Karta obciążeniowa – zastosowania w firmie

Karty obciążeniowe uważane są za jeden z najskuteczniejszych sposobów na kontrolę wydatków służbowych dokonywanych przez pracowników. Dzięki dodatkowym korzyściom oferowanym przez banki sprawiają, że w trakcie podróży ich właściciel ubezpieczony jest od wielu niedogodności. Jak dokładnie działają i dlaczego coraz więcej firm decyduje się na ich użycie?

Karty obciążeniowe a karty kredytowe – podobieństwa i różnice 

Niektórzy mylą karty obciążeniowe z kredytowymi. Rzeczywiście, mają one wiele podobieństw, ale istnieją też między nimi znaczące różnice – przede wszystkim w kwestii rozliczeń.

Karta obciążeniowa, podobnie jak kredytowa, umożliwia klientowi wydawanie pieniędzy, których w rzeczywistości nie ma. Bank sam określa limit środków, jakie może udostępnić właścicielowi kart – na podstawie miesięcznych wpływów na konto. Karty te mogą służyć zarówno do płatności, jak i do pobierania pieniędzy z bankomatu.

Karta obciążeniowa pracownik

 

Różnica między kartą obciążeniową a kredytową uwidacznia się podczas comiesięcznych rozliczeń. W przypadku tej pierwszej, rachunek nie jest obciążany w momencie płatności, lecz jednokrotnie, na koniec okresu rozliczeniowego (trwa on zwykle 30 dni). Dzieje się to automatycznie. Nie jest istotne, czy w ciągu miesiąca właściciel karty miał odpowiednie saldo na rachunku. Ważne, by we wskazanym w umowie terminie znajdowała się na nim całość należności – wówczas odsetki nie zostaną naliczone. W przypadku kart kredytowych istnieje możliwość spłacenia jedynie kwoty minimalnej czy też samych odsetek, co nie jest możliwe dla posiadaczy kart obciążeniowych. Różne są także koszty płatności – karty obciążeniowe obarczone są prowizją od każdej transakcji, natomiast płacenie kartą kredytową pozbawione jest opłat. Mimo dodatkowych kosztów wiele firm decyduje się na używanie kart obciążeniowych.

Karta obciążeniowa dla firmy – czy warto?

Karta obciążeniowa w firmach najczęściej jest wykorzystywana do regulacji wydatków w trakcie służbowych podróży i delegacji przez firmy. Najczęściej posiada ona miesięczne limity obciążeń, choć istnieje też możliwość wprowadzenia limitów dziennych. Dzięki temu firma może skutecznie kontrolować koszty i zmniejszyć ryzyko związane z przekazywaniem pracownikom zaliczek. Płatności mogą być monitorowane na bieżąco lub cyklicznie, a dane na ich temat – archiwizowane.

Karta obciążeniowa delegacje

 

Karty obciążeniowe sprawdzają się zwłaszcza w trakcie pobytów za granicą – ułatwiają one rozliczanie płatności w obcych walutach i eliminują problem ich wymiany. Oprócz tego wiele banków wzbogaca swoją ofertę kart obciążeniowych o specjalne pakiety ubezpieczeń, szczególnie przydatnych w podróży.

Ubezpieczenia i dodatkowe korzyści dla właścicieli kart

Najczęstszymi bonusami dla posiadaczy kart obciążeniowych są ubezpieczenia właściciela karty, między innymi NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wiele z nich obejmuje koszty leczenia za granicą, opóźnienia w podróży (w tym opóźnienia bagażu lub jego utraty), czy na wypadek kradzieży karty. Niektóre oferują też usługi consierge, inne – programy lojalnościowe, w których punkty można wymienić na zakup paliwa czy biletów lotniczych. Osobne ubezpieczenia kierowane są do firm zamawiających karty obciążeniowe – obejmują one np. zwolnienie firmy z odpowiedzialności za nieuprawnione użycie karty i odpowiedzialność w przypadku kradzieży lub zagubienia karty.

Podobne wpisy

PIT – wszystko, co musisz wiedzieć jako przedsiębiorca

PIT w potocznym rozumieniu kojarzy się z dokumentem, który raz do roku każda osoba wykazująca przychody z tytułu pracy czy działalności musi dostarczyć do urzędu skarbowego. Rzeczywiście PIT jest rozliczeniem podatkowym za dany rok, ale przede wszystkim to sam podatek od osób fizycznych. Podatek, który uiszczać muszą osoby fizyczne, ale płacą go także przedsiębiorcy – jako płatnicy za swoich pracowników i za siebie samych w przypadku prowadzenia działalności jednoosobowej. Co trzeba wiedzieć o podatku należnym PIT oraz o opłacanym przy jednoosobowej działalności gospodarczej PIT?

Czytaj więcej

Stop zatorom płatniczym

Zatory płatnicze są jedną z największych bolączek polskich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości prowadzonych przez nich firm. Według statystyk UOKiK, jeszcze przed pandemią, problem ten dotyczył aż ok. 80% firm działających w kraju. Pandemia jedynie nasiliła to niepożądane zjawisko.

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi