Czy inwestowanie w złoto nadal się opłaca, czy warto lokować pieniądze w złocie, a jeśli tak, to jakie formy złotych lokat najbardziej się opłacają? Wady i zalety inwestowania w złoto.
Inwestowanie pieniędzy to jeden z kosztujących najmniej wysiłku sposobów na ich pomnożenie. Dzięki niemu nie musimy obawiać się o wpływ inflacji na zgromadzone środki, zmniejszamy obawy związane z przyszłością i zabezpieczamy się przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Aby jednak inwestycja spełniła swoje zadanie, najpierw musimy dobrze wybrać jej formę. Za jedną z najpewniejszych uważane jest inwestowanie w złoto. Czy tak jest w rzeczywistości? W jakiej formie najlepiej gromadzić złoto i jakie są wady i zalety tego rozwiązania?
Złoto najbezpieczniejszą formą inwestycji?
Złoto przez wieki uważane było za jedną z najpewniejszych form inwestowania pieniędzy, choć Polacy przekonali się do niego stosunkowo niedawno i od kilku lat sprzedaż złota stale rośnie. Inwestowanie w złoto nie przynosi zbyt wysokich zysków, ale za to gwarantuje utrzymanie wartości pieniędzy. Przechowywane w dłuższej perspektywie czasowej daje pewność, że się na nim nie straci – wahania tego rynku są niewielkie, nawet w czasach politycznych zawirowań, więc nie mają większego wpływu na ostateczną wartość kapitału. Historia na wielu przykładach pokazała już, że złoto może stanowić dobre zabezpieczenie przed inflacją. Biorąc pod uwagę te czynniki, pod względem bezpieczeństwa inwestycji złoto zdecydowanie wygrywa.
Jak inwestować w złoto – najczęściej wybierane formy
Inwestowanie w złoto może przyjąć wiele form. Niektórzy decydują się na tradycyjny zakup sztabek złota, inni wybierają tzw. monety bulionowe, które stanowią legalny środek płatniczy o wartości nominalnej 50 dolarów amerykańskich. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość przewożenia ich za granicę, mimo tego, że ich realna wartość jest znacznie wyższa.
Nieco mniej znanymi formami inwestycji w złoto są fundusze EFT, notowane na amerykańskiej giełdzie, oferowane przez niektórych polskich maklerów. Ich zaleta jest bardzo niski spread i fakt, że złoto fizycznie magazynowane jest w sejfach w Londynie, co jest znacznie bezpieczniejsze niż składowanie go w domu i tańsze niż wynajmowanie skrytki w banku.
Wady i zalety inwestowania w złoto
Jedną z największych zalet inwestowania w złoto jest jego dostępność – sztabki i monety może kupić każdy, ponieważ dostępne są w różnych cenach i wielkościach, a przed zakupem nie trzeba posiadać specjalnego konta ani długo gromadzić wiedzy na temat mechanizmów rynku.
Wadą złota może być to, że jednorazowo należy wydać na nie dość dużo pieniędzy, a jednocześnie nie ma co liczyć na szybki zwrot z inwestycji – jest ona raczej długoterminowa, a więc dla osób cierpliwych, z planem finansowym na lata. Poza tym złoto nie przynosi wysokich zysków, ale wszystko zależy od tego, z jakim podejściem się w nie inwestuje – jako forma ochrony kapitału sprawdza się doskonale, dlatego to, co jedni uznają za wadę, inni mogą traktować jako jedną z największych zalet.