Bon turystyczny a koronawirus – jak bezpiecznie wykorzystać bon na wakacje?

Bon na wakacje, czyli rządowy pomysł na rodzinne wakacje w Polsce, którego celem jest wsparcie polskich rodzin i jednocześnie branży turystycznej w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Sprawdź, czy przysługują Ci środki na wakacje z dziećmi i uzyskaj bon z naszą pomocą.

SPIS TREŚCI

  1. Bon turystyczny na wakacje – najważniejsze zasady

  2. Dla kogo bon na wakacje? Jak uzyskać bon turystyczny?

  3. Konto PUE w kilku prostych krokach

  4. Jak wykorzystać bon turystyczny?

  5. Sprawdź, gdzie wykorzystasz swój bon na wakacje!

 

Bon turystyczny na wakacje – najważniejsze zasady

Polski Bon Turystyczny to narzędzie, którego celem jest wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionych przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej.

Bon na wakacje przyznawany jest na dziecko, któremu przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przypada bon o wartości 500 zł, natomiast dzieciom niepełnosprawnym przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

W celu złożenia wniosku o bon turystyczny musisz posiadać lub założyć profil na i następnie aktywować bon – możesz to zrobić w dowolnym czasie, nawet kilka dni przed planowanym urlopem.

Osoby z dziećmi niepełnosprawnymi, by uzyskać bon na wakacje muszą na PUE ZUS złożyć oświadczenie.

Bon turystyczny dostępny jest po zalogowaniu na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej. Na bonie widoczna jest kwota do wykorzystania, co ważne za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, do wykorzystania przynależnej kwoty w pełni. A wykorzystać go można na usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną musisz podać specjalny numer, zwany kodem obsługi płatności, a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem – otrzymasz go SMS-em na numer telefonu komórkowego podanego na PUE ZUS.

 

Dla kogo bon na wakacje? Jak uzyskać bon turystyczny?

Jak już wspomnieliśmy w akapicie wyżej, żeby otrzymać bon na wakacje należy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – zobacz, jak to zrobić w praktyce.

Konto założysz w kilku prostych krokach:

   1. Wejdź na www.zus.pl, klikając w nagłówku strony „Zarejestruj w PUE”.
 1.                    – jak otrzymać bon turystyczny – instrukacja
   1. Wybierz sposób rejestracji, wybierając grupę, którą reprezentujesz:
 2.                    bon na wakacje – jak się zarejestrować
   1. Ostatnim krokiem jest wybór metody rejestracji, do wyboru masz dwie możliwości:

Rejestracja on-line

Możesz zarejestrować się na portalu PUE bez wychodzenia z domu. Jeśli masz:

   • profil zaufany bądź inną metodę identyfikacji, która jest dostępna na login.gov.pl – wybierz [Profil zaufany/login.gov.pl],
   • kwalifikowany podpis elektroniczny – wybierz [Twój kwalifikowany podpis elektroniczny],
   • konto w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z nami, wybierz [Twoja bankowość elektroniczna]bon na wakacje – rejestracja on-line

Rejestracja w ZUS

Jeśli nie możesz potwierdzić swojej tożsamości online – wybierz [Do rejestracji]. W tym przypadku uzupełnij samodzielnie swoje dane w formularzu rejestracyjnym. W taki sposób założysz profil niezaufany, który w ciągu 7 dni musisz potwierdzić zgłaszając się osobiście do placówki ZUS.

   1. Kliknij [Zarejestruj profil].

WAŻNE! Login do portalu PUE ZUS otrzymasz na e-mail podany podczas rejestracji. Więcej na temat rejestracji na portalu PUE ZUS znajdziesz w ulotce:
Krok po kroku. Rejestracja, logowanie i ustawienia profilu.

 

Jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon można wykorzystać w Polsce.  Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie
z bonu, jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Przygotowanie listy koordynuje Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl. Aktualną listę tych podmiotów znajdziesz również na stronie www.bonturystyczny.gov.pl.

Branża turystyczna jest jedną z tych, które najdotkliwiej odczuły pandemię koronawirusa. Z danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. wynika, że tylko w lutym 2020 roku długi dopisane z tej branży wyniosły niemal 140 tys. zł, a już w samym lipcu tego roku wyniosły ponad 437 tys. zł.

Branża turystyczna - dane ERIF BIG SA

Z kolei w okresie od stycznia do lipca 2020 roku łączna wartość wszystkich długów biur podróży dopisanych do ERIF wyniosła ponad 2 mln 470 tys. zł, co oznacza podwojenie zadłużenia tej branży w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku, kiedy to od stycznia do lipca 2019 roku łączna wartość długów tour operatorów wynosiła ponad 1 mln 400 tys. zł. Zatem jak ustrzec się przed zepsutymi wakacjami?

Sprawdź, gdzie wykorzystasz swój bon na wakacje!

Weryfikacja podmiotów z usług, których możemy skorzystać to jedno. Mamy tu pewność, że dana firma funkcjonuje legalnie, że istnieje, ale wciąż nie wiemy, jak ma się jej kondycja finansowa.

Żeby to sprawdzić warto poświęcić kilka minut, by mieć pewność, że podczas naszego urlopu nic nie zakłóci nam spokoju. Aby sprawdzić, czy touroperator nie ma długu wpisanego do bazy ERIF BIG S.A., wystarczy bezpłatnie zarejestrować się w serwisie erif.pl w części przeznaczonej dla konsumentów, zalogować się i wpisać numer NIP wybranej firmy turystycznej. Jeśli ma ona zadłużenie, wtedy należy rozważyć jej zmianę. Warto też szukać organizatorów wypoczynku, którzy mają w BIG-u informacje pozytywne o terminowo regulowanych płatnościach – to jest dopiero potwierdzenie rzetelności.

Usługa sprawdzenia biura podróży, ale też innego przedsiębiorcy, organizatora usług turystycznych, czy przewoźników to koszt 49,99 zł w ERIF Biurze Informacji Gospodarczej. Weryfikacja dostępna jest on-line, można z niej skorzystać przez siedem dni w tygodniu o dowolnej porze.

załóż konto

lub

zaloguj się na swoje indywidualne konto w naszym systemie i sprawdź dowolną firmę z branży turystycznej.

Podobne wpisy

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi