Ile idzie przelew? Zadajesz sobie to pytanie oczekując na pieniądze?
Przelew to forma rozliczenia bezgotówkowego polegająca na wydaniu dostawcy usługi finansowych dyspozycji przekazania pewnej kwoty z jednego rachunku bankowego czy płatniczego na inny. Środki są przekazywane albo wewnątrz tego samego banku, albo między bankami. Zdarza się też, że wysyła się pieniądze za granicę. Jak długo idzie przelew bankowy? Wszystko zależy od jego rodzaju oraz wybranej metody. Najpopularniejszym systemem do rozliczania przelewów jest Elixir – sprawdź, kiedy dojdzie przelew wysłany za jego pomocą.
Przelew to forma rozliczenia bezgotówkowego polegająca na wydaniu dostawcy usługi finansowych dyspozycji przekazania pewnej kwoty z jednego rachunku bankowego czy płatniczego na inny. Środki są przekazywane albo wewnątrz tego samego banku, albo między bankami. Zdarza się też, że wysyła się pieniądze za granicę. Jak długo idzie przelew bankowy? Wszystko zależy od jego rodzaju oraz wybranej metody. Najpopularniejszym systemem do rozliczania przelewów jest Elixir – sprawdź, kiedy dojdzie przelew wysłany za jego pomocą.
Jak długo idzie przelew?
To jak długo idzie przelew, zależy przede wszystkim od tego, czy nadawca i odbiorca mają konto w tym samym banku. Jeśli tak, to przelew jest księgowany niemal natychmiast. Przelewy w tym samym banku księgowane są w czasie rzeczywistym.
Banków na rynku jest bardzo dużo i do rzadkości należą sytuacje, w których nadawca i odbiorca są z tego samego banku. Ile idzie przelew między bankami? Tu już sprawa jest bardziej złożona. Aby ustalić czas księgowania przelewów międzybankowych, trzeba bliżej poznać sposób funkcjonowania systemu Elixir oraz godziny księgowania w poszczególnych bankach.
System Elixir dział od 1994 roku i jest prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Zajmuje się on pośredniczeniem w przelewach międzybankowych. Każdorazowo, gdy wysyłany jest przelew, informacja o tym trafia do systemu Elixir. Nieważne, kiedy dyspozycja jest przekazywana – zawsze system Elixir otrzyma stosowne powiadomienie. Przelewy Elixir są najpopularniejszą formą przesyłania środków między rachunkami. Minimalny czas realizacji przelewów wynosi 2 godziny, jednak wszystko zależy od momentu wysłania przelewu i na którą sesję rozliczenia się trafi. System Elixir funkcjonuje bowiem w trzech sesjach – porannej, popołudniowej i wieczornej. Podczas sesji realizowane są przelewy wysłane do godziny wcześniej. Jednakże tylko nieliczne banki trzymają się ściśle harmonogramu pośrednika KIR. Większość z nich ustala własne terminy księgowania przelewów – zazwyczaj dają mniej czasu na składanie zleceń, czyli zamykają księgowanie szybciej, zaś sesje przychodzące są rozliczane później. Dzieje się tak dlatego, że bank za zlecenia wcześniej złożone płaci niższą cenę niż za zlecenia wysyłane na ostatnią chwilę przed rozpoczęciem sesji Elixir. Każdy bank musi udostępnić na swojej stronie internetowej informację o godzinach sesji wysyłania oraz odbierania przelewów.
Aby ustalić, ile idzie przelew bankowy, należy sprawdzić:
Z jakiego banku wyszedł przelew i o której godzinie w tym banku dokonywana jest sesja rozliczenia przelewów wychodzących.
Do jakiego banku przelew jest wysyłany i w jakich godzinach dochodzi w nim do księgowania przelewów przychodzących.
Księgowanie przelewów wychodzących w bankach odbywa się w godzinach:
Alior Bank: 9:30 (dyspozycję należy złożyć do 8:20), 13:30 (dyspozycję trzeba złożyć do 12:20) 16:00 (dyspozycję trzeba złożyć do 15:10)
Bank BPH: 10:30, 14:30, 17:00
Bank PBS: 14:30 – 15:00 (tylko jedna sesja na dzień)
Bank Millenium: 10:30 – 11:00 (dyspozycja do 8:10), 14:30 – 15:00 (zlecenie przelewu do 12:10), 17:00 – 17:30 (zlecenie do 14:30)
Godziny księgowania przelewów w systemie Elixir odbywają się w trzech sesjach w godzinach:
Poranna: 9:30 – 11:00
Południowa: 13:30 – 15:00
Popołudniowa: 16:00 – 17:30.
Sesje przelewów w systemie Elixir składają się z otwarcia wejścia, zamknięcia wejścia, przetwarzania, rozrachunku oraz wyjścia. W konkretnych sesjach te etapy odbywają się w godzinach:
Sesja I: otwarcie wejścia jest o 16 dnia poprzedniego, zamknięcie wejścia o 9:30 dnia rozliczeniowego, rozliczenie w godzinach 9:30 do 10:30, rozrachunek od 10:30 do 11:00, a wyjście od 11:00.
Sesja II: otwarcie wyjścia jest o 9:30 dnia rozliczeniowego, zamknięcie wejścia o 13:30, rozliczenie między 13:30 a 14:30, rozrachunek między 14:30 a 15:00, wyjście od 15:00.
Sesja III: otwarcie wejścia o 13:00, zamknięcie wejścia o 16:00, rozliczanie między 16:00 a 17:00, rozrachunek w godzinach między 17:00 a 17:30, a wyjście od 17:30.
Przelewy zagraniczne
Przelewy między bankami z różnych krajów księgowane są dłużej. Są dwa rodzaje systemów księgujących przelewy zagraniczne. SEPA to system dla krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu. Czas księgowania to jeden dzień roboczy, czyli środki pojawią się na koniec w następnym dniu roboczym po wysłaniu. Przelewy SWIFT wykonywane dla pozostałych krajów. Kiedy dotrze przelew SWIFT? Do trzech dni roboczych. Dokładnie zależy to od opcji księgowania:
Tego samego dnia w opcji Overnight, o ile przelew został wysłany przed godziną 13:00.
Po jednym dniu roboczym w opcji Tomnext.
Po trzech dniach roboczych w opcji Spot.
Czas realizacji przelewu a dni wolne od pracy
Kiedy dojdzie przelew, jeśli zostanie wysłany w weekend albo święto? Niestety wszystkie powyższe rozkłady godzinowe dotyczą dni roboczych. Oznacza to, że w dni wolne od pracy nie są księgowane przelewy. Jeśli wyśle się w święto albo sobotę czy niedzielę przelewy bankowe, godziny księgowania będą następnego dnia roboczego podczas standardowych terminów sesji danego banku.
Ustalenie dokładnego czasu otrzymania środków z innego banku może nie być łatwe – wymaga znajomości godzin księgowania przelewów wychodzących i przychodzących w różnych bankach. Najszybciej w systemie Elixir przelew dotrze w 2 godziny, w razie wystąpienia po drodze dni wolnych od pracy czas księgowania może wynieść nawet kilka dni.
Od kilku lat biuro informacji gospodarczych ERIF zbiera i udostępnia pozytywne informacje gospodarcze. Takie wpisy cieszą się ogromną popularnością – już niemal 3 mln osób ma pozytywne informacje w bazie, a na koniec II kwartału 2019 roku znajdowało się w niej łącznie ponad 47 mln informacji pozytywnych dotyczących terminowo opłacanych faktur i rachunków. Dzień informacji pozytywnej to dedykowane temu rodzajowi danych, obchodzone w maju święto. Czemu warto dopisać informacje pozytywne o sobie czy swojej firmie do ERIF BIG?
Inwestycje deweloperskie wymagają wysokich nakładów finansowych. Realizacje takich projektów można wdrażać dzięki dwóm rodzajom kapitału: własnemu i obcemu. Do funduszy z drugiej grupy zalicza się m.in. kredyt deweloperski. Kto i w jaki sposób może z niego skorzystać?