Sprawdź siebie bezpłatnie z okazji Dnia bez Długów.

Informacje gospodarcze o zadłużeniu 1,8 mln Polaków znajdują się w bazie ERIF Biura Informacji Gospodarczej. Łącznie osoby te posiadają 3 mln zaległych zobowiązań na ponad 25 mld zł.

Warto sprawdzić w bazie ERIF, czy nie jesteśmy wśród osób zadłużonych. Z okazji Dnia bez Długów wszystkie informacje na swój temat do 19 listopada 2017 roku można sprawdzić za darmo w serwisie infoKonsument.pl

Polacy zadłużają się częściej niż Polki. Statystyki bazy ERIF Biura Informacji Gospodarczej pokazują wyraźnie, że mężczyźni zaciągają wyższe zobowiązania. Panowie wpisani do ERIF posiadają łącznie 19 mld zł zaległych płatności. Kobiety mają do spłaty niemal 4 razy mniej w porównaniu do mężczyzn, bo ponad 5,5 mld zł. Co ciekawe zarówno wśród pań, jak i panów są średnio dwie zaległe płatności do zapłaty. Różnica jest zatem tylko w wysokości zaciąganych kredytów, pożyczek lub innych zobowiązań.

Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety zmagają się z zadłużeniem alimentacyjnym. Ponad 304 tys. ojców wpisanych do bazy ERIF posiada takie zadłużenie. Na jednego pana przypada zadłużenie alimentacyjne w średniej wysokości 36 tys. zł. Zdarza się, że niektóre mamy również nie płacą alimentów. Jak wynika z danych ERIF – jest ich 17 tys. Średnia wysokość zaległych alimentów przypadających na jedną kobietę wynosi 24,6 tys. zł.

Jeśli wziąć pod uwagę powody zadłużenia, to panowie najczęściej nie płacą alimentów i takie zadłużenia panów stanowią ok. 25% wszystkich spraw dotyczących mężczyzn wpisanych do bazy ERIF. Kolejnym powodem zadłużenia panów są niezapłacone rachunki telefoniczne – stanowią one kolejne 25% spraw oraz spłaty rat pożyczek w 24% przypadków. Kobiety natomiast najczęściej zadłużają są z powodu niezapłaconych rat zaciągniętych pożyczek – 42%, rachunków telefonicznych – 36%, kredytów – 15%.

Rekordzista wpisany do bazy ERIF ma do spłacenia aż 46 mln zł długu. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, czy w BIG znajdują się jakieś informacje o naszym zadłużeniu. Zdarza się, że zapominamy o dokonaniu płatności, szczególnie tych na niższe kwoty. Dla przypomnienia, zgodnie z prawem konsument może trafić do BIG już z 200 zł długu. Taka osoba wpisana do bazy ERIF musi liczyć się z konsekwencjami. Jeżeli zostanie sprawdzona w BIG przez bank, pożyczkodawcę, czy firmę oferującą usługi telekomunikacyjne, internet czy telewizję, może się okazać, że będzie mieć utrudniony dostęp do finansowania, produktów lub usług. Dostawca może odmówić zawarcia umowy lub zaproponować gorsze warunki współpracy. 

Z okazji Dnia bez Długów zainicjowanego już 9 lat temu przez Grupę KRUK, przypominamy konsumentom o możliwości sprawdzenia swoich danych w BIG. Do 19 listopada br. każda osoba będzie mogła bezpłatnie zobaczyć w serwisie infoKonsument.pl: jakie informacje na jej temat znajdują się w bazie ERIF, kto ją sprawdzał w ciągu ostatnich 12 miesięcy i jaką informację otrzymał, a także sprawdzić, czy w bazie ERIF znajdują się dane dotyczące dokumentu wystawionego na jej nazwisko.