Wakacje minęły jak jeden dzień, a wraz z nimi zakończył się sezon pracy tymczasowej. Wiele osób ponownie zasiliło szeregi bezrobotnych i rozpoczęło poszukiwania nowego źródła zarobku. Są też tacy, którzy pracę już mają, ale po wakacjach rozważają jej zmianę. Pojawia się tylko pytanie, czy wrzesień jest dobrym miesiącem na znalezienie pracy? I jak skutecznie to zrobić?
Pierwszy (a może ostatni?) dzwonek
Wrzesień. Rozpoczął się rok szkolny. Idąc z duchem czasu, dzieci wkraczają w świat e-nauki. Szkoła i nowe technologie sprawiają, że młodzi wiedzą coraz więcej o wykorzystywaniu Internetu. A dorośli? Różnie z tym bywa. Tymczasem warto przekonać się do korzystania z nowych narzędzi, choćby w kontekście źródeł poszukiwania zatrudnienia. Specjaliści od rekrutacji twierdzą, że najwięcej ogłoszeń o pracę pojawia się w Internecie przed okresem wakacyjnym. Ma to związek z pracą sezonową, tymczasową, zastępstwami na czas urlopów. Lato mija i sytuacja zmienia się. Ogłoszenia pojawiają się rzadziej, a na te które są publikowane odpowiada coraz więcej osób. To oznaka rosnącej na rynku pracy konkurencji. Nie jest łatwo znaleźć nowe zajęcie, ale czy to jest powód, by z tego zrezygnować? Mówi się, że każdy moment jest dobry na zmiany. Praca sama nie przyjdzie, więc pozytywne nastawienie do jej poszukiwań stanowi już połowę sukcesu. Druga połowa zależy od właściwego sposobu jej poszukiwania.
Jak szukać pracy w Internecie?
Dedykowane portale internetowe cieszą się dużą popularnością wśród osób poszukujących pracy. W kwietniu 2014 roku portale tematyczne poświęcone karierze zawodowej odwiedziło blisko 6 milionów internautów. Co czwarty polski użytkownik sieci wchodzi na strony internetowe poświęcone karierze zawodowej (źródło: http://www.gemius.pl/pl/aktualnosci/2014-07-31/01 [strona nie istnieje]). Pracodawcy i kandydaci mogą odnaleźć się przykładowo poprzez serwisy Pracuj.pl, Indeed.com, gazetapraca.pl, czy infopraca.pl. Wiele osób poszukuje ogłoszeń także na portalach lokalnych, które publikują oferty z całego regionu. W odpowiedzi na ogłoszenia, możesz wysłać dokumenty za pomocą poczty elektronicznej lub pozostawić swoje CV online. Dzięki temu oszczędzasz czas, bo nie musisz wychodzić z domu i odwiedzać Urzędu Pracy. Za pośrednictwem Internetu masz dostęp do ofert z całego kraju i z zagranicy. Wiele portali oferuje także aplikacje mobilne, dzięki którym możesz szukać pracy przy użyciu swojego smartphone’a w dogodnym dla Ciebie miejscu i czasie. Możesz również doprecyzować swoje oczekiwania w zakresie stanowiska, branży, czy miejsca zatrudnienia. Preferujesz pracę na stanowisku asystenta? Zaznacz tę opcję, by być na bieżąco informowanym o ogłoszeniach odpowiadających Twoim preferencjom. Informacje o nich będziesz dostawać na podany przez Ciebie adres e-mail. Bez wątpienia atutem poszukiwania ofert pracy w Internecie jest fakt, że każda z nich jest aktualna. Pracodawcy zaznaczają, do kiedy można przesyłać swoją aplikację, więc masz pewność, że odpowiadasz na aktualne ogłoszenie.
Równie dobrym sposobem jest odwiedzanie bezpośrednio stron internetowych tych firm, dla których chciałbyś pracować. Być może w danym momencie, firma nie prowadzi rekrutacji na interesujące Cię stanowisko, ale umożliwia pozostawienie potencjalnym kandydatom swoich dokumentów aplikacyjnych w wewnętrznej bazie firmy. Kiedy pojawia się oferta zgodna z Twoim profilem, jest szansa, że firma skontaktuje się właśnie z Tobą.
Nie zapominaj, że online nie znaczy byle jak. Warto zadbać o czytelne i profesjonalne CV. Zastanów się, gdzie warto wysłać tradycyjny życiorys, a w jakich przypadkach lepiej postawić na coś bardziej wyróżniającego. Warto pamiętać, aby nie wysyłać tego samego dokumentu w odpowiedzi na wiele różnych ogłoszeń. To zła praktyka, która może wykluczyć Cię z rywalizacji o stanowisko już na starcie.
Na fali rosnącego trendu w rozwoju mediów społecznościowych, również i ten kanał warto wykorzystać. W porównaniu choćby do Stanów Zjednoczonych, w których z tego źródła w poszukiwaniu kandydatów korzysta aż 89% pracodawców, Polska jeszcze raczkuje. Ale pracodawcy coraz chętniej poszukują pracowników poprzez Facebook, Twitter czy LinkedIn. Pamiętaj, że Twój profil to Twoja pierwsza wizytówka. A może Twój przyszły pracodawca właśnie na niego trafił? Co tam znalazł i czego się o Tobie dowiedział? Jeśli właśnie poszukujesz pracy, szczególnie zadbaj o swój wizerunek w social media. Ustaw profesjonalne zdjęcie profilowe, sprawdź zamieszczone zdjęcia i usuń te nieodpowiednie lub zadbaj o ustawienia prywatności. Dodaj opis swojego doświadczenia zawodowego, nic nie stoi na przeszkodzie, byś umieścił link do swojego CV. I jeszcze jeden test zanim roześlesz dokumenty – wpisz swoje imię i nazwisko w wyszukiwarce Google i sprawdź, jakie wyniki otrzymasz. Może okaże się, że wyświetlone informacje nie do końca spełnią oczekiwania przyszłego pracodawcy.
A może tak dać się złapać w sieć?
Wspomniane portale społecznościowe promują ideę networkingu. To zupełnie naturalny element naszego życia i tak naprawdę każdy go realizuje, choć nie każdy poznał już jego siłę. Jak stworzyć efektywną sieć kontaktów? Rozpocznij od gromadzenia znajomości biznesowych, z których w przyszłości będziesz mógł skorzystać. Pomocne będzie uczestnictwo w różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach i spotkaniach branżowych. To wtedy najłatwiej nawiążesz kontakty z ludźmi z interesującego Cię segmentu rynku pracy. Pamiętaj jednak, że samo zawiązanie relacji nie wystarczy. Każdą znajomość trzeba pielęgnować. Podobnie z kontaktami w sferze online. Tu potrzebna jest Twoja aktywność. Udzielaj się na forach internetowych, w grupach dyskusyjnych. Tym sposobem zbudujesz wizerunek eksperta w wybranej przez siebie dziedzinie. Odpowiadając na pytania internautów, pokażesz, że posiadasz wiedzę, chcesz się nią dzielić, ale nie boisz się również pytać. Jako osoba świadoma swoich zalet i niedoskonałości, zyskasz sympatię potencjalnych współpracowników.
Czego nie robić szukając pracy online?
Internet to skuteczne narzędzie do poszukiwania pracy. Ważne, by mimo wszystko nie tracić czujności. Na co w szczególności zwrócić uwagę? Zanim zostawisz swoje CV w jakiejkolwiek internetowej bazie, sprawdź informacje na temat tego, w jaki sposób będą przechowywane oraz chronione dane osobowe. Jeśli serwis wymaga rejestracji, koniecznie zweryfikuj, czy nie będą one udostępniane w celach marketingowych. Zapoznaj się z regulaminem serwisu, by wiedzieć, czy będziesz mógł w przyszłości zmodyfikować lub usunąć swoje CV. Jeśli znalazłeś informację o opłacie za pozostawienie życiorysu, pod żadnym pozorem nie klikaj. Polskie prawo zabrania pobierania opłat od osób, które poszukują pracy. Nie szukaj ofert bezpośrednio w wyszukiwarkach. To metoda łatwa i szybka, jednak nieefektywna. Możesz w ten sposób znaleźć linki, które przekierują do źródeł zewnętrznych, a stamtąd do ogłoszeń np. o akwizycji lub nielegalnych metodach zarobkowania. Nie to jest Twoim celem. Zależy Ci przecież na pracodawcy, który doceni Twoje zaangażowanie i przede wszystkim będzie… wypłacał wynagrodzenie. Dlatego, jeśli znajdziesz interesujące ogłoszenie, zweryfikuj wiarygodność firmy. Możesz to zrobić m.in. w biurze informacji gospodarczej (www.infokonsument.pl). Warto skorzystać z takiej możliwości szczególnie, gdy nigdy nie słyszałeś o danej firmie i nie znasz nikogo, kto w niej pracuje. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Nikt inny tego nie zrobi za Ciebie.
Poszukując pracy warto uzbroić się w cierpliwość. Nie od razu Kraków zbudowano. Najważniejsze to zastąpić rozmyślanie działaniem. Prędzej, czy później, odpowiednia oferta pracy wpadnie w Twoje ręce. Trzymamy kciuki!