Stoisz przed wyborem wakacyjnej podróży? Zapoznaj się z prawami, które Ci przysługują.
Ciekawe programy wycieczek, niezmienność ceny bądź korzystne rabaty – w taki właśnie sposób biura podróży prezentują swoje oferty. Na co zwrócić uwagę przed wyborem wymarzonych wczasów?
Przeglądając oferty, upewnij się czy firma, z którą zamierzasz wyjechać na upragnione wakacje, jest rzetelna. Jeśli wysyłasz na obóz lub kolonie swoje dziecko, zobacz, czy organizator zgłosił imprezę na stronie Ministerstwa Edukacji. Sprawdź, czy przedsiębiorca jest zarejestrowany w Urzędzie, Izbie Turystycznej lub czy dane na jego temat są w biurze informacji gospodarczej ERIF. Sprawdzając firmę w takim rejestrze, możesz uniknąć ewentualnych problemów finansowych. Warto też – jeśli zdecydujesz się na wcześniejsze wykupienie oferty – uruchomić tzw. monitoring przedsiębiorcyw rejestrze. Dzięki temu będziesz otrzymywał mailowe powiadomienia, jeśli do BIG trafią m.in. informacje o zaległościach finansowych wybranego organizatora wypoczynku. Wówczas, zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, biuro ogłaszające bankructwo ma obowiązek wypłacić Ci odszkodowanie. Jednak nie zawsze dzieje się to w naturalny sposób – świadomość i znajomość praw to gwarancja odzyskania wpłaconych pieniędzy.
1. Czytaj uważnie i pytaj!
Na początku dokładnie zapoznaj się z umową i wyjaśnij z biurem podróży wszystkie niejasne dla Ciebie kwestie. To pozwoli uniknąć nieporozumienia. Pomoże Ci m.in. zrozumieć zakres umowy i Twoich zobowiązań.
Zdarzają się sytuacje, w których umowa odbiega od obietnic złożonych w reklamach. Dlatego zwracaj szczególną uwagę na ceny, warunki lub adnotacje o tym, że usługodawca nie ponosi za nic odpowiedzialności.
2. Pamiętaj!
Podpisana przez Ciebie umowa gwarantuje niezmienność kosztów – cena może ulec zmianie tylko wtedy, gdy jest taka informacja w umowie i określone są konkretne sytuacje, kiedy to może nastąpić, np.: wzrost kursu walut, transportu, podatków, opłat urzędowych bądź lotniczych. Jednak taka zmiana musi być udokumentowana. Jeśli nie zgodzisz się na zmianę ceny, masz prawo odstąpić od umowy bez ponoszenia żadnych kosztów.
Doprecyzuj ogólne postanowienia zawarte w umowie. Takie określenia, jak: w okolicy morza, pokój z widokiem na ocean, cicha okolica, mogą odbiegać od naszych wyobrażeń. Dlatego warto to doprecyzować i dopisać, jaka odległość będzie nas dzielić od wskazanego miejsca.
Wykupując ubezpieczenie oferty na wypadek nagłej rezygnacji lub zmiany jej ceny, sprawdź dokładnie zakres ubezpieczenia. To samo dotyczy ubezpieczenia podróżnego. Zapoznaj się, czego dotyczy, abyś wiedział, jakie usługi zawiera.
Na 20 dni przed urlopem cena nie może wzrosnąć.
Nie ma jednakowych standardów hotelowych we wszystkich krajach. Oznacza to, że hotele 3-gwiazdkowe mogą mieć inny standard niż te, które odwiedzamy w Polsce. Jeżeli w umowie wpisany jest standard hotelu, a na miejscu okaże się, że jest on niższy, masz prawo do reklamacji.
Jeśli warunki wycieczki zakupionej w promocyjnej cenie odbiegają od umownych standardów, masz prawo je reklamować.
3. Złóż reklamację, jeśli zostały naruszone zapisy umowy
Pamiętaj, że reklamację należy złożyć na piśmie u organizatora wyjazdu. W takim dokumencie powinna znaleźć się informacja, czego konkretnie oczekujesz. Możesz żądać zmniejszenia ceny lub zwrotu różnicy kosztów.
Pomocna będzie tabela frankfurcka. Jest to nieformalny dokument opracowany na zlecenie Izby Cywilnej Sądu Krajowego w Niemczech, w którym wyliczone zostały niedogodności związane z wyjazdem wypoczynkowym. W związku z tym, że nie ma odpowiednika polskiego, narzędzie to może pomóc w obliczeniu wysokości szkody poniesionej z winy organizatora.
Tabela frankfurcka podzielona jest na 4 główne działy. Dotyczą one roszczeń wynikających ze zmian warunków: noclegu, wyżywienia, transportu oraz pozostałych rozbieżności z ofertą, np. brak basenu.
Te podstawowe informacje pomogą Ci w wyborze dobrych ofert i dopilnowaniu swoich praw.
Jak mogłyby skończyć się Twoje wakacje, gdyby organizator okazał się niewypłacalny. Historia Wandzi może być przestrogą.
Planując wyjazd wakacyjny, na ogół koncentrujemy się na miejscu wyjazdu i na cenie. Rzadziej zwracamy uwagę na formalności, które zapewnią nam nasze bezpieczeństwo i komfort wypoczynku. Warto znać prawa, jakie nam przysługują w przypadku, gdyby nagle okazało się, że wybrane przez nas biuro podróży ma kłopoty finansowe.
Egzaminy maturalne za Tobą? Z pewnością marzysz o chwili relaksu i zabawy. Wakacje są do tego doskonałą okazją. W końcu jednak przyjdzie ta myśl: „co teraz”? Staniesz przed wyborem: uczyć się dalej, czy iść do pracy.