Spłata kilku kredytów jednocześnie sprawia problemy z dopięciem budżetu firmy? A może potrzebny jest nowy kredyt, lecz trudno go połączyć z tym obecnie spłacanym? W tym artykule wyjaśniamy na czym polega konsolidacja kredytu.
Konsolidacja kredytu łączy wszystkie zobowiązania finansowe w jedno. W praktyce to kredyt, który przeznaczany jest bezpośrednio na spłatę wszystkich zaległości, w efekcie czego mamy do spłacania tylko jedną ratę miesięcznie, która jest niższa niż suma wcześniejszych zobowiązań. Jest to możliwe dzięki temu, że całość ma dłuższy czas kredytowania – nawet do 10 lat.
Konsolidacja kredytu, tak jak wszystko, ma swoje plusy i minusy. Do plusów można z cała pewnością zaliczyć spłatę wszystkich zobowiązań i zamianę ich tylko na jeden kredyt, który dodatkowo można dopasować do swoich możliwości finansowych. Jest to możliwe dzięki obniżeniu wysokości raty przez wydłużenie okresu spłaty należności. Niezaprzeczalnym plusem jest także fakt, że konsolidacji mogą podlegać właściwie wszystkie rodzaje kredytów: od kredytów gotówkowych, przez karty kredytowe, po kredyty hipoteczne.
Nie można jednak zapominać o wadach tego rozwiązania. Po pierwsze dłuższy okres na spłatę kredytu powoduje wzrost kosztów. Dodatkową opłatą, o której trzeba pamiętać, jest często prowizja za przyznanie konsolidacji. Warto także uważnie przeczytać umowę i sprawdzić, czy wcześniejsza spłata zobowiązań wiąże się z dodatkową opłatą i prowizją. Jeżeli tak, przyda się sprawdzenie ofert innych banków.
Biorąc pod uwagę zarówno plusy, jak i minusy z jakimi wiąże się konsolidacja kredytu, nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Jednak z całą pewnością warto wziąć ją pod uwagę wówczas, gdy suma rat wszystkich kredytów przekracza możliwości budżetu. To dobry sposób, aby uchronić się przed:
Konsolidacja kredytu to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają problemy ze spłatą kilku zobowiązań jednocześnie i istnieje ryzyko, że mogą mieć problem z płaceniem wszystkich rat. Dobrze jest jednak wcześniej przeanalizować miesięczne przychody i wydatki. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić jak wysoka rata będzie realna do spłaty i nie sprawi problemów finansowych. Tym samym ułatwi to podjęcie decyzji o długości okresu kredytowania.
Konsolidacja kredytu pomaga przede wszystkim w odciążeniu budżetu oraz w podejmowaniu ważnych decyzji biznesowych, ale także chroni przed utratą płynności finansowej. Dzięki temu firma może sprawnie funkcjonować, bez zbędnych obciążeń i stresu. To także dobry moment, aby wyprowadzić na prostą wszelkie kwestie finansowe w swoim przedsiębiorstwie oraz nauczyć się lepiej planować budżet w przyszłości. Konsolidacja kredytu może więc być ostatnią deską ratunku, a nawet uchronić firmę przed bankructwem.
Nadzoruje działalność BIG
Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk
Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi