Główny Urząd Statystyczny – czego się można z niego dowiedzieć?

W tym roku Główny Urząd Statystyczny obchodzi 100 lat. Z tej okazji Główny Urząd Statystyczny, a także wojewódzkie urzędy statystyczne przygotowały szereg wydarzeń -  konferencje, seminaria i dni otwarte.

13 lipca 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego wydała Reskrypt o powstaniu GUS. W tym roku Główny Urząd Statystyczny obchodzi 100 lat. Z tej okazji Główny Urząd Statystyczny, a także wojewódzkie urzędy statystyczne przygotowały szereg wydarzeń –  konferencje, seminaria i dni otwarte.

Aby uzyskać więcej informacji na temat organizowanych wydarzeń, wystarczy kliknąć w link: https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5693/37/1/1/obchody_100-lecia_glownego_urzedu_statystycznego.pdf 

 

Główny Urząd Statystyczny

Główny Urząd Statystyczny (w skrócie: GUS) to centralny organ administracji rządowej podległy Prezesowi Rady Ministrów. Urząd ten zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych, które dotyczą większości dziedzin życia publicznego. Gromadzone są też informacje związane z niektórymi sferami życia prywatnego. GUS-owi przewodniczy prezes, który podlega Prezesowi Rady Ministrów. Główna siedziba GUS znajduje się przy al. Niepodległości 208 w Warszawie.

Jaką rolę pełni GUS?

Misją Głównego Urzędu Statystycznego jest dostarczanie i zapewnianie wiarygodnych, rzetelnych, niezależnych i bardzo jakościowych informacji statystycznych. Dane te odnoszą się do stanu obecnego danej dziedziny życia publicznego, zachodzących zmian w społeczeństwie, gospodarce, a także w środowisku naturalnym. Informacje te służą użytkownikom krajowym i międzynarodowym.

 

Jak zbierane są dane?

Prowadzone badania statystyczne polegają na zbieraniu danych z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego, a także informacji o sytuacji demograficznej i dotyczącej środowiska naturalnego. Publikowane informacje są danymi oficjalnymi.

Dane zbierane są przez pracowników Głównego Urzędu Statystycznego poprzez:

– bezpośredni kontakt z mieszkańcami, którym ankieterzy zadają różne pytania i zapisują odpowiedzi w specjalnych formularzach.

– zbieranie sprawozdań statystycznych przygotowywanych przez pracowników różnych przedsiębiorstw w Polsce.

– źródła administracyjne, czyli statystyki publiczne, dotyczące na przykład danych udostępnianych przez policję na temat przestępczości.

 

 

Jakich informacji dostarcza GUS?

Główny Urząd Statystyczny dostarcza wiele informacji. Gromadzi i udostępnia informacje na temat mieszkańców naszego kraju, środowiska, warunków naszego życia, edukacji, kultury, pracy, finansów, gospodarki, firm, wszystkich dóbr naturalnych, czy produkcji różnych towarów w fabrykach. Z informacji tych często korzystają wywiadownie gospodarcze oraz działy ryzyka w poszukiwaniu danych o potencjalnych klientach.

 

Jak udostępniane są dane?

Dane udostępniane przez GUS dostępne są na portalu www.stat.gov.pl. Wszystkie publikacje zamieszczane są w formacie PDF i XLS. Tradycyjne publikacje można pozyskać z zasobów bibliotek statystycznych oraz Centralnej Biblioteki Statystycznej w Warszawie.

Znanym i bogatym zbiorem informacji jest Bank Danych Lokalnych. Do innych źródeł danych i informacji należy też Baza DemografiaPortal Geostatystyczny czy system STRATEG.

 

 

 

A co Ty możesz odczytać z danych statystycznych?

 

Dane statystyczne mogą pomóc Ci w znalezieniu odpowiedzi na różne pytania. Na przykład możesz się z nich dowiedzieć:

  • gdzie najtaniej kupisz mieszkanie
  • w jakim zawodzie otrzymasz najlepsze wynagrodzenie
  • gdzie jest największe zanieczyszczenie powietrza
  • do jakich szkół jest najwięcej lub najmniej chętnych
  • w którym mieście jest najwięcej miejsc w przedszkolach
  • itp.

Podobne wpisy

Lista dłużników bankowych – jak sprawdzić wiarygodność kontrahentów

Statystyki wskazują, że nawet co druga firma w Polsce ma problem z opóźnionymi płatnościami. To poważne zagrożenie dla rozwoju gospodarczego całego kraju. Często wystarczą zaledwie dwa miesiące bez płatności od kluczowego klienta, aby przedsiębiorstwo utraciło płynność finansową. Konsekwencje tego wydarzenia odczuwają kolejni kontrahenci, a nieterminowe spłaty stają się powoli regułą. Można jednak aktywnie temu przeciwdziałać. Jednym z narzędzi, które pozwalają ocenić ryzyko biznesowej współpracy, jest lista dłużników bankowych.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi