Faktoring z regresem (niepełny) a faktoring pełny

Płynność finansowa to czynnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania firmy. Żadna z nich nie chce dopuścić do utraty wiarygodności, która spowodowałaby obniżenie wypracowanej pozycji rynkowej. Aby się przed tym zabezpieczyć, niektóre z przedsiębiorstw wykorzystują faktoring z regresem lub bez regresu. Na czym polegają te rozwiązania?

Na czym polega faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która opiera się na wykupieniu przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych należności od przedsiębiorstwa (faktoranta). Należności te mogą wynikać z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Faktoring, poza szybkim dostępem do płatności, zapewnia szereg dodatkowych usług. Może być to prowadzenie kont rozliczeniowych odbiorców czy egzekwowanie płatności od dłużników.

Czym jest faktoring pełny, a czym faktoring z regresem?

Wyróżniamy dwa rodzaje faktoringu: bez regresu (pełny) oraz faktoring z regresem (niepełny). Usługa faktoringu pełnego zapewnia całkowite przejęcie przez faktora ryzyka niewypłacalności kontrahentów. Wówczas klient pozbywa się zagrożenia braku spłaty przez odbiorcę zadłużenia – całą odpowiedzialność przejmuje faktor. Takie rozwiązanie umożliwia ubezpieczenie należności przez firmę faktoringową lub wykorzystanie istniejącej już polisy, zawartej między przedsiębiorcą a ubezpieczycielem.

Faktoring z regresem jest nieco bardziej ryzykowny dla faktoranta. Wówczas umowa między dwiema stronami polega na przekazaniu faktorowi należności, ale bez przejęcia ryzyka niewypłacalności odbiorców klienta. W tym przypadku jeżeli dłużnik nie ureguluje płatności w określonym terminie, jest do tego zobowiązany sam przedsiębiorca.

Kto może skorzystać z faktoringu pełnego?

Faktoring jest rozwiązaniem, z którego z reguły najlepiej jest nie korzystać w przypadku transakcji jednorazowych. Firmy posiadające stałych odbiorców, mają większe szanse na uzyskanie faktoringu i taka usługa przyniesie im najwięcej korzyści. Są to więc w dużej części przedsiębiorstwa stale współpracujące z kontrahentami (np. handlowe lub produkcyjne).

Faktoring pełny najlepiej sprawdzi się w przypadku biznesów nastawionych na duże bezpieczeństwo prowadzonej działalności. Jest to dobre rozwiązanie dla firm pozyskujących nowych klientów, szczególnie zagranicznych, w przypadku których rośnie ryzyko braku płatności. Również kontrahenci, co do których przedsiębiorca nie ma wystarczających informacji dotyczących ich zdolności do regulowania zobowiązań, są często obejmowani faktoringiem pełnym.

Dla kogo jest faktoring z regresem?

Faktoring z regresem to usługa niosąca za sobą nieco większe ryzyko. Z tego powodu najlepiej jest stosować go w przypadku współpracy z gronem stałych klientów, którzy do tej pory regulowali wszystkie płatności w określonych terminach. Faktoring z regresem wybierany jest również przez przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż z odroczonym terminem płatności (standardowo jest to 120 dni). Koszty tej usługi zazwyczaj są niższe niż w przypadku faktoringu pełnego.

Zalety faktoringu

 

  1. Zalety faktoringu bez regresu

    Największą korzyścią wynikającą ze skorzystania z faktoringu pełnego jest fakt całkowitego przeniesienia odpowiedzialności za ewentualne nieregulowanie należności na faktora. Klient firmy faktoringowej nie ponosi żadnych konsekwencji braku opłat przez dłużnika.
    Dużą zaletą faktoringu pełnego jest też zabieg typu off balance. Pozwala on na wyrzucenie stanu należności poza bilans. Jest to często stosowane rozwiązanie np. przez firmy mające udziałowców poza granicami Polski. W ten sposób mogą wykazać się starannością do administrowania portfelem należności.

  2. Zalety faktoringu z regresem
    W przypadku faktoringu z regresem, formalności są zdecydowanie prostsze do dotrzymania, a procedury – mniej rygorystyczne niż w przypadku faktoringu pełnego. Zalicza się do nich m.in. uproszczone dokumentowanie transakcji.
    Klienci, wybierając faktoring z regresem, prowadzą taką samą kontrolę kredytową, jak gdyby wybrali faktoring bez regresu. Usługa wiąże się jednak ze zdecydowanie niższymi kosztami. Wynika to z faktu nieobciążania klientów dodatkowymi opłatami z tytułu przejęcia ryzyka.

Wady faktoringu

Mimo wszystkich korzyści płynących ze skorzystania z faktoringu, nie należy zapominać o wadach tego rozwiązania. Warto wiedzieć, że ochrona nie obejmuje 100% faktury, ale około 80-90%. Poza tym, nieraz faktorzy nie podejmują się faktoringu faktur poniżej określonej minimalnej wartości oraz tych z długimi terminami płatności. Ograniczenia mogą dotyczyć również odbiorców zarejestrowanych poza Unią Europejską.

Faktoring w praktyce

Aby skorzystać z faktoringu, przedsiębiorstwo musi spełniać pewne wymogi. Choć jest to usługa kojarzona raczej z dużymi przedsiębiorstwami, w rzeczywiście mogą z niej skorzystać już nawet mikrobiznesy. Przed przygotowaniem oferty firma faktoringowa najczęściej potrzebuje takich informacji, jak: liczba kontrahentów do faktoringu (z reguły minimum 5), wartość obrotu do faktoringu (najczęściej minimum 4-5 mln zł) oraz terminy płatności.

To, czy dana firma będzie mogła skorzystać z faktoringu, wynika przede wszystkim ze struktury należności (a więc m.in. liczby odbiorców) oraz ich ilości (okresu współpracy z odbiorcami, opóźnień w płatnościach). Największe szanse na skorzystanie z usługi mają przedsiębiorstwa posiadające stałych i licznych odbiorców.

Podobne wpisy

Dzień gospodarczej informacji pozytywnej! Pochwal się, że jesteś rzetelnym ko...

Od kilku lat biuro informacji gospodarczych ERIF zbiera i udostępnia pozytywne informacje gospodarcze. Takie wpisy cieszą się ogromną popularnością – już niemal 3 mln osób ma pozytywne informacje w bazie, a na koniec II kwartału 2019 roku znajdowało się w niej łącznie ponad 47 mln informacji pozytywnych dotyczących terminowo opłacanych faktur i rachunków. Dzień informacji pozytywnej to dedykowane temu rodzajowi danych, obchodzone w maju święto.  Czemu warto dopisać informacje pozytywne o sobie czy swojej firmie do ERIF BIG?

Czytaj więcej

Skup długów – co to jest?

Niespłacone przez kontrahentów zobowiązania są główną przyczyną zatorów płatniczych i poważnych kłopotów finansowych w firmie. Dlatego warto rozważyć każdą możliwość odzyskania pieniędzy. Jedną z nich jest sprzedaż długów. Jakie korzyści daje takie rozwiązanie oraz jak… Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi