Stop zatorom płatniczym

Zatory płatnicze są jedną z największych bolączek polskich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości prowadzonych przez nich firm. Według statystyk UOKiK, jeszcze przed pandemią, problem ten dotyczył aż ok. 80% firm działających w kraju. Pandemia jedynie nasiliła to niepożądane zjawisko.

Eksperci portalu VERIF.PL współpracują na co dzień z zadłużonymi właścicielami firm z różnych branż – m.in. budowlanej, transportowej, eventowej, turystycznej, gastronomicznej, utylizujący odpady sanitarne, warsztatów mechaniki pojazdowej. W ostatnim czasie rejestrują oni większą niż przed pandemią liczbę spraw i problemów z odzyskiwaniem należności za wykonaną usługę lub sprzedany produkt. Wiele miesięcy pandemicznych ograniczeń w gospodarce wywołało efekt domina. Za przykład niech posłuży branża gastronomiczna. Jeśli restauracja była zamknięta, zwlekała z płatnością za kawę jej dystrybutorowi, a on z kolei nie zapłacił firmie kurierskiej, która dostarczała kawę w różne punkty usługowe. Tak powstaje błędne koło, z którego trudno wyjść. Warto także zauważyć, że problem zatorów płatniczych dotyczy zarówno małych, jak i dużych firm. Niestety w  przypadku tych drugich nieuregulowane zobowiązania bardzo często oznaczają również problemy z płynnością finansową całego łańcucha mniejszych firm – powiązanych zleceniami.

Eksperci VERIF.PL rekomendują kilka rozwiązań, które mogą wesprzeć przedsiębiorców w procesach prewencji i windykacji należności.

Zanim „mleko się rozleje” w pierwszym kroku zawsze warto sprawdzić swojego kontrahenta.

Zasada ograniczonego zaufania

Stosowanie powyższej reguły nie zawsze jest oczywiste – zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nadzwyczajnymi okolicznościami, a za takie należy uznać czas pandemii. Przedsiębiorcy z branży transport/logistyka/spedycja często w rozmowach z doradcą VERIF.PL podkreślali, że ofert zleceń na rynku pojawiało się tak mało, że każde nowe było na wagę złota i nie sprawdzali kontrahentów. W efekcie – choć wykonali usługę i sami ponieśli koszty, nie otrzymali płatności. Rozwiązaniem, które pozwala w takiej sytuacji na natychmiastową ocenę wiarygodności firmy jest chociażby baza informacji gospodarczych prowadzona przez ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., gdzie znajdują się dane o dłużnikach.

A co robić gdy masz już do czynienia z kontrahentem, który mimo wielokrotnych interwencji, próśb i rozmów, nadal nie spłaca należności?

Wezwanie do zapłaty z rejestru dłużników ERIF BIG S.A.

Jednym ze skuteczniejszych kroków jest wysłanie do dłużnika wezwania BIG – czyli pisma opracowanego przez prawników ERIF BIG S.A.. Jego treść ma przede wszystkim uświadomić dłużnikowi skalę i dotkliwość konsekwencji, jakie może ponieść z tytułu niewywiązywania się z regulowania płatności. Celowe zaleganie z płatnościami nie rozwiązuje problemu dłużnika, a wręcz eskaluje powstawanie nowych problemów. Pismo motywuje część dłużników do uregulowania faktury za sprzedany produkt lub wykonaną usługę. Ze statystyk VERIF.PL wynika, że aż 76% dłużników reguluje swoje zaległości po otrzymaniu wezwania do zapłaty z ERIF BIG S.A. Bez wątpienia takie rozwiązanie wpływa na zachowanie płynności finansowej.

Pieczęć ostrzegawcza

Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem jest stosowanie pieczęci ostrzegawczej na fakturze, w celu uniknięcia braku płatności. Pieczęć prewencyjna ERIF BIG informuje o możliwości publikacji długu w rejestrze dłużników ERIF. Na skuteczność pieczęci wpływa fakt, że znajduje się na niej nazwa firmy wierzyciela, względem którego istnieje zobowiązanie. Ze statystyk, które prowadzą eksperci portalu wynika, że tylko w maju skuteczność tego rozwiązania wyniosła 73%, a w pierwszym kwartale średnio 70%.

 

A czy Ty chronisz swoją firmę przed zatorami płatniczymi?

Podobne wpisy

Ile idzie przelew? Zadajesz sobie to pytanie oczekując na pieniądze?

Przelew to forma rozliczenia bezgotówkowego polegająca na wydaniu dostawcy usługi finansowych dyspozycji przekazania pewnej kwoty z jednego rachunku bankowego czy płatniczego na inny. Środki są przekazywane albo wewnątrz tego samego banku, albo między bankami. Zdarza się też, że wysyła się pieniądze za granicę. Jak długo idzie przelew bankowy? Wszystko zależy od jego rodzaju oraz wybranej metody. Najpopularniejszym systemem do rozliczania przelewów jest Elixir – sprawdź, kiedy dojdzie przelew wysłany za jego pomocą.

Czytaj więcej

Dzień gospodarczej informacji pozytywnej! Pochwal się, że jesteś rzetelnym ko...

Od kilku lat biuro informacji gospodarczych ERIF zbiera i udostępnia pozytywne informacje gospodarcze. Takie wpisy cieszą się ogromną popularnością – już niemal 3 mln osób ma pozytywne informacje w bazie, a na koniec II kwartału 2019 roku znajdowało się w niej łącznie ponad 47 mln informacji pozytywnych dotyczących terminowo opłacanych faktur i rachunków. Dzień informacji pozytywnej to dedykowane temu rodzajowi danych, obchodzone w maju święto.  Czemu warto dopisać informacje pozytywne o sobie czy swojej firmie do ERIF BIG?

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi