Biuro informacji kredytowej – narzędzie nie tylko do sprawdzania kontrahentów
Prowadzona przez Biuro Informacji Kredytowej lista dłużników to narzędzie, z którego korzystają m.in. banki. Jakie informacje mogą tam znaleźć?
Czytaj więcejW tym roku Główny Urząd Statystyczny obchodzi 100 lat. Z tej okazji Główny Urząd Statystyczny, a także wojewódzkie urzędy statystyczne przygotowały szereg wydarzeń - konferencje, seminaria i dni otwarte.
13 lipca 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego wydała Reskrypt o powstaniu GUS. W tym roku Główny Urząd Statystyczny obchodzi 100 lat. Z tej okazji Główny Urząd Statystyczny, a także wojewódzkie urzędy statystyczne przygotowały szereg wydarzeń – konferencje, seminaria i dni otwarte.
Aby uzyskać więcej informacji na temat organizowanych wydarzeń, wystarczy kliknąć w link: https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5693/37/1/1/obchody_100-lecia_glownego_urzedu_statystycznego.pdf
Główny Urząd Statystyczny (w skrócie: GUS) to centralny organ administracji rządowej podległy Prezesowi Rady Ministrów. Urząd ten zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych, które dotyczą większości dziedzin życia publicznego. Gromadzone są też informacje związane z niektórymi sferami życia prywatnego. GUS-owi przewodniczy prezes, który podlega Prezesowi Rady Ministrów. Główna siedziba GUS znajduje się przy al. Niepodległości 208 w Warszawie.
Misją Głównego Urzędu Statystycznego jest dostarczanie i zapewnianie wiarygodnych, rzetelnych, niezależnych i bardzo jakościowych informacji statystycznych. Dane te odnoszą się do stanu obecnego danej dziedziny życia publicznego, zachodzących zmian w społeczeństwie, gospodarce, a także w środowisku naturalnym. Informacje te służą użytkownikom krajowym i międzynarodowym.
Prowadzone badania statystyczne polegają na zbieraniu danych z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego, a także informacji o sytuacji demograficznej i dotyczącej środowiska naturalnego. Publikowane informacje są danymi oficjalnymi.
Dane zbierane są przez pracowników Głównego Urzędu Statystycznego poprzez:
– bezpośredni kontakt z mieszkańcami, którym ankieterzy zadają różne pytania i zapisują odpowiedzi w specjalnych formularzach.
– zbieranie sprawozdań statystycznych przygotowywanych przez pracowników różnych przedsiębiorstw w Polsce.
– źródła administracyjne, czyli statystyki publiczne, dotyczące na przykład danych udostępnianych przez policję na temat przestępczości.
Główny Urząd Statystyczny dostarcza wiele informacji. Gromadzi i udostępnia informacje na temat mieszkańców naszego kraju, środowiska, warunków naszego życia, edukacji, kultury, pracy, finansów, gospodarki, firm, wszystkich dóbr naturalnych, czy produkcji różnych towarów w fabrykach. Z informacji tych często korzystają wywiadownie gospodarcze oraz działy ryzyka w poszukiwaniu danych o potencjalnych klientach.
Dane udostępniane przez GUS dostępne są na portalu www.stat.gov.pl. Wszystkie publikacje zamieszczane są w formacie PDF i XLS. Tradycyjne publikacje można pozyskać z zasobów bibliotek statystycznych oraz Centralnej Biblioteki Statystycznej w Warszawie.
Znanym i bogatym zbiorem informacji jest Bank Danych Lokalnych. Do innych źródeł danych i informacji należy też Baza Demografia, Portal Geostatystyczny czy system STRATEG.
Dane statystyczne mogą pomóc Ci w znalezieniu odpowiedzi na różne pytania. Na przykład możesz się z nich dowiedzieć:
Kategoria: Źródła danych Udostępnij na:
Prowadzona przez Biuro Informacji Kredytowej lista dłużników to narzędzie, z którego korzystają m.in. banki. Jakie informacje mogą tam znaleźć?
Czytaj więcejJuż nawet połowa polskich przedsiębiorstw czeka na zapłatę za sprzedane towary lub usługi dłużej niż dwa miesiące. Sytuacja taka grozi zachwianiem płynności finansowej firmy, a jeśli się przedłuża lub dotyczy kluczowego klienta, nawet bankructwem. Ryzyko w biznesie można jednak znacząco ograniczyć – pomaga w tym wywiadownia gospodarcza. Co to za instytucja i w jaki sposób wspiera przedsiębiorców?
Czytaj więcejNadzoruje działalność BIG
Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk
Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi