Ma Pan duże doświadczenie w projektach międzynarodowych, w pracy na rynkach bardziej dojrzałych finansowo niż polski, proszę powiedzieć – jaką rolę tam odgrywa IP? Chodzi zarówno o perspektywę zastosowania takich danych przez biznes jak i postrzegania przez konsumenta?
Informacje gospodarcze są wykorzystywane w różnych aspektach – to nie tylko wzięcie kredytu w instytucjach finansowych, ale także zmiana dostawcy energii elektrycznej czy wprowadzenie się do nowego mieszkania albo wypożyczenie przedmiotu o większej wartości. Dla konsumentów w innych krajach jest to standard, że przy każdym większym zobowiązaniu finansowym zostaną “odpytani” w lokalnych bazach i nie stanowi to żadnego zaskoczenia. Powstają też nowe rozwiązania, które np. pozwalają na zapisywanie informacji pozytywnych m.in. właśnie za regularne opłaty za wynajem mieszkania.
Czy zachęcałby Pan firmy, do wykorzystywania takich danych, a konsumentów do starania się o posiadanie pozytywnych wpisów na swój temat do bazy danych gospodarczych?
Zdecydowanie tak! Każde nasze zobowiązanie finansowe jest rejestrowane i dzięki terminowemu spłacaniu budujemy swoją wiarygodność finansową dla kolejnych instytucji, czy w przypadku simpl.rent – właścicieli lub zarządzających mieszkaniami – i możemy pokazać, że jesteśmy godni zaufania, nie stanowimy ryzyka od strony finansowej. Dzięki bazom danych czy otwartej bankowości możemy w łatwy sposób sprawdzić wiele rzeczy związanych z historią i obecną kondycją finansową danej osoby. Kiedyś wymagało to spotkania bezpośredniego, teraz cały proces może odbyć się online.
O firmie: Serwis simpl.rent to polsko-brytyjski start up fintechowy, dedykowany rynkowi wynajmu mieszkań. Nasz produkt to platforma pozwalająca szybko, bezpiecznie i w pełni on-line zweryfikować czy potencjalny najemca jest wiarygodny finansowo. Dzięki pomocy simpl.rent właściciel nieruchomości, zarządca nieruchomości pod wynajem lub agencja nieruchomości mogą upewnić się przed podpisaniem umowy czy najemca jest tym, za kogo się podaje, czy jego historia płatności jest wiarygodna oraz czy jego zarobki w porównaniu do wysokości czynszu danego mieszkania są odpowiednie. Firma stworzyła Certyfikat Najemcy, z którego korzysta m.in. Grupa OLX i Otodom.
Prezentujemy najnowszy raport audytowy „Wielkość i struktura bazy danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A.” za III kwartał 2024 r. Przedstawiamy w nim dane na temat wielkości oraz struktury naszej bazy, a także dane porównawcze z poprzednich okresów. Blisko 83 mld zł –… Czytaj więcej→
Blisko 1,5 mln Polaków ma zadłużenie na łączną kwotę 31,6 mld zł – wynika z danych ERIF BIG. Zdecydowanie najwięcej osób z zadłużeniem jest między 35 a 44 rokiem życia. Stanowią oni ok. 27,6% wszystkich… Czytaj więcej→
Sprawdź inne
Przedsiębiorcy przyspieszają odzyskiwanie długów, sprzedając je na giełdach
Prawo Komunikacji Elektronicznej – co zmieni dla konsumentów?
Nowy raport audytowy „Wielkość i struktura bazy danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A.”
Dlaczego Polacy coraz częściej wpadają w pułapkę zadłużenia?
Dynamiczny wzrost zapytań o rzetelność finansową Polaków w e-commerce
Polacy coraz częściej korzystają z BNPL
Kontakt dla prasy
Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG