Sprawdź za darmo biuro podróży w Rejestrze Dłużników ERIF

Zmiana przepisów obligująca touroperatorów do podniesienia wartości gwarancji ubezpieczeniowych może być jedną z przyczyn upadłości kolejnych biur podróży.

W tej sytuacji Rejestr Dłużników ERIF postanowił po raz kolejny wesprzeć konsumentów w podejmowaniu trudnej decyzji o wyborze organizatora wypoczynku. Do końca lipca konsumenci będą mogli bezpłatnie sprawdzać biura podróży w serwisie infoKonsument.pl.

Tylko w 2012 roku upadło aż 13 firm organizujących wypoczynek. W tym sezonie może być ich jeszcze więcej. Od początku roku upadłość ogłosiły już 3 biura podróży – jedno z nich z powodu braku środków na przedłużenie polisy ubezpieczeniowej. Polska Izba Turystyki szacuje, że w tym roku decyzję o zmianie lub zaprzestaniu prowadzenia działalności może podjąć nawet 70-80 podmiotów.

Najczęściej biura podróży zawieszają działalność, bądź ogłaszają upadłość z uwagi na znaczne zadłużenie lub zatory płatnicze, które doprowadzają je do utraty płynności finansowej. Dlatego warto sprawdzać kondycję finansową organizatora wypoczynku. Można to zrobić w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. Znajdziemy w nim 187 biur podróży zadłużonych łącznie na kwotę ponad 1,5 miliona złotych.

Tylko do końca lipca 2013 roku można
bezpłatnie sprawdzać biura podroży w serwisie infoKonsument.pl

W Rejestrze Dłużników ERIF każdy może sprawdzić biuro podróży, agencję turystyczną, ośrodek wypoczynkowy i każdego innego organizatora wypoczynku. Weryfikacji najłatwiej dokonać za pośrednictwem Internetu w serwisie infoKonsument.pl. Tylko do końca lipca każde sprawdzenie w serwisie infoKonsument.pl będzie zrealizowane bezpłatnie.

Jeżeli zdecydujemy się na wcześniejszy zakup wczasów, nie poprzestańmy na jednorazowym sprawdzeniu firmy organizującej wypoczynek. Pamiętajmy, że sytuacja finansowa organizatora naszego urlopu w każdej chwili może ulec zmianie – nawet podczas oczekiwania na wyjazd. Dlatego warto skorzystać z usługi monitoringu w BIG. Dzięki tej usłudze nie będziemy musieli pamiętać, aby co jakiś czas kontrolować sytuację finansową biura.

Dlaczego sprawdzanie biur podróży to już konieczność?

Po serii ubiegłorocznych bankructw wiele biur podróży zrewidowało swoje strategie sprzedażowe. Obecnie jest dużo mniej wyjazdów oferowanych w niezwykle atrakcyjnych cenach. Ponadto liderzy rynku narzucają nowy trend – brak ofert last minute. Klienci przyzwyczajeni do super okazyjnych cen wycieczek kupowanych na ostatnią chwilę są zaskoczeni, bo organizatorzy wycieczek podnoszą ceny na parę dni przed wyjazdem.

Sytuacja ta spowodowała, że wielu Polaków, którzy oszczędzają na wakacje cały rok i poszukują możliwie najtańszych ofert, coraz częściej korzysta z tzw. oferty first minute. Taką ofertę wykupują dużo wcześniej – nawet kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem, ale dzięki temu zapłacą nawet o 30% mniej niż za standardową ofertę. Jednak ubiegłoroczne wydarzenia sprawiły, że ludzie obawiają się utraty zaoszczędzonych na wakacyjny wyjazd pieniędzy. Zwłaszcza, że nie mają gwarancji, że biuro, w którym wykupią ofertę first minute, przetrwa na rynku przynajmniej do terminu wyjazdu i powrotu z urlopu.

Od 14 maja br. – zgodnie z nowym rozporządzeniem określającym wartość polis i gwarancji ubezpieczeniowych touroperatorów – polisy gwarancyjne biur podróży są przedłużane na nowych zasadach. Dla małych i średnich biur oznacza to wydatki nawet trzy lub cztery razy większe niż te, które ponosili do tej pory. Kilkanaście biur już zalega z przedłożeniem gwarancji ubezpieczeniowych, a trzy biura ogłosiły upadłość. W przypadku jednego z nich powodem był m.in. brak środków na wykupienie polisy ubezpieczeniowej. W lipcu stracą ważność polisy ponad 200 biur, w sierpniu – prawie 400. Wszystko wskazuje na to, że liczba upadłości biur podróży może wzrosnąć.

Taka sytuacja ostatecznie dotknie klientów biur podróży, którzy mogą mieć problemy z odzyskaniem wydanych pieniędzy. Czy klienci biur podróży mogą zabezpieczyć się przed utratą pieniędzy i problemami podczas wymarzonego urlopu? Na pewno mogą zminimalizować to ryzyko, weryfikując organizatora na kilka sposobów. Powinni przede wszystkim:

  • sprawdzić, czy biuro podróży jest wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych
  • sprawdzić sytuację finansową biura podróży w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A.

Ostatnie wpisy

Weryfikacja numerów PESEL już od czerwca

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe, leasingodawcy, SKOK-i, notariusze i dostawcy usług telekomunikacyjnych mają obowiązek weryfikacji PESEL-i osób fizycznych w rządowym rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL (RZNP). Weryfikacja ma wspomóc walkę z olbrzymią skalą… Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi