Nowoczesny rynek biznesu proponuje nam cztery rozwiązania: długoterminowy wynajem, leasing, zakup za gotówkę lub na kredyt. Wybierając metodę finansowania, należy kierować się możliwościami firmy oraz opłacalnością całego przedsięwzięcia. Samochód na firmę - co musisz wiedzieć, by dobrze wybrać?
Kredyt czy gotówka?
Wybór formy finansowania jest zależny od indywidualnej sytuacji podatnika. Kupno samochodu na fakturę może być rozliczone z majątku podatnika lub z kredytu. Zakup za gotówkę ma oczywiste zalety: nie generuje żadnych dodatkowych kosztów i nie jest skomplikowaną procedurą. Decydując się na tę formę, zamrażamy dość dużą kwotę, którą można byłoby przeznaczyć na rozwój przedsiębiorstwa.
Coraz większa dostępność kredytów pozwala Polakom częściej korzystać z tej metody finansowania samochodu na firmę. Dość popularne są częściowa zapłata gotówką i kredytowanie pozostałej kwoty. Decydując się na wsparcie banku, warto wziąć pod uwagę kredyt w autobanku. To instytucja finansowa bezpośrednio związana z producentem – posiada ją niemal każdy wytwórca. Choć kredyt w autobanku nie zawsze jest tańszy od pożyczki w niezależnej instytucji, to przedsiębiorcy cenią go za uproszczoną procedurę wydawania decyzji o jego przyznaniu. Większość dokumentów można wypełnić i przekazać już w placówce dilera, co znacznie przyspiesza proces zakupu.
Samochód na firmę w leasing
Samochód na firmę, spłacany w oparciu o umowę leasingu, można zacząć użytkować już po wpłaceniu pierwszej raty. Zarówno ona, jak i kolejne, są traktowane jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej, więc przedsiębiorca redukuje w ten sposób miesięczne koszty podatkowe. Dla wielu przedsiębiorców samochód na firmę łatwiej wziąć w leasing niż kupić na kredyt, nie trzeba bowiem spełniać aż tak restrykcyjnych warunków zdolności kredytowej.
Trzeba jednak pamiętać, że przez cały okres trwania umowy leasingowej auto nie należy do przedsiębiorcy, lecz do firmy leasingowej – to oznacza, że nawet w sytuacji kradzieży lub poważnego wypadku, w wyniku którego auto nie nadaje się już do użytkowania, klient traci przedmiot umowy, ale jednocześnie wciąż musi płacić za niego raty. Z reguły jednak firmy leasingowe wymagają ubezpieczenia pojazdu pełnym pakietem, tj. OC, AC, NNW i KR. W przypadku kradzieży auta lub szkody całkowitej towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie, co w większości przypadków wystarcza na spłatę pozostałych rat leasingowych.
Samochód na firmę – wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy to tzw. Full Service Leasing (FSL). Ma te same zalety i wady, co klasyczny leasing, lecz dodatkowo całkowicie odciąża przedsiębiorcę z obowiązku zarządzania i obsługi samochodów firmowych. FSL jest ofertą odpowiednią przede wszystkim dla dużych firm, które w swojej flocie posiadają dziesiątki, a nawet setki aut. Dzięki Full Service Leasing nie muszą przejmować się kwestią serwisu i napraw oraz innymi czynnościami związanymi z eksploatacją samochodu. Należy to do obowiązków firm wynajmu długoterminowego.
Umowy FSL są jednak przez to znacznie bardziej szczegółowe niż tradycyjne umowy leasingowe. Konieczne jest bowiem oszacowanie limitu spodziewanego przebiegu (po jego przekroczeniu koszty eksploatacji przechodzą na klienta) i zasad prawidłowego użytkowania samochodu na firmę (wszelkie koszty, wynikające z niezgodności z umową, również będą obciążać klienta). W przypadku FSL łatwiej jest natomiast zaplanować wydatki związane z eksploatacją aut ze względu na stałe raty zarówno finansowania, jak i serwisu.