Doradca restrukturyzacyjny – w czym może pomóc przedsiębiorcy?

Błędy w zarządzaniu, niewielkie doświadczenie biznesowe, utrata płynności finansowej, zadłużenie – to czynniki, które prowadzą firmę na skraj upadłości. Można jednak temu zapobiec, reagując w odpowiednim momencie. Specjalistą, który pomaga zagrożonym przedsiębiorcom, jest doradca restrukturyzacyjny. Co dokładnie leży w jego kompetencji i gdzie szukać wsparcia w niełatwym procesie restrukturyzacji firmy?

Nowy zawód – doradca restrukturyzacyjny

 

 

Doradca restrukturyzacyjny to nowa profesja, która została utworzona na początku 2016 roku i zastępuje zawód syndyka. Zmienia się nie tylko jej nazwa – doradca ma szersze kompetencje. Wykonuje on bowiem czynności, które do tej pory wykonywał syndyk, ale także może pełnić funkcję nadzorcy i zarządcy w restrukturyzacji oraz zarządcy w egzekucji.

Doradca restrukturyzacyjny jest zawodem regulowanym, co oznacza, że wykonywać go można tylko po zdobyciu licencji nadawanej przez Ministra Sprawiedliwości. Licencję otrzymują osoby, które zdały egzamin potwierdzający wiedzę z zakresu prawa upadłościowego, restrukturyzacyjnego, gospodarczego, podatkowego, a także ekonomii, zarządzania i finansów. Obowiązkiem doradców jest również posiadanie ubezpieczenia OC za ewentualne szkody wobec przedsiębiorców, wyrządzone w związku z pełnionymi funkcjami.

Uprawnienia doradcy restrukturyzacyjnego

 

Doradcy funkcjonują nie tylko w ramach postępowania sądowego, ale również pozasądowego. Mogą oni świadczyć usługi z zakresu:

  • poradnictwa restrukturyzacyjnego i sporządzania opinii prawnych – m.in. doradzania przedsiębiorcom, jak pozyskać nowe finansowanie, jak zrestrukturyzować firmę, jaki kierunek działań obrać, by przywrócić prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa;
  • doradztwa wobec przedsiębiorstw niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością – w zakresie wyboru rozwiązań prawnych, mających zminimalizować ryzyko związane z upadłością, w kwestii kontaktów i negocjacji z wierzycielami;
  • reprezentowania przed sądem – w sprawach związanych z upadłością konsumencką, upadłością przedsiębiorcy i restrukturyzacji przedsiębiorstw;
  • przygotowania przedsiębiorstwa do procesu upadłości – jeśli nie pozostały już inne możliwości.

Zakres działalności doradcy restrukturyzacyjnego można podsumować jako dawanie drugiej szansy przedsiębiorstwom zagrożonym likwidacjom przez przeprowadzenie procesu restrukturyzacji.

 

 

Gdzie szukać usług doradztwa restrukturyzacyjnego?

 

Restrukturyzacja powoli staje się coraz popularniejszym sposobem na uratowanie firmy przed upadłością. Specjaliści szacują, że liczba restrukturyzacji będzie rosła, a co za tym idzie, zwiększy się też liczba licencjonowanych doradców.

Listę osób, które posiadają aktualną licencję doradcy restrukturyzacyjnego, umieszczono na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – www.bip.ms.gov.pl. Znajdująca się tam wyszukiwarka pozwala na odnalezienie doradcy po nazwisku, numerze lub mieście, w którym pełni działalność.

Podobne wpisy

Skup długów – co to jest?

Niespłacone przez kontrahentów zobowiązania są główną przyczyną zatorów płatniczych i poważnych kłopotów finansowych w firmie. Dlatego warto rozważyć każdą możliwość odzyskania pieniędzy. Jedną z nich jest sprzedaż długów. Jakie korzyści daje takie rozwiązanie oraz jak… Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi