Udany urlop, czyli jak dobrze zaplanować wakacyjny wyjazd

Czas na urlop – myśl o tym sprawia, że na Twojej twarzy pojawia się uśmiech. Wyczekiwany, upragniony odpoczynek. I kiedy już podjąłeś decyzję o zaplanowaniu wakacyjnej przygody, rozpoczyna się jej… organizacja. Warto ją dokładnie przemyśleć.

„No to jadę. Nareszcie urlop, odpoczynek” – myślisz sobie. I wtedy wszystko się zaczyna. Wpadasz w wir poszukiwań, przeglądasz strony internetowe kolejnych biur podróży. „Egipt, Turcja, a może egzotyczne Indie? Nie, to zbyt daleko. A może nad morze? Bałtyk jest piękny latem. Postanowione – polskie morze. A co jeśli pogoda nie dopisze? Zmarnowany urlop.” Wzdychasz i przeglądasz dalej. Aż trafiasz na ofertę marzeń.

Poznaj cel swojej podróży przed wyjazdem

Przed wyjazdem warto dowiedzieć się czegoś więcej o miejscu, do którego zmierzasz. Przeczytać artykuły, porozmawiać ze znajomymi, którzy być może podobną wycieczkę mają już za sobą. Poznać zagrożenia, zapoznać się ze zwyczajami i kulturą, a także skompletować potrzebne informacje, które mogą pomóc zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo. Marzy Ci się podróż do kraju kwitnącej wiśni? W restauracji lub kawiarni nie zostawiaj napiwku, ponieważ zachowanie to może zostać odebrane jako niegrzeczne. W Bułgarii mieszkańcy sygnalizują odmowę skinieniem głowy. Natomiast, aby odpowiedzieć “tak” na pytanie mieszkańca Chorwacji, należy pokręcić głową w lewo i w prawo. Jak widzisz, co kraj, to obyczaj.

Wyzwanie na miarę zdobycia Mount Everestu

Decyzja o wyborze kierunku podróży podjęta? Czas na wybór biura podróży. To jest nie lada wyzwanie. Przeglądasz strony internetowe, odwiedzasz placówki touroperatorów i wertujesz katalogi. Raz jeszcze zerkasz na oferty, które otrzymałeś, zapisując się wcześniej do newsletterów. Przeszukujesz platformy zakupów grupowych. I w końcu stwierdzasz, że ofert jest za dużo i ciężko podjąć decyzję. Te tańsze są kuszące, bo im więcej w portfelu, tym więcej można przeznaczyć choćby na pamiątki. Jednak czy nie kryją się pod tym jakieś niedociągnięcia? W wirze przygotowań warto zachować zdrowy rozsądek. Zastanów się dwa razy, zanim wykupisz wycieczkę, której cena jest zbyt niska w stosunku do zawartości oferty. Porównaj oferty wybranych biur podróży i to nie tylko pod względem cenowym. Jaką kuchnię oferuje wybrany przez Ciebie hotel? Czy Twoje dzieci będą mogły skorzystać z atrakcji organizowanych przez animatorów? Sprawdź dosłownie wszystko. A kiedy już zdecydujesz się na wyjazd z jakimś biurem podróży, touroperatorem, agencją turystyczną, zweryfikuj jego wiarygodność płatniczą. Dzięki temu możesz uniknąć przykrych niespodzianek, które sprawią, że Twój wymarzony, długo wyczekiwany wyjazd zostanie skrócony lub odwołany w ostatniej chwili.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Sprawdzaj, sprawdzaj, sprawdzaj. To tylko dodatkowa chwila, która pomoże uniknąć ewentualnych rozczarowań. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności od Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (www.turystyka.gov.pl) – Twoje biuro powinno się tutaj znaleźć. W Krajowym Rejestrze Sądowym (http://www.krs-online.com.pl/) uzyskasz informację, czy biuro posiada własne fundusze. Jeśli nie, powinien to być dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Sprawdź przedsiębiorstwo także w biurze informacji gospodarczej – tu możesz znaleźć dane o aktualnych niespłaconych zobowiązaniach, co może świadczyć o kłopotach finansowych biura (www.infoKonsument.pl). Nieocenionym źródłem informacji są również fora internetowe, bo kto może wiedzieć więcej o biurach turystycznych niż ich klienci i pracownicy. A kiedy już to zrobisz, sprawdź jeszcze jedno – zapisy umowy. Z pomocą przyjdzie Ci Rejestr Klauzul Niedozwolonych prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (http://uokik.gov.pl/rejestr). I najważniejsze. Jeśli wycieczka oferowana przez biuro podróży kosztuje więcej, niż wstępnie założyłeś, zastanów się, czy na pewno warto zaciągać pożyczkę na droższy wyjazd. To czasem niepotrzebne zobowiązanie. Pomyśl o samodzielnej rezerwacji miejsca w hotelu i kupnie biletów. Możesz skorzystać z tańszych rozwiązań jak couchsurfing (możliwość darmowego zakwaterowania lub znalezienia osób oferujących nocleg we własnym domu w wielu zakątkach świata), poszukać wakacyjnego lokum poprzez serwis airbnb.com. To spora oszczędność. W porównywarkach lotów (np. kayak.pl, loter.pl) wyszukasz oferty biletów lotniczych w najniższych cenach.

Jak mogłyby wyglądać Twoje wakacje, gdybyś pominął kwestię sprawdzenia biura podróży? Obejrzyj historię Wandzi i nie popełnij jej błędów.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli chcesz, by Twój wakacyjny wyjazd był udany, nie zostawiaj planowania na ostatnią chwilę. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu. To jak z pakowaniem walizek. W pośpiechu zapominamy o rzeczach, które później okazują się niezbędne, albo pakujemy ich tyle, że bagaż jest za ciężki, by zabrać go na pokład samolotu. Oto kilka cennych wskazówek:

  1. Zabierz ze sobą i miej pod ręką niezbędne dokumenty – dowód osobisty lub paszport. Zwróć szczególną uwagę na ich daty ważności. Jeśli wybierasz się poza granice kraju, sprawdź, w którym miejscu znajduje się polski konsulat lub ambasada. To istotna informacja, szczególnie gdyby zdarzyło Ci się zgubić dokumenty.
  2. Pomyśl o ubezpieczeniu – sprawdź dobrze, jakie koszty uwzględnia wykupiona przez Ciebie polisa. Przeważnie jest to ubezpieczenie: NNW, kosztów leczenia, bagażu podróżnego. Zwróć szczególną uwagę na to, by ubezpieczenie obowiązywało od momentu rozpoczęcia podróży do chwili powrotu do domu. Jeśli wykupisz polisę działającą tylko poza granicami Polski, a do wypadku dojdzie w kraju, nie będziesz mógł dochodzić odszkodowania.
  3. Sprawdź stan techniczny samochodu – jeśli planujesz podróż tym środkiem transportu.Przykładowo warto wiedzieć, że przekraczając granicę Polski z Ukrainą, samochód musi prowadzić właściciel pojazdu. W Polsce przepisy wymagają od kierowców posiadania trójkąta odblaskowego, a w większości krajów aż dwóch. Nie narażaj się na dodatkowe koszty związane z płaceniem mandatów. Zanim wyruszysz, zorientuj się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne poza krajem i przeczytaj aktualne przepisy.
  4. Zapoznaj się z regulacjami związanymi z roamingiem – chyba, że chciałbyś spędzić wakacje bez telefonu. Od lipca 2014 roku możesz zrezygnować w czasie podróży ze swojego krajowego operatora. W zamian możesz wybrać usługi innego krajowego lub lokalnego operatora w państwie, do którego się udajesz. Warto dodać, że nie musisz przy tym zmieniać karty SIM.
  5. Przygotuj swój portfel – wymień pieniądze z głową. Wakacje w Polsce mają ten plus, że nie musisz martwić się o walutę.Jeśli jednak wybierasz się za granicę, przemyśl, gdzie i kiedy warto wymienić pieniądze.Możesz tego dokonać nie tylko w kantorze stacjonarnym, ale także online. Jeśli wiesz wcześniej, dokąd pojedziesz, kontroluj kursy walut – dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić.

Ostatni krok – pakowanie walizki

Wbrew pozorom pakowanie to ważna część przygotowań. Warto przemyśleć, co zabrać ze sobą w zależności od wybranego środka lokomocji i długości wyjazdu. Podróż samolotem wymaga byś sprawdził, jakie wymiary powinien mieć Twój bagaż i ile powinien ważyć. Na listach, które dokładnie określają, jakie ilości możesz ze sobą zabrać, znajduje się wiele przedmiotów, są to przede wszystkim płyny. Każda linia lotnicza posiada swoje normy. Nie zapomnij o spakowaniu mini-apteczki. Pamiętaj o podstawowych lekach oraz środkach opatrunkowych. W razie potrzeby zabierz ze sobą kremy z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UV. Przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne oraz czapki lub chustki na głowę. Jeśli jedziesz do kraju, w którym pogoda jest nieprzewidywalna, zabierz ze sobą ubrania zarówno na upalne, jak i na chłodne dni.

Kiedy już przygotujesz wszystko, nie zapomnij o dobrym humorze, który będzie towarzyszył Ci podczas całej wyprawy. Po powrocie z urlopu, koniecznie podziel się swoimi wrażeniami!

Co bierzesz pod uwagę, gdy planujesz wakacje? Transport, czas, atrakcje, lokum… A finanse? Zadbaj by ten czas był w pełni relaksujący.

Podobne wpisy

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi