Kredyt on-line: jak bezpiecznie pożyczać pieniądze przez internet

Wprowadzenie do oferty banków i firm pożyczkowych kredytów on-line wprowadziło prawdziwą rewolucję. Uzyskanie potrzebnych środków stało się dużo prostsze – bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia. Mimo zastosowania nowoczesnych technologii zabezpieczających proces pożyczania online, wiele osób obawia się, czy w trakcie takiej transakcji nie padną ofiarą oszustów.

Wnioskowanie o kredyt online wygląda podobnie jak w przypadku tradycyjnych kredytów. Klient składa wniosek w postaci formularza wypełnianego online, a bank ocenia zdolność kredytową. Czasem na którymś etapie wniosku pojawia się prośba o przekazanie dokumentów potwierdzających dochody (jeśli w tym samym banku mamy rachunek rozliczeniowy, zwykle nie jest to już konieczne), po czym pada ostateczna oferta kredytu. Jeśli klient zgadza się na przesłane warunki, zatwierdza je przez maila lub w serwisie bankowości internetowej. Umowa podpisywana jest za pośrednictwem kuriera lub przez wykonanie przelewu weryfikacyjnego.

Bezpieczeństwo kredytów przez internet

Aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich klientów, banki zabezpieczają operacje kredytowe podwójnie. Tożsamość kredytobiorcy jest dodatkowo weryfikowana telefonicznie. Zmniejsza to ryzyko oszustwa do poziomu podobnego do tradycyjnej wizyty w banku. W przypadku kredytów na większe kwoty można to uznać nawet za bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ pieniądze przekazywane są wprost na konto, a nie w gotówce.

Mimo wszystko warto stosować się do kilku zasad zwiększających bezpieczeństwo korzystania z oferty banków. Przede wszystkim warto mieć aktualne oprogramowanie antywirusowe i skanować nim na bieżąco komputer w poszukiwaniu wirusów. Oprócz tego należy aktualizować przeglądarkę i aplikację mobilną banku w telefonie, a także dbać o to, by nikt nie miał dostępu do naszej skrzynki pocztowej. Dobrą praktyką jest regularna zmiana haseł na trudne i złożone (składające się z kombinacji małych i dużych znaków, cyfr i znaków specjalnych) oraz sprawdzanie adresu strony banku – czy znajduje się przed nim https oraz symbol zamkniętej kłódki. Sprawdzać należy także, czy prawidłowy jest numer konta, pod który wysyłamy przelew weryfikacyjny, ponieważ istnieją wirusy, które mogą podmieniać wchodzące w jego skład cyfry.

Same banki często publikują zalecenia i ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa dla swoich klientów – nie należy ich ignorować, ponieważ zwykle są one inspirowane rzeczywistymi próbami oszustwa.

Czy warto wziąć kredyt przez internet?

Kredyty internetowe to duża wygoda i ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które mieszkają z dala od siedzib swoich banków. Wszelkie formalności można załatwić sprzed komputera, oszczędzając czas. Zaletą jest też prosty interfejs serwisów bankowych, ułatwiający proces wnioskowania o kredyt i zbierający wszystkie dane na jego temat w jednym miejscu. W każdym momencie można mieć dostęp do elektronicznej dokumentacji – umowy i tabeli opłat. Z poziomu serwisu można również kontaktować się z doradcami banku, którzy w razie potrzeby służą pomocą.

Warto jednak mieć na uwadze, że za pośrednictwem internetu pożyczyć można często mniejsze kwoty niż w przypadku tradycyjnych kredytów. Niektóre banki oferują kredyty online tylko własnym klientom, posiadającym u nich rachunek rozliczeniowy. Jeśli chcemy negocjować wysokość kredytu, również musimy odwiedzić stacjonarną placówkę.

Podobne wpisy

Zanim weźmiesz kredyt gotówkowy – jak przygotować siÄ™ do pożyczenia pieniÄ...

Kredyt gotówkowy bywa bardzo pomocny w nagłych sytuacjach takich jak konieczność naprawy lub wymiany sprzętu po awarii, przeprowadzenie kosztownych badań, czy wyjątkowa okazja do jakiegoś zakupu, która nigdy się nie powtórzy. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że taki kredyt otrzymamy, warto upewnić się, że spełniamy wymagania banku. Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu.

Czytaj więcej

Jak wziąć kredyt?

Nie ma nic złego w pożyczaniu pieniędzy. Ważne jest jednak, by takie decyzje podejmować świadomie oraz na podstawie rzetelnych i sprawdzonych informacji. Zatem jak wziąć kredyt mądrze i bezpiecznie?

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystÄ…pienie do Zasad Dobrych Praktyk

UrzÄ…d Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin ZarzÄ…dzania Danymi