Kredyt on-line: jak bezpiecznie pożyczać pieniądze przez internet

Wprowadzenie do oferty banków i firm pożyczkowych kredytów on-line wprowadziło prawdziwą rewolucję. Uzyskanie potrzebnych środków stało się dużo prostsze – bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia. Mimo zastosowania nowoczesnych technologii zabezpieczających proces pożyczania online, wiele osób obawia się, czy w trakcie takiej transakcji nie padną ofiarą oszustów.

Wnioskowanie o kredyt online wygląda podobnie jak w przypadku tradycyjnych kredytów. Klient składa wniosek w postaci formularza wypełnianego online, a bank ocenia zdolność kredytową. Czasem na którymś etapie wniosku pojawia się prośba o przekazanie dokumentów potwierdzających dochody (jeśli w tym samym banku mamy rachunek rozliczeniowy, zwykle nie jest to już konieczne), po czym pada ostateczna oferta kredytu. Jeśli klient zgadza się na przesłane warunki, zatwierdza je przez maila lub w serwisie bankowości internetowej. Umowa podpisywana jest za pośrednictwem kuriera lub przez wykonanie przelewu weryfikacyjnego.

Bezpieczeństwo kredytów przez internet

Aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich klientów, banki zabezpieczają operacje kredytowe podwójnie. Tożsamość kredytobiorcy jest dodatkowo weryfikowana telefonicznie. Zmniejsza to ryzyko oszustwa do poziomu podobnego do tradycyjnej wizyty w banku. W przypadku kredytów na większe kwoty można to uznać nawet za bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ pieniądze przekazywane są wprost na konto, a nie w gotówce.

Mimo wszystko warto stosować się do kilku zasad zwiększających bezpieczeństwo korzystania z oferty banków. Przede wszystkim warto mieć aktualne oprogramowanie antywirusowe i skanować nim na bieżąco komputer w poszukiwaniu wirusów. Oprócz tego należy aktualizować przeglądarkę i aplikację mobilną banku w telefonie, a także dbać o to, by nikt nie miał dostępu do naszej skrzynki pocztowej. Dobrą praktyką jest regularna zmiana haseł na trudne i złożone (składające się z kombinacji małych i dużych znaków, cyfr i znaków specjalnych) oraz sprawdzanie adresu strony banku – czy znajduje się przed nim https oraz symbol zamkniętej kłódki. Sprawdzać należy także, czy prawidłowy jest numer konta, pod który wysyłamy przelew weryfikacyjny, ponieważ istnieją wirusy, które mogą podmieniać wchodzące w jego skład cyfry.

Same banki często publikują zalecenia i ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa dla swoich klientów – nie należy ich ignorować, ponieważ zwykle są one inspirowane rzeczywistymi próbami oszustwa.

Czy warto wziąć kredyt przez internet?

Kredyty internetowe to duża wygoda i ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które mieszkają z dala od siedzib swoich banków. Wszelkie formalności można załatwić sprzed komputera, oszczędzając czas. Zaletą jest też prosty interfejs serwisów bankowych, ułatwiający proces wnioskowania o kredyt i zbierający wszystkie dane na jego temat w jednym miejscu. W każdym momencie można mieć dostęp do elektronicznej dokumentacji – umowy i tabeli opłat. Z poziomu serwisu można również kontaktować się z doradcami banku, którzy w razie potrzeby służą pomocą.

Warto jednak mieć na uwadze, że za pośrednictwem internetu pożyczyć można często mniejsze kwoty niż w przypadku tradycyjnych kredytów. Niektóre banki oferują kredyty online tylko własnym klientom, posiadającym u nich rachunek rozliczeniowy. Jeśli chcemy negocjować wysokość kredytu, również musimy odwiedzić stacjonarną placówkę.

Podobne wpisy

Jak brać pożyczki z głową?

W sytuacji, gdy sfinansowanie określonej potrzeby nie jest możliwe bez zaciągnięcia pożyczki, należy starannie sprawdzić dostępne oferty, aby wybrać opcję najbardziej dopasowaną do oczekiwań, a także uniknąć finansowych pułapek.

Czytaj więcej

Kredyt studencki – wszystko, co warto wiedzieć

Kredyt studencki to jedyna taka forma pomocy finansowej, którą spłaca się dopiero po kilku latach i która, dzięki dotacji od państwa, przyznawana jest na korzystniejszych warunkach niż te dostępne dla zwykłego kredytobiorcy. Czy warto z niego skorzystać i kto może to zrobić?

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi