Giełda długów, czyli jak szybko odzyskać choć część należności

Utrata płynności finansowej to jedno z największych zagrożeń dla przedsiębiorców. Szacuje się, że brak wpływu płatności od dwóch kluczowych klientów może poważnie zachwiać finansami firmy, a w najgorszym przypadku nawet doprowadzić do jej bankructwa.

Jak walczyć z brakiem terminowych wpłat od kontrahentów i co robić, kiedy maleją szanse na odzyskanie należnych pieniędzy? Jednym z narzędzi, które powinna poznać każda osoba prowadząca własną działalność, jest giełda długów.

Giełda długów – na czym polega?

Giełda długów pozwala użytkownikom sprzedawać i kupować wierzytelności całkowicie online. Sprzedanie wierzytelności oznacza przeniesienie praw do nich na inną osobę – nowy właściciel, którym może stać się firma lub osoba prywatna, od tej pory będzie sam zajmował się windykacją długu. Do jego kupna zachęca zwykle niższa cena, która pozwala na zarobek w razie pomyślnego odzyskania zadłużenia. Dla wystawiającego dług na giełdę jest to równie korzystna sytuacja, ponieważ pozwala ona odzyskać choćby część należnych pieniędzy.

Jeśli podmiot posiada więcej dłużników, albo sytuacje opóźnień w spłacie pojawiają się częściej, ciekawym pomysłem może okazać się skorzystanie z oferty abonamentowej giełdy. Wykupienie w niej np. rocznego partnerstwa, pozwoli na nieograniczone korzystanie z wszystkich jej usług i stałe monitorowanie wystawionych długów.

 

 

Jak wystawić dług na giełdzie długów?

W celu wystawienia długu na sprzedaż wystarczy zarejestrować się na stronie giełdy i podać wszystkie wymagane dane. Po poprawnym uzupełnieniu formularza, w publicznym rejestrze znajdą się następujące informacje na temat dłużnika:

– imię i nazwisko dłużnika,
– nazwa firmy (jeśli jest on przedsiębiorcą),
– miejscowość zamieszkania (bez dokładniejszych danych),
– tytuł zadłużenia,
– wysokość zadłużenia.

Wystawienia długu na sprzedaż można dokonać bez zgody dłużnika. Nie należy obawiać się problemów wynikających z ujawnienia jego danych – ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje taką możliwość, ponieważ dzieje się to w celu dochodzenia należnych płatności.

 

Giełda długów jako narzędzie prewencyjne

Giełda długów nie musi być wykorzystywana jedynie wtedy, kiedy już doszło do zadłużenia. Znajdujące się na niej dane dłużników widoczne są publicznie i każdy użytkownik internetu może zupełnie za darmo przeszukiwać jej zbiory według dowolnego klucza, np. podając imię i nazwisko lub nazwę firmy. To dobry sposób, by sprawdzić potencjalnych współpracowników lub klientów – jeśli okaże się, że mają oni problemy z terminowym regulowaniem swoich płatności, być może warto wstrzymać się ze współpracą lub pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach nawiązywanych umów. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że podmiot, który posiada już jakieś zadłużenie, nie będzie w stanie terminowo spłacić kolejnego zobowiązania.

Giełda dłużników przynosi przedsiębiorcom wiele korzyści –  pozwala odzyskać pieniądze w dość krótkim czasie, uniknąć długiego postępowania sądowego i egzekucyjnego, a czasem przynosi nieoczekiwaną reakcję ze strony samego dłużnika, który zmotywowany opublikowaniem jego danych,  decyduje się na spłatę. To także dobre narzędzie prewencyjne. Warto mieć świadomość jego istnienia.

Podobne wpisy

Ile wynoszą odsetki ustawowe? – Poradnik

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z faktu, że wszelkiego rodzaju zobowiązania finansowe należy spłacać terminowo. Za każde opóźnienie w płatnościach mogą być naliczane odsetki za opóźnienie. W tym artykule odpowiadamy na dwa istotne pytania: ile wynoszą odsetki ustawowe oraz kiedy są one naliczane?

Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi