W tym roku Główny Urząd Statystyczny obchodzi 100 lat. Z tej okazji Główny Urząd Statystyczny, a także wojewódzkie urzędy statystyczne przygotowały szereg wydarzeń - konferencje, seminaria i dni otwarte.
13 lipca 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego wydała Reskrypt o powstaniu GUS. W tym roku Główny Urząd Statystyczny obchodzi 100 lat. Z tej okazji Główny Urząd Statystyczny, a także wojewódzkie urzędy statystyczne przygotowały szereg wydarzeń – konferencje, seminaria i dni otwarte.
Aby uzyskać więcej informacji na temat organizowanych wydarzeń, wystarczy kliknąć w link: https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5693/37/1/1/obchody_100-lecia_glownego_urzedu_statystycznego.pdf
Główny Urząd Statystyczny
Główny Urząd Statystyczny (w skrócie: GUS) to centralny organ administracji rządowej podległy Prezesowi Rady Ministrów. Urząd ten zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych, które dotyczą większości dziedzin życia publicznego. Gromadzone są też informacje związane z niektórymi sferami życia prywatnego. GUS-owi przewodniczy prezes, który podlega Prezesowi Rady Ministrów. Główna siedziba GUS znajduje się przy al. Niepodległości 208 w Warszawie.
Jaką rolę pełni GUS?
Misją Głównego Urzędu Statystycznego jest dostarczanie i zapewnianie wiarygodnych, rzetelnych, niezależnych i bardzo jakościowych informacji statystycznych. Dane te odnoszą się do stanu obecnego danej dziedziny życia publicznego, zachodzących zmian w społeczeństwie, gospodarce, a także w środowisku naturalnym. Informacje te służą użytkownikom krajowym i międzynarodowym.
Jak zbierane są dane?
Prowadzone badania statystyczne polegają na zbieraniu danych z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego, a także informacji o sytuacji demograficznej i dotyczącej środowiska naturalnego. Publikowane informacje są danymi oficjalnymi.
Dane zbierane są przez pracowników Głównego Urzędu Statystycznego poprzez:
– bezpośredni kontakt z mieszkańcami, którym ankieterzy zadają różne pytania i zapisują odpowiedzi w specjalnych formularzach.
– zbieranie sprawozdań statystycznych przygotowywanych przez pracowników różnych przedsiębiorstw w Polsce.
– źródła administracyjne, czyli statystyki publiczne, dotyczące na przykład danych udostępnianych przez policję na temat przestępczości.
Jakich informacji dostarcza GUS?
Główny Urząd Statystyczny dostarcza wiele informacji. Gromadzi i udostępnia informacje na temat mieszkańców naszego kraju, środowiska, warunków naszego życia, edukacji, kultury, pracy, finansów, gospodarki, firm, wszystkich dóbr naturalnych, czy produkcji różnych towarów w fabrykach. Z informacji tych często korzystają wywiadownie gospodarcze oraz działy ryzyka w poszukiwaniu danych o potencjalnych klientach.
Jak udostępniane są dane?
Dane udostępniane przez GUS dostępne są na portalu www.stat.gov.pl. Wszystkie publikacje zamieszczane są w formacie PDF i XLS. Tradycyjne publikacje można pozyskać z zasobów bibliotek statystycznych oraz Centralnej Biblioteki Statystycznej w Warszawie.
Znanym i bogatym zbiorem informacji jest Bank Danych Lokalnych. Do innych źródeł danych i informacji należy też Baza Demografia, Portal Geostatystyczny czy system STRATEG.
A co Ty możesz odczytać z danych statystycznych?
Dane statystyczne mogą pomóc Ci w znalezieniu odpowiedzi na różne pytania. Na przykład możesz się z nich dowiedzieć:
- gdzie najtaniej kupisz mieszkanie
- w jakim zawodzie otrzymasz najlepsze wynagrodzenie
- gdzie jest największe zanieczyszczenie powietrza
- do jakich szkół jest najwięcej lub najmniej chętnych
- w którym mieście jest najwięcej miejsc w przedszkolach
- itp.