posiadania własnego mieszkania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, szczególnie na temat dokumentów, które warto sprawdzić, oraz kwestii finansowych, zajrzyj do innego artykułu z naszego Poradnika:

Długa droga do spełnionych marzeń, czyli krok po kroku do własnego M

Podobne wpisy

Co sprawdzić przed kupnem działki?

Zakup działki budowlanej to nie tylko duże przedsięwzięcie, ale także pierwszy krok do budowy własnego domu. Nie należy jednak decydować się na wybór pod wpływem impulsu, dać się skusić pięknemu widokowi czy atrakcyjnej cenie. Istotnych kwestii związanych z taką inwestycją jest znacznie więcej. Zobacz, co sprawdzić przed kupnem działki.

Czytaj więcej

Kupno mieszkania krok po kroku – poradnik dla kupujących

Któż nie zna słynnego, angielskiego powiedzenia „Home, sweet home”. Własne M to marzenie wielu z nas. By je spełnić trzeba się jednak nieźle natrudzić. Po drodze czeka mnóstwo procedur, a nawet pułapek. Staranne przygotowania pomogą w realizacji planu. Bo na pytanie „jak kupować mieszkanie na rynku pierwotnym?” właściwa jest tylko jedna odpowiedź: rozsądnie!

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi