Na czym polegają transakcje walutowe?

Każda transakcja polegająca na kupnie-sprzedaży waluty jest transakcją walutową. Mogą je zawierać zarówno osoby prywatne, podmioty gospodarcze, jak i banki. Taka transakcja polega na sprzedaży waluty obcej za krajową lub kupnie waluty obcej za walutę krajową. Czasem są to również transakcje kupna/sprzedaży waluty obcej za inną walutę obcą.

Transakcje walutowe – co warto wiedzieć?

Zawierając transakcje walutowe należy określić kurs waluty oraz datę jej dostawy. Dobrze jest więc znać takie pojęcia jak: kursy kasowe, kursy terminowe oraz arbitraż walutowy.

Istotną kwestią jest również wymiana waluty. Najłatwiej jest założyć konto lub rachunek w banku i dokonywać wymiany w ten sposób. Inną możliwością jest wymiana u brokera walutowego. Pozostaje jeszcze kantor, jednak jest to najbardziej ryzykowna opcja (ze względu na konieczność noszenia gotówki przy sobie), ale także najmniej korzystna finansowo.

  • Kursy kasowe

Kursy kasowe nazywane są inaczej kursami spot. W branży finansowej „spot” oznacza transakcje, które realizowane są na rynku kasowym i rozliczone będą według obowiązującego cennika. Czas takiej transakcji określany jest najpóźniej na drugi dzień roboczy po jej wykonaniu.

  • Kursy terminowe

Kursy terminowe to nieco innego rodzaju transakcje walutowe. W ich przypadku kurs waluty ustalany jest w chwili, kiedy dochodzi do transakcji, a przekazanie waluty następuje później, w odgórnie ustalonym terminie. Zawsze następuje to jednak po ustalonej wcześniej stawce, bez względu na sytuację na rynku.

  • Arbitraż walutowy

Innym przykładem transakcji jest arbitraż walutowy. Polega on na tym, że banki kupują oraz sprzedają obce waluty na różnych rynkach walutowych. Takie działania mają na celu wygenerowanie zysku, który powstaje dzięki różnicom w kursach.

Czym różni się kupno waluty od jej sprzedaży?

Transakcje walutowe mogą powodować wiele różnych pytań, szczególnie wśród osób, które nie mają dużego doświadczenia w tej kwestii. Jednym z głównych problemów jest rozróżnienie kupna i sprzedaży waluty. Na co warto zwrócić uwagę, kiedy chcemy wymienić złotówki na obcą walutę? Trzeba pamiętać, że wymieniając określoną kwotę polskich złotych, nie kupujemy obcej waluty lecz sprzedajemy naszą – właśnie dlatego jest to transakcja sprzedaży. W sytuacji, gdy chcemy wymienić obcą walutę na złotówki, wówczas w kantorze interesuje nas jej kurs kupna.

Podobne wpisy

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi