Rynek pracownika i trendy w rekrutacji

Nowy rok to dla wielu czas postanowień, zmian i kolejnych początków. Zmiana kalendarza sprzyja przełomowym decyzjom i daje motywację do realizacji celów. W procesie rekrutacji nowych pracowników wiele się zmienia, a to za sprawą rozwoju technologii oraz rynku pracownika. Zobacz na co się przygotować, poszukując pracy w 2017 roku.

Niedawno rozpoczęliśmy rok 2017, który z pewnością przyniesie sporo nowych wyzwań. Dla wielu osób to znakomity czas, by podjąć się nowych wyzwań zawodowych i poszukać nowej pracy. W procesie rekrutacji nowych pracowników wiele się zmienia, a to za sprawą rozwoju technologii oraz rynku pracownika. Zobacz na co się przygotować, poszukując pracy w 2017 roku.

Znacznie więcej Skype/Hangout’ów/ video i telerekrutacji

Obecnie od rekrutów wymaga się szybkich i efektywnie przeprowadzanych rekrutacji. Właśnie dlatego Twój pierwszy kontakt z nowym pracodawcą może odbywać się poprzez Skype czy telefon. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie określenie wstępnych oczekiwań, a przede wszystkim pozwala oszczędzić czas. Firmy, które masowo przyciągają wykwalifikowanych pracowników, zaproponują rozmowę opartą o video czat – taki system zadaje pytania i nagrywa odpowiedzi kandydata, dzięki czemu potencjalny pracodawca będzie mógł poddać Twoje odpowiedzi szczegółowej analizie.

Weryfikacja firmy przed podjęciem współpracy

Rynek nastawiony na pracownika ułatwia negocjowanie z firmami korzystnych warunków. Warto też pamiętać, że szeroki dostęp do informacji pozwoli Ci uchronić się przed firmami, które na pierwszy „rzut oka” prezentują się dobrze, ale mogą być niestabilne finansowo. Dobrą praktyką, którą powinieneś zawsze stosować przed podjęciem nowej pracy, jest weryfikacja firmy, którą się interesujesz. Kondycję finansową firmy możesz sprawdzić np. w ERIF Biurze Informacji Gospodarczej zakładając bezpłatne konto w serwisie internetowym infoKonsument.pl

Może to działać również w drugą stronę, ponieważ przystępując do procesu rekrutacji możesz spotkać się z zapisem, który umożliwi przyszłemu pracodawcy sprawdzenie informacji o Tobie w ERIF BIG S.A. W takim przypadku musisz jednak wyrazić na to zgodę, a firma będzie miała miesiąc na sprawdzenie informacji na Twój temat.

Krótszy czas rozmowy rekrutacyjnej

Zdarzyło Ci się pewnie brać udział w rekrutacji, która trwała miesiącami. Teraz firmy nie mogą sobie pozwolić na tego typu praktykę, bo może się okazać, że wykwalifikowana i kompetentna osoba wybierze stanowisko w innej firmie. To jednak dla Ciebie dobra informacja, bo krótszy okres oczekiwania oznacza, że o decyzji w sprawie ewentualnego zatrudnienia powinieneś dowiedzieć się już w przeciągu 2 tygodni.

Różnorodność kanałów rekrutacyjnych

Obecna rzeczywistość umożliwia Ci znalezienie pracy za pomocą telefonu komórkowego, tabletu czy laptopa – wystarczy jedynie posiadać dostęp do Internetu, do którego dostęp możemy uzyskać nawet w centrum handlowym. Duża dostępność ofert pracy wpływa na konieczność poszukiwania kandydatów różnymi kanałami, np. poprzez system poleceń oraz za pomocą specyficznych kampanii rekrutacyjnych. W czasie kiedy coraz trudniej o dobrego pracownika, sprawdza się zasada „Kto pierwszy, ten lepszy”.

Inwestowanie w markę pracodawcy

Zapotrzebowanie na pracowników stwarza nowe warunki na pracodawców, którzy będą starali się zachęcić Cię do podjęcia z nimi współpracy. Pracodawcy będą chcieli zaprezentować się przed z jak najlepszej strony, proponując szereg benefitów, dopasowanie warunków pracy pod Twoje wymagania, ale także komfortowe warunki w nowoczesnych, znakomicie wyposażonych biurach oferujących wiele udogodnień. Dlaczego? Ponieważ zadowolony pracownik jest znacznie bardziej efektywny. Co więcej, Twoje zadowolenie zachęci innych, a firmy doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Tempo zmian na rynku pracy jest bardzo dynamiczne, dlatego warto zachować spokój i podejść do wyboru nowego pracodawcy bardzo racjonalnie. Życzymy Ci wielu sukcesów i mocno trzymamy kciuki za Twoje zawodowe wyzwania!

Podobne wpisy

O poszukiwaniu pracy online, czyli co zrobić, by faktycznie ją znaleźć

Wakacje minęły jak jeden dzień, a wraz z nimi zakończył się sezon pracy tymczasowej. Wiele osób ponownie zasiliło szeregi bezrobotnych i rozpoczęło poszukiwania nowego źródła zarobku. Są też tacy, którzy pracę już mają, ale po wakacjach rozważają jej zmianę. Pojawia się tylko pytanie, czy wrzesień jest dobrym miesiącem na znalezienie pracy? I jak skutecznie to zrobić?

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi