Rosnące obciążenia polskich firm: jak ograniczyć skutki podwyżek i poprawić płynność finansową?

Rosnąca z każdym miesiącem inflacja i kroczące tuż za nią podwyżki cen większości produktów i usług dostępnych na rynku spędzają sen z powiek przedsiębiorcom. Jeśli do tego dodamy planowany kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen energii i gazu oraz zapowiadane podwyżki składek oraz podatków (Polski Ład), to przyszły rok firmy rozpoczną z dużym „bólem głowy” i pytaniem: jak sobie poradzić ze wszystkimi obciążeniami?

Jak wzrost poziomu kosztów wpłynie na kondycję biznesu?

Przyszłość wielu przedsiębiorstw jest bardzo łatwa do przewidzenia. Te firmy, które nie udźwigną ciężaru obciążeń – z pewnością popadną w tarapaty finansowe. Zaczną zaciągać nowe zobowiązania, nie spłacając wcześniejszych, a to prosta droga by popaść w kłopoty. W najgorszym wypadku – będą wręcz zmuszone do ograniczenia lub całkowitego zamknięcia swoich działalności.

W takiej sytuacji jak łatwo się domyśleć, kiepska kondycja finansowa jednych, stanie się prawdziwą kulą u nogi innych. I to nawet tych, którzy poradzili sobie ze skutkami dodatkowych obciążeń i wzrostu cen.

Jak zabezpieczyć się na wypadek problemów finansowych partnerów biznesowych?

Jedno jest pewne – zbliżające się do nas podwyżki są nieuchronne i nie da się od nich tak po prostu uciec. Nie mamy indywidualnie również wpływu na rosnącą inflację, czy ceny paliw. Mając jednak świadomość nadciągających nad polskich przedsiębiorców „czarnych chmur”, można zrobić krok wyprzedzający i spróbować zabezpieczyć swoją firmę na wypadek pojawienia się dłużników. Kontrahent, który nie jest w stanie uregulować płatności – zapłacić faktury za wykonaną usługę, z pewnością nie jest tym partnerem biznesowym z którym chcielibyśmy współpracować w 2022 r.

ERIF BIG S.A. posiada wieloletnią i sprawdzoną praktykę we wspieraniu firm borykających się z nierzetelnymi kontrahentami.

Niezbędne jest kompleksowe ujęcie umożliwiające prowadzenie operacji przeciwdziałających powstawaniu zadłużeń (prewencja), jak i takich pozwalających na skuteczne odzyskiwanie, gdy jednak się pojawią (egzekucja). Cztery kroki kompleksowej tarczy ochronnej skierowanej do firm polegają na:
Weryfikacji informacji gospodarczych na temat klientów i partnerów biznesowych.
Bieżącym monitoringu, dzięki któremu możesz kontrolować sytuację finansową – zarówno Twoją, jak i Twoich obecnych lub potencjalnych kontrahentów.
Rozwiązaniach zabezpieczających płynność, do których należy m.in. pieczęć ostrzegawcza (na fakturze) oraz dostęp do giełdy wierzytelności VERIF www.verif.pl.
Narzędzia do skutecznego odzyskiwania należności, w tym: generowanie i wysyłka wezwań do zapłaty, dopisywanie dłużników do rejestrów oraz informowanie ich o tym fakcie.

Chcesz dowiedzieć się „czy” i „jak” sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie?

Zależy Ci na bezpieczeństwie i efektywnej ochronie finansów Twojej firmy? Umów się na rozmowę z doradcami ERIF

Wystarczy kilka minut, podczas których zaprezentujemy Ci wszystkie możliwości współpracy. Dzięki temu osobiście zdecydujesz, czy jest to rozwiązanie, które sprawdzi się także u Ciebie!

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi