Przedszkole prywatne i publiczne – ile kosztują?

W związku z niewielką liczbą miejsc w przedszkolach publicznych spowodowaną reformą edukacji coraz większe zainteresowanie budzi oferta przedszkoli prywatnych. Jakie są koszty uczęszczania dziecka do każdej z tych placówek?

Przedszkole publiczne – nie zawsze darmowe

Ustalenie wysokości opłat za pobyt w przedszkolu leży w kompetencjach gminy. Niektóre z nich,  wspierając rodziców przedszkolaków, zwolniły ich zupełnie z wszelkich opłat. Za przedszkole nie płacą m.in. mieszkańcy Warszawy i Częstochowy. Od 1 stycznia 2017 roku, dzięki subwencji oświatowej,  rodzice sześcioletnich i starszych dzieci również nie płacą za ich pobyt w publicznych przedszkolach. Młodsze dzieci mają zagwarantowany bezpłatny pobyt od godziny 8 do 13. Za każdą kolejną godzinę płaci się około złotówki, uwzględniając jedynie ten czas, jaki dziecko rzeczywiście spędziło w placówce.

Jeśli jednak podliczymy wszystkie pozostałe opłaty, jakie muszą pokryć rodzice przedszkolaków, okaże się, że „publiczne” wcale nie oznacza „darmowe”. Płatne jest przede wszystkim wyżywienie (ok. 200 zł miesięcznie). Opłatą objęte są również dodatkowe zajęcia, takie jak rytmika czy język angielski (średnio 50 zł miesięcznie). W wielu przedszkolach obowiązuje również składka na komitet rodzicielski, finansująca dodatkowe wyjścia czy upominki dla dzieci (od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie). Po podliczeniu dodatkowych, płatnych godzin, wyżywienia i pozostałych opłat, może okazać się, że za publiczne przedszkole zapłacimy około 500-600 zł miesięcznie.

Przedszkole prywatne – średnie koszty

Pomiędzy przedszkolami publicznymi i niepublicznymi nie ma różnicy, jeśli chodzi o opiekę i sposób prowadzenia zajęć. Wszystko zależy od zatrudnianych nauczycieli i ich zaangażowania. Różnią się przede wszystkim koszty pobytu w obu placówkach. W przedszkolach prywatnych płatny jest cały czas pobytu dziecka w placówce. Opłaty miesięczne wahają się od ok. 500 do 1200 złotych miesięcznie i są one z reguły stałe, niezależnie od tego, ile dni w miesiącu dziecko spędziło w  przedszkolu.  Płatne są także zajęcia dodatkowe oraz konsultacje specjalistów, takich jak logopeda czy psycholog dziecięcy. Przy pełnym wyżywieniu i pokrywaniu wszystkich dodatkowych opłat może okazać się, że przedszkole prywatne będzie kosztować nawet 2000 złotych miesięcznie.

Niezależnie od wybranego rodzaju przedszkola nie unikniemy również kosztów wyprawki dla dziecka. Konieczny będzie zakup kapci, worka na buty, stroju gimnastycznego, przyborów higienicznych. Jeśli w przedszkolu odbywa się leżakowanie, dodatkowo trzeba będzie kupić piżamę, czasami także i pościel. Szacowany minimalny koszt wyprawki to ok. 200 zł.

Podobne wpisy

Czy kopanie kryptowalut jeszcze się opłaca?

W 2017 roku fraza ‘jak kupić bitcoiny’ była trzecim najczęściej wyszukiwanym pytaniem w Google.   Znaczny wzrost wartości bitcoina i popularność pozostałych walut sprawiły, że wiele osób interesuje się też ich samodzielnym wykopywaniem. Czy jest to jednak tak opłacalne, jak mogłoby się wydawać? W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi