Bezpieczne wakacje z biurem podróży. Czy na pewno?

Planując wyjazd wakacyjny, na ogół koncentrujemy się na miejscu wyjazdu i na cenie. Rzadziej zwracamy uwagę na formalności, które zapewnią nam nasze bezpieczeństwo i komfort wypoczynku. Warto znać prawa, jakie nam przysługują w przypadku, gdyby nagle okazało się, że wybrane przez nas biuro podróży ma kłopoty finansowe.

Umowa zawierana z agencjami turystycznymi nazywana jest umową o świadczenie usług turystycznych. W ramach tej umowy biuro turystyczne musi zawrzeć w umowie następujące dane:

  • miejsce pobytu,
  • dokładny program wycieczki lub świadczeń dotyczących wypoczynku,
  • informacje o posiłkach, zakwaterowaniu, środkach transportu
  • cenę wraz z informacją, jakie koszty wchodzą w jej skład.

Cena wycieczki powinna być Ci znana już przed podpisaniem umowy, nawet jeśli kupujesz ją z dużym wyprzedzeniem. Cena wycieczki nie powinna ulec zmianie, choć jest to możliwe, jeśli taki zapis znajduje się w podpisanej przez Ciebie umowie.

Na zmianę ceny może wpłynąć wzrost kosztów transportu bądź zmiana kursu walut.

Cena nie może być jednak zmieniona 20 dni przed terminem wyjazdu, nawet jeśli zaistnieją szczególne okoliczności.

INFORMACJA O ZAGROŻENIACH

Kolejnym ważnym obowiązkiem każdego touroperatora jest poinformowanie Cię o ewentualnych ryzykach związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia, które dotyczą samego programu wycieczki lub miejsca wypoczynku. Powinieneś być świadomy, co dokładnie może zdarzyć się podczas Twojego urlopu i na jakie atrakcje, warunki powinieneś się przygotować.

ŚWIADCZENIE ZASTĘPCZE

Czasami zdarza się, że z różnych przyczyn, zaplanowane i zawarte w umowie atrakcje wycieczki mogą zostać niezrealizowane. W takiej sytuacji organizator powinien zapewnić tzw. „świadczenia zastępcze”. Wówczas należy przeanalizować, czy nowa propozycja zarówno pod względem jakości jak i wartości jest porównywalna do tej, która była w programie wyjazdu. Jeżeli jej jakość jest niższa, możesz żądać obniżenia kosztu wycieczki. Poza tym – jeśli świadczenie zastępcze nie spełni Twoich oczekiwań, możesz odstąpić od umowy bez ponoszenia żadnych kosztów. Z tego uprawnienia możesz skorzystać na przykład, gdy po przyjeździe do miejsca wypoczynku, zostałeś zakwaterowany w innej miejscowości czy w hotelu o niższym standardzie.

LAST MINUTE & FIRST MINUTE

Na ogół tańsze oferty turystyczne to te, które kupujemy na ostatnią chwilę lub kupujemy je dużo wcześniej przed planowanym terminem wyjazdu. Bez względu na cenę, są to nadal oferty pełnowartościowe. Oznacza to, że w umowach o świadczeniu usług turystycznych powinny znaleźć się wszystkie wymagane dane elementy.

Warto zwracać na to uwagę, ponieważ zdarza się, że w treści takich umów biura dopisują zastrzeżenia. Dotyczą one braku możliwości reklamowania niezgodności świadczeń z ofertą. Takie zapisy są niedozwolone.
Jeżeli biuro odmówi rozpatrzenia lub przyjęcia reklamacji, masz prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.

Aby ograniczyć do minimum przykre sytuacje związane z wyjazdem na wakacje, warto sprawdzić też sytuację finansową organizatora. Jak – pokazuje to poniższy film.

PRZED PODPISANIEM UMOWY SPRAWDŹ!

Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że wybrana przez Ciebie agencja turystyczna, biuro podróży, firma transportowa jest stabilna finansowo.

Takie informacje znajdziesz na przykład w biurach informacji gospodarczej takich jak na przykład ERIF BIG S.A. W czerwcu 2017 roku w bazie ERIF można było znaleźć informacje o zadłużeniu 238 organizatorów wycieczek. Łącznie zalegali oni z płatnościami na ponad 3,5 mln zł. Aby sprawdzić, czy wybrane przez nas biuro podróży nie posiada zaległych płatności, wystarczy znać jego NIP. Następnie po zalogowaniu się do serwisu należącego do ERIF BIG S.A., infoKonsument.pl, wpisać NIP sprawdzanej firmy i pobrać raport. Jeśli okaże się, że w raporcie tym są informacje negatywne, wówczas powinniśmy rozważyć, czy warto zaufać temu touroperatorowi.

W dniach od 12 czerwca do 31 sierpnia 2017r. przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną ofertę. Dzięki niej bezpłatnie sprawdzisz, czy w ERIF BIG S.A. znajdują się informacje na temat wybranego organizatora wypoczynku.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO

Przezorny zawsze ubezpieczony – to hasło powinno być mottem przewodnim każdego turysty, który korzysta z ofert organizatorów wypoczynku.
Dzięki temu zadbasz o swoje #BezpieczneWakacje.

Podobne wpisy

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi