Jak obliczyć składki ZUS bez pomyłek
Jak obliczyć składki ZUS – standardowe, za mały ZUS, za pracownika? Co zmieniło się w przepisach związanych ze składkami ZUS?
Czytaj więcejPrzedsiębiorstwa mają do czynienia z wieloma rodzajami danych. Posiadanie i umiejętne wykorzystanie części z nich pozwala zdobyć przewagę wśród konkurencji. Jak zadbać o to, by nie wydostały się poza firmę i jakie warunki muszą spełnić informacje, by chroniło je również prawo?
Prawo dość jasno precyzuje definicję tajemnicy przedsiębiorstwa. W artykule 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji zapisano, że tajemnicą przedsiębiorstwa są nieujawnione do publicznej wiadomości dane organizacyjne, techniczne i technologiczne lub inne, które posiadają wartość gospodarczą, a przedsiębiorca podjął działania w celu zachowania ich poufności.
Warto też dodać, że tajemnicą mogą być zarówno informacje zapisane na różnych nośnikach, np. papierze, płytach CD, jak i zapamiętane i przekazywane ustnie.
Istnieją więc trzy warunki, żeby informację można było nazwać tajemnicą przedsiębiorstwa:
Jeśli choćby jeden z powyższych warunków nie jest spełniony, informacja nie stanowi tajemnicy i w razie ujawnienia jej osobom trzecim nie można dochodzić swoich praw przed sądem.
Pracownicy są prawnie zobowiązani do zachowania w tajemnicy danych, które stanowią wartość dla pracodawcy. Jej złamanie ma miejsce, jeśli informacje zostają przekazane osobie trzeciej (konkurencji) lub innemu pracownikowi, który nie ma do nich prawa dostępu.
Art. 11 ust. 4 UZNK (ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji) głosi, że przedsiębiorca powinien podjąć „niezbędne działania”, by zachować poufność danych, ale nie precyzuje, na czym mają one polegać. Oznacza to, że ich wybór i dopasowanie do sytuacji leży po stronie przedsiębiorcy. W niektórych przypadkach wystarczające będzie poinformowanie pracownika lub kontrahenta o konieczności zachowania tajemnicy, w innych trzeba będzie podjąć bardziej zaawansowane środki.
Jednym z najskuteczniejszych pod względem prawnym sposobów na zabezpieczenie tajemnic przedsiębiorstwa jest umowa o zachowaniu poufności. Jeśli jej zawarcie nie jest możliwe, a pojawia się konieczność przekazania takich danych, należy poinformować odbiorcę, że ma do czynienia z tajemnicą przedsiębiorstwa, którą powinien zachować w poufności.
Dużo prostsze metody opierają się na wprowadzeniu pewnych stałych zwyczajów związanych z bezpieczeństwem, takich jak:
Zastosowanie takich działań, w razie sytuacji spornej, pozwoli wykazać przed sądem, że firma dokonywała starań, by utrzymać w tajemnicy kluczowe dane.
Kategoria: Przedsiębiorcy Udostępnij na:
Jak obliczyć składki ZUS – standardowe, za mały ZUS, za pracownika? Co zmieniło się w przepisach związanych ze składkami ZUS?
Czytaj więcejBłędy w zarządzaniu, niewielkie doświadczenie biznesowe, utrata płynności finansowej, zadłużenie – to czynniki, które prowadzą firmę na skraj upadłości. Można jednak temu zapobiec, reagując w odpowiednim momencie. Specjalistą, który pomaga zagrożonym przedsiębiorcom, jest doradca restrukturyzacyjny. Co dokładnie leży w jego kompetencji i gdzie szukać wsparcia w niełatwym procesie restrukturyzacji firmy?
Czytaj więcejNadzoruje działalność BIG
Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk
Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi